W obliczu zmian klimatycznych i zmniejszających się zasobów wodnych, konieczna jest zmiana podejścia do gospodarki wodnej. Wiele wodociągów zdaje sobie z tego sprawę inwestując w nowoczesne technologie, pozwalające na ograniczenie strat wody. Dzięki cyfryzacji wykrycie awarii czy nieautoryzowanego poboru wody staje się szybsze i prostsze. Hawle wychodząc naprzeciw potrzebom związanym z inteligentnym zarządzaniem siecią wodociągową stworzyło szereg produktów Hawle.live, które umożliwiają monitoring w czasie rzeczywistym i poprawę bezpieczeństwa sieci. Do niedawna na rynku dostępne były jedynie rozwiązania dla hydrantów nadziemnych, teraz, dzięki Hawle.live CAP dla hydrantów podziemnych, także hydranty podziemne mogą być objęte zdalnym nadzorem i kontrolą. W tym artykule przyjrzymy się, jak urządzenie Hawle.live CAP współpracuje z hydrantem podziemnym UNO KR241, oferując niezawodność i oszczędność w utrzymaniu infrastruktury.
Hydranty podziemne instalowane są tam gdzie instalacja hydrantów nadziemnych jest szczególnie utrudniona lub niewskazana, na przykład ze względu na utrudnienia w ruchu, które mogłaby spowodować. Hawle Polska w swoim portfolio produktowym posiada solidny hydrant podziemny UNO z pojedynczym zamknięciem będący synonimem trwałości i niezawodności. Zaprojektowany z myślą o łatwości obsługi, tak by jego użycie w sytuacji nagłej nie sprawiało żadnego problemu. Hydrant składa się z:
- korpusu i stopy z żeliwa sferoidalnego ze wszystkich stron zabezpieczonego antykorozyjnie przez pokrycie fluidyzacyjne żywicą epoksydową zgodnie z wytycznymi GSK; w głowicy korpusu znajduje się uchwyt kłowy do podłączenia stojaka hydrantowego umożliwiającego pobór wody,
- zespołu uruchamiającego, w skład którego wchodzi trzpień i wrzeciono ze stali nierdzewnej oraz tłok uszczelniający, z żeliwa sferoidalnego z nawulkanizowaną powłoką elastomerową dopuszczoną do kontaktu z wodą pitną ; wrzeciono posiada uszczelnienie O-ring, a zwieńczenie zespołu uruchamiającego stanowi czop czworokątny do otwierania hydrantu przy pomocy klucza do armatury.
Ważną częścią hydrantu jest tłok uszczelniający, który pełni funkcję zamykającą dopływ wody. Aby zwiększyć efektywność obwodowego uszczelnienia tłoka, stopa hydrantu UNO została precyzyjnie obrobiona mechanicznie na styku z korpusem.
Hydranty dostarczane są w stanie gotowym do montażu, w wykonaniu z przyłączem kołnierzowym, na maksymalne ciśnienie robocze PN 16 bar, oraz o głębokości zabudowy 1,00, 1,25 i 1,50 m.
Zdecydowaną zaletą tego hydrantu jest możliwość wymiany wszystkich części wewnętrznych bez konieczności jego odkopywania. Co więcej, hydrant posiada dodatkowe zabezpieczenie przed nieprawidłowym demontażem zespołu uruchamiającego pod ciśnieniem.
Dzięki zastosowaniu materiałów odpornych na korozję i dbałości o najwyższą jakość produkcji firma Hawle może zaoferować 10-letni okres gwarancji na swoje produkty do wody pitnej, w tym właśnie hydranty.
Wodociągi zmagają się na co dzień z różnorakimi problemami związanymi z zarządzaniem siecią, w tym z awariami, wyciekami, nieautoryzowanym i nieopomiarowanym poborem wody, dewastacją elementów sieci i związanym z tym niebezpieczeństwem skażenia bakteriologicznego. Zdawałoby się, że hydranty podziemne są wystarczająco zabezpieczone przed wymienionymi zagrożeniami, jednak i one padają ofiarą kradzieży, zarówno wody jak i elementów wyposażenia, co może uniemożliwić ich użycie w sytuacji awaryjnej i katastrofalne skutki. Dzięki narzędziom zdalnego nadzoru, możliwy jest stały podgląd stanu hydrantu i jego gotowości do wykorzystania. Dlatego idealnym uzupełnieniem funkcjonalności hydrantu podziemnego UNO jest dedykowane do hydrantów podziemnych inteligentne urządzenie Hawle.live CAP.
Urządzenie pozwala na zbieranie danych i alarmowanie w czasie rzeczywistym o tym co dzieje się z hydrantem. Posiada czujnik światła, który poinformuje nas o otwarciu skrzynki ulicznej oraz czujnik przyspieszenia, który informuje o jego zdjęciu z hydrantu. Po uruchomieniu alarmu powiadomienie jest wysyłane za pośrednictwem wiadomości push, e-mail i SMS w zależności od preferencji, dane są również zwizualizowane w dedykowanej aplikacji Hawle.live APP. Dzięki wykorzystaniu najnowszych standardów radiowych LTE-M i NB-IoT do transmisji danych nie trzeba się obawiać o ich bezpieczeństwo. Po otwarciu aplikacji użytkownik zyskuje szerokie możliwości zarządzania siecią, takie jak: dodawanie kolejnych elementów sieci na mapie – hydrantów, zasuw, zaworów regulacyjnych i zaworów napowietrzająco-odpowietrzających, digitalizacja armatury, a w zależności od wybranej opcji wyposażenia w czujniki, także monitorowanie jej stanu, kontrola przepływu, temperatury i jakości medium, detekcja wycieków, tworzenie raportów i analiz oraz planowanie prac konserwatorskich. Można również zarządzać samymi powiadomieniami, m.in. kategoryzować użycie hydrantów jako autoryzowane bądź nie, dodawać ważne dla użytkownika informacje w formie notatek, sprawdzać kondycję hydrantu / urządzenia (poziomu naładowania baterii, siły sygnału) oraz definiować zakres uprawnień dla poszczególnych użytkowników. Dzięki temu, że aplikacja może być używana na wszystkich urządzeniach posiadających dostęp do Internetu, użytkownicy mają stały dostęp do informacji o stanie instalacji wodociągowej, niezależnie od lokalizacji.
Hawle.live CAP dla hydrantów podziemnych został stworzony z wysokiej jakości materiałów, wytrzymałego i odpornego na warunki atmosferyczne polipropylenu oraz stali nierdzewnej i aluminium. Posiada zasilanie bateryjne, które zapewnia do 5 lat pracy. Bateria jest jedynym elementem wymagającym wymiany. Jego sercem jest płyta główna z modułem komunikacyjnym i czujnikami, oraz antena do zapewnienia łączności. Uruchomienie jest niezwykle proste - skanujemy kod QR znajdujący się od spodu produktu w celu przypisania go do użytkownika, potem wzbudzamy płytę główną przez przyłożenie magnesu na 5 sekund, w tym czasie wyświetlacz LED informuje nas o inicjalizacji połączenia, po czym otrzymujemy dźwiękową informację zwrotną o pomyśl-ności aktywacji.
Hawle.live CAP do hydrantów podziemnych to wszechstronne rozwiązanie, które dzięki przygotowaniu pod montaż na sprzęgle kłowym DN80, pasuje do większości istniejących znormalizowanych hydrantów, niezależnie od marki. Szczególnie polecamy jednak jego stosowanie z hydrantami podziemnymi UNO, ponieważ razem stanowią połączenie najwyższej jakości, które wyróżnia się niezawodnością i wyjątkową trwałością. Dzięki Hawle.live CAP można mieć pewność, że hydrant jest zawsze gotowy do użycia, a nieautoryzowany pobór wody zostanie natychmiast wykryty, eliminując problem strat wody i wprowadzając realne oszczędności.
- Źródło:
- hawle.pl/centrala
Czytaj także
-
Rodzaje, Budowa i Zastosowanie Przepustnic
Przepustnice - rodzaje, budowa, zastosowanie Przepustnice to jedne z najczęściej wykorzystywanych zaworów, stosowanych w różnego rodzaju...
-
Jak skutecznie eliminować Escherichia coli z wody pitnej?
Escherichia coli (E. coli) jest bakterią, która naturalnie występuje w jelitach zwierząt stałocieplnych, w tym ludzi. Jest szeroko wykorzystywana...
-
-
-
-
Instalacje uzdatniania wody w przemyśle - najważniejsze technologie
www.automatyka.pl