empty
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2021-03-24
Efektywna pomoc w pomiarach jakości i analizie wody

Nowy spektrometr Endress+Hauser Memosens Wave CAS80E to gwarancja wiarygodnych, przeprowadzanych w czasie rzeczywistym pomiarów jakości wody pitnej i wód powierzchniowych, a także ścieków, również przemysłowych, oraz wody pobieranej na potrzeby przemysłowe.

1.jpg

Ciągle zaostrzane wymogi prawne dotyczące kontroli jakości wody oraz nasilający się problem ograniczania jej światowych zasobów sprawiają, że kontrolowanie jakości wody oraz jej parametrów granicznych to zwykła konieczność. Coraz częściej podmioty odpowiedzialne za przeprowadzanie tego typu pomiarów muszą wywiązywać się ze swoich zadań, mając do dyspozycji minimalne zasoby pracownicze oraz bardzo ograniczony budżet. Cyfrowy spektrometr UV-VIS od Endress+Hauser – Memosens Wave CAS80E – to wydajne i wiarygodne narzędzie do przeprowadzania tego typu pomiarów. Niewielkie urządzenie jest stosunkowo lekkie, wyjątkowo ekonomiczne w utrzymaniu, a pozwala przeprowadzać pomiary wielu parametrów analitycznych opisujących jakość wody i ścieków.

Optymalizacja montażu i kosztów operacyjnych

Spektrometr UV-VIS działa w zakresie fal o długościach od 200 do 800 nm, dzięki czemu może zastąpić szereg innych urządzeń do badania parametrów analitycznych. W zależności od zastosowania spektrometr Memosens Wave CAS80E umożliwia pomiar wybranych parametrów – w tym mętności, zawieszonych cząstek stałych, CODeq, BODeq, TOCeq (ChZTeq, BZTeq, OWOeq)SAC254, azotanów oraz określanie wartości barwy w skali APHA/Hazen. Główną zaletą proponowanego rozwiązania jest potrzeba konfiguracji i kontroli tylko jednego punktu pomiarowego, który umożliwia oznaczenie wielu parametrów. Dzięki temu znacząco obniża koszty montażu i działania oraz znacznie redukuje nakłady pracy niezbędne do obsługi instalacji.

 

Szybkie, wiarygodne śledzenie wszystkich wartości

Spektrometr Memosens Wave CAS80E oferuje wiarygodne wyniki pomiarowe w czasie rzeczywistym, dzięki czemu umożliwia natychmiastową i kompleksową analizę jakości wody pitej i wód powierzchniowych. Ponadto jest praktycznie niepodatny na zaburzenia związane z transmisją sygnału i oferuje bardzo krótkie czasy odpowiedzi. Reakcje w czasie rzeczywistym przynoszą też korzyść personelowi odpowiedzialnemu za monitorowanie jakości ścieków, ponieważ umożliwiają jednoczesne monitorowanie strumieni dopływowych i odpływowych, a to oznacza, że wszelkie obciążenia są wykrywane natychmiast już na bardzo wczesnym etapie.

Nowa sonda umożliwia natychmiastowe uruchomienie

Dzięki zintegrowanym, wstępnie instalowanym modelom analitycznym do typowych zastosowań kontroli jakości wody i ścieków konfiguracja spektrometru nie zajmuje nawet kilku chwil. Ponadto Memosens Wave CAS80E to urządzenie niezwykle poręczne i wygodne w użyciu. Ma średnicę zaledwie 40 mm i waży tylko 1,6 kg, dzięki czemu można z łatwością zamontować je w linii procesowej bez pomocy dodatkowych członków załogi. Po zamontowaniu przeprowadza pomiary w zbiornikach lub Instalacjach przelotowych bez konieczności stosowania systemów poboru prób czy reagentów. Z kolei cyfrowa technologia Memosens sprawia, że spektrometr łączy w sobie maksimum możliwości przetwarzania danych z ich bezpieczeństwem oraz łatwością obsługi.

Czujnik Memosens Wave CAS80E to cyfrowy spektrometr umożliwiający pomiar mętności, ChZTeq, BZTeq, OWOeq, SAC254, azotanów oraz określanie wartości koloru w skali APHA Hazen..png 

Wytrzymałe urządzenie pomiarowe, które nie wymaga znacznej obsługi i po prostu działa

Spektrometr Memosens Wave CAS80E nie wymaga znacznej uwagi podczas pracy. Ponieważ wiele parametrów można badać bez obecności środków chemicznych bezpośrednio w zbiorniku czy rurociągach i przez prowadzenie pomiarów w centralnej lokalizacji, w połączeniu z doskonałą wydajnością spektrometru, przekładającą się na długie okresy między kolejnymi działaniami konserwacyjnymi, jego obsługa wymaga minimalnych nakładów sił i ogranicza odległości, jakie musi pokonywać personel. W zależności od warunków procesowych i przy wykorzystaniu powszechnie dostępnego systemu czyszczenia sprężonym powietrzem obsługa spektrometru praktycznie nie obciąża personelu, to zaś oznacza oszczędność czasu, a więc także pieniędzy.
W przypadku trudnych warunków przemysłowych, na przykład w zakładach odsalania wody morskiej czy oczyszczalniach ścieków przemysłowych można zastosować wersję spektrometru osadzoną we wzmocnionej tytanowej obudowie, wyposażoną w wytrzymałe okienka pomiarowe ze szkła wykonanego z szafiru.

Elastyczne rozwiązanie z myślą o przyszłości

Spektrometr Memosens Wave CAS80E współpracuje z przetwornikami nowej generacji Liquiline CM44 i może być łączony z układami pomiarowymi wszystkich innych czujników Memosens. Główną zaletą stosowania produktów z serii Memosens i Liquiline jest nieporównywalna łatwość rozszerzania punktów pomiarowych. Dzięki temu zyskuje się gwarancję elastycznego działania również w przyszłości. Takie podejście oraz bogata oferta Endress+Hauser sprawiają, że wyzwania, przed którymi stanie w przyszłości przemysł wodno-ściekowy, dadzą się rozwiązać bezpośrednio i w sposób dostosowany do potrzeb klienta.

Dowiedz się więcej: https://eh.digital/3vFudbN

Autor:
Endress+Hauser Polska
Źródło:
Endress+Hauser Polska

Czytaj także