Publikacja w "Sustainability" 16(17)/2024
W najnowszym numerze pisma naukowego Sustainability ukazał się artykuł autorstwa naszych Kolegów – Artura Zajkowskiego, Łukasza Wysockiego i Piotra Tuza, napisany we współpracy z prof. Izabelą Bartkowską z Politechniki Białostockiej.
W publikacji przeanalizowano sposób wykrywania wycieków w wiejskich i miejsko-wiejskich systemach wodociągowych poprzez modelowanie hydrauliczne i analizę wrażliwości.
Autorzy zbadali dwa różne modele sieci w świecie rzeczywistym, aby ocenić rzeczywiste i symulowane scenariusze wycieków różniących się lokalizacją i wielkością. Przetestowali inną metodę wykrywania wycieków, wykorzystującą pomiary wypływu z hydrantów. Dodatkowo ocenili skuteczność różnych miar statystycznych — takich jak korelacja, bliskość kątowa, odległość euklidesowa, odległość Manhattan, odległość Czebyszewa, podobieństwo cosinus i korelacja Spearmana — w celu określenia ich skuteczności w wykrywaniu wycieków.
Zbadano i porównano różne metody identyfikacji potencjalnych wycieków, poprzez wybranie pojedynczego potencjalnego wycieku w oparciu o miary podobieństwa, lub poprzez identyfikację grupy potencjalnych wycieków w celu oznaczenia gorących punktów wycieków. Do oceny liczby potencjalnych grup potencjalnych wycieków wykorzystano oparte na gęstości przestrzenne grupowanie aplikacji z szumem.
Wyniki badania przyczyniają się do optymalizacji strategii wykrywania wycieków w sieciach wodociągowych, szczególnie na obszarach wiejskich, gdzie wykrywanie jest trudne ze względu na skąpe zbiory danych pomiarowych, ograniczenia budżetowe i operacyjne.
PEŁNA treść artykułu (publikacja w jęz. angielskim) ZNAJDUJE SIĘ TUTAJ
https://www.mdpi.com/2071-1050/16/17/7405
O piśmie
Sustainability (tłum. "zrównoważony rozwój") jest międzynarodowym, interdyscyplinarnym, naukowym, recenzowanym i otwartym czasopismem poświęconym zrównoważeniu środowiskowemu, kulturowemu, ekonomicznemu i społecznemu. Stanowi zaawansowane forum badań związanych
ze zrównoważonym rozwojem. Jest publikowane w postaci wydań internetowych przez wydawnictwo MDPI dwa razy w miesiącu.
O autorach
Artur Zajkowski – Specjalista ds. modelowania sieci, doktorant na Politechnice Białostockiej
Łukasz Wysocki – Kierownik Działu Modelowania Sieci, doktorant na Politechnice Białostockiej
Absolwenci Politechniki Białostockiej na kierunku Inżynieria środowiska. Doktoranci w Szkole Doktorskiej Politechniki Białostockiej. Posiadają wieloletnie doświadczenie w modelowaniu hydraulicznym sieci na rzecz przedsiębiorstw wodociągowych w całej Polsce. Specjalizują się również w monitoringu sieci wod-kan, koncepcjach zarządzania siecią oraz wyznaczaniu stref DMA i PMA. Prowadzą szkolenia z modelowania hydraulicznego sieci dla przedsiębiorstw wodociągowych. Uczestnicy licznych szkoleń z zakresu oprogramowania do modelowania sieci i GIS różnych producentów. Pasjonaci nowoczesnych technologii i innowacji w inżynierii środowiska.
dr inż. Piotr Tuz – Dyrektor Handlowy
Specjalizuje się w zakresie gospodarki wodnej, metrologii urządzeń pomiarowych, pomiaru przepływu i ciśnienia w instalacjach i sieciach wod – kan. Od 15 lat prowadzi badania na różnego typu urządzeniach metrologicznych w przedsiębiorstwach wodociągowych w całej Polsce. Jest doradcą przedsiębiorstw wodociągowych i zarządców nieruchomości w zakresie ograniczania strat pozornych i rzeczywistych wody. Prelegent konferencji z zakresu bilansowania wody i gospodarki wodomierzowej. Autor licznych publikacji naukowych i opracowań dla przedsiębiorstw wodociągowych. Współpracuje z producentami w zakresie wdrażania innowacji i koncepcji pracy nowych urządzeń oraz badań metrologii urządzeń do opomiarowania mediów.
- Autor:
- Łukasz Wysocki, Artur Zajkowski, Piotr Tuz i inni
- Źródło:
- "Sustainability" 16(17)/2024
- Dodał:
- WES ׀ Water Energy Systems
Czytaj także
-
USE OF HYDRAULIC MODEL - najnowsza publikacja naukowa pracowników WES Sp. z o.o.
W najnowszym numerze pisma naukowego Ekonomia i Środowisko ukazał się artykuł autorstwa naszych Kolegów – Artura Zajkowskiego, Łukasza Wysockiego...
-
Profesjonalna analiza wody - dlaczego jest ważna? Kto powinien zlecić?
www.laboratoria.xtech.plWoda ma nieodpowiedni smak lub zapach? A może pozostawia po sobie osady? Jeśli chcesz wiedzieć, z czego wynikają takie problemy, koniecznie...
-
-
-