Powrót do listy komunikatów Dodano: 2023-04-24  |  Ostatnia aktualizacja: 2023-04-24
Zawory pneumatyczne – zastosowanie w przemyśle
Zawory pneumatyczne – zastosowanie w przemyśle

Jeśli chcesz, by systemy wykorzystywane np. w przemyśle odpowiednio działały, musisz – Ty lub Twoim pracownicy – zadbać o wszystkie wchodzące w jego skład elementy. Ważne, choć czasem niedoceniane, są takie elementy jak np. zawory pneumatyczne. Zastosowanie zaworów pneumatycznych jest dość powszechne. Przykładowo, można spotkać się z nimi w systemach z zakresu automatyki przemysłowej. Przejdź do dalszej części tekstu, by dowiedzieć się więcej na ten temat. Miłej lektury!

 

Zawory pneumatyczne – do czego się je wykorzystuje?

Zawory pneumatyczne to komponenty, które są powszechnie wykorzystywane w tak różnorodnych branżach jak na przykład:

  • przemysł,
  • motoryzacja,
  • automatyka przemysłowa

Za co odpowiadają te urządzenia? Odpowiedź na to pytanie jest krótka: Ich głównym zadaniem jest kontrolowanie przepływu sprężonego powietrza w systemie pneumatycznym. Istnieje wiele różnych rodzajów zaworów pneumatycznych, a każdy z nich ma swoje specyficzne zastosowanie.

 

Zawór przemysłowy niejedno ma imię – rodzaje

W praktyce stosuje się kilka różnych typów zaworów pneumatycznych. Wśród nich można wyróżnić na przykład zawór przepustowy, którego głównym zadaniem jest kontrolowanie poziomu przepływu powietrza w systemie pneumatycznym. Stosuje się go między innymi w takich systemach, w których wymagana jest regulacja przepływu powietrza oraz ochrona przed przeciążeniem.

Zawór przepustowy to często stosowane, ale niejedyne rozwiązanie. Kolejnym popularnym rodzajem tych komponentów są zawory kulowe. Zawory kulowe – z uwagi na swoją wysoką wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne oraz szkodliwe warunki – mogą być z powodzeniem stosowane podczas pracy w wymagających warunkach. Taki stan rzeczy sprawia, że można stosować te komponenty w systemach, w których wymagana jest precyzyjna kontrola przepływu powietrza oraz ochrona przed przeciążeniem, a jednocześnie dane urządzenie pracuje np. w warunkach wysokiej temperatury powietrza.

Kolejnym powszechnie stosowanym rodzajem zaworów pneumatycznych są tzw. zawory igłowe. Tego typu komponenty wykorzystuje się przede wszystkim w systemach, w których wymagana jest – bardziej niż w poprzednich przypadkach – precyzyjna kontrola przepływu powietrza. Ponieważ zawory igłowe charakteryzują się bardzo wysokim poziomem czułości, ich stosowanie zaleca się wszędzie tam, gdzie niezbędne jest systematyczne kontrolowanie przepływu powietrza w bardzo małych ilościach.

 

Zawory pneumatyczne – gdzie się je stosuje?

Możliwości zastosowania zaworów pneumatycznych są naprawdę szerokie. Przede wszystkim korzysta się z nich w systemach automatyki przemysłowej. W takim przypadku zawory pneumatyczne są wykorzystywane w celu kontrolowania ruchu cząsteczek powietrza. Zawory pneumatyczne umożliwiają automatyzację procesów przemysłowych, co przekłada się na wyższą efektywność pracy całej instalacji oraz niższe ryzyko wystąpienia awarii.

Branża automatyczna to jeszcze nie wszystko, ponieważ zawory pneumatyczne są stosowane również w systemach chłodniczo-klimatyzacyjnych. Umożliwiają one wówczas kontrolowanie przepływu czynnika chłodniczego, co pozwala na utrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu.

 

Jak widać, zawory pneumatyczne są powszechnie w wielu różnych branżach i mają wiele różnych zastosowań np. w branży automatycznej czy klimatyzacyjnej (HVAC); produkty z tej kategorii można znaleźć np. na https://www.zawory.org (STASTO). Ich głównym zadaniem jest kontrolowanie przepływu powietrza lub czynnika chłodniczego w systemie pneumatycznym. Istnieje wiele różnych rodzajów zaworów pneumatycznych.

Zapraszamy do kontaktu z naszymi przedstawicielami.

 

Tekst sponsorowany: Zawory pneumatyczne, elektromagnetyczne i ręczne dla przemysłu – zawory.org

 

Kategoria komunikatu:

Komunikat sponsorowany

Źródło:
zawory.org
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także