Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2019-08-01
Fakty dotyczące paneli webowych HMI: oczywiste, mniej oczywiste i zupełnie nieoczywiste.

O ile dostęp do przeglądarki internetowej za pośrednictwem komputer PC, tabletu czy telefonu, nikogo już nie dziwi o tyle wykorzystanie do tego celu paneli HMI jest nadal stosunkowo nowym rozwiązaniem, mało popularnym a bardzo skutecznym.

Wizualizacja

Agent4.jpg

Wizualizacja na panelu operatorskim?
Jak ją wyświetlić?
Najbardziej oczywistym rozwiązaniem jest napisanie dedykowanej aplikacji. To klasyczne rozwiązanie nie jest jednak pozbawione wad. Aplikacja taka przygotowana jest na konkretne urządzenie, nie jest uniwersalna i istnieje prawdopodobieństwo, że w połączeniu z innym panelem nie osiągniemy zamierzonego rezultatu.

Alternatywnym rozwiązaniem jest stworzenie wizualizacji webowej, czyli takiej, która prezentowane jest za pośrednictwem przeglądarki internetowej. I choć wizualizacja działa na serwerze web to dostęp do niej możliwy jest z wykorzystaniem dowolnego urządzenia, na którym otworzyć można taką przeglądarkę.

Oczywiste

ESA logo.png

Panele z serii EW100BD firmy ESA to jedne z najnowszych rozwiązań dostępnych w naszej ofercie. Są to tzw. panele webowe, czyli takie, które umożliwiają otwieranie wizualizacji napisanych np. w technologii HTML5, ale również wszystkich innych wizualizacji, dostępnych za pośrednictwem przeglądarki www. Oznacza to, że panele webowe mogą wyświetlać też webserwery innych urządzeń automatyki np. sterowników PLC, komputerów przemysłowych, czy wysp I/O. 

Wszystkie wyposażone są w procesor z czterema rdzeniami, 2GB pamięci RAM, 8GB pamięci flash i dotykowy, pojemnościowy ekran TFT LCD, wyświetlający 16 milionów kolorów. Wszystkie panele posiadają port szeregowy RS 232/485.

Mniej oczywiste

EW107bd_2.png

Oprócz możliwości uruchamiania webowych wizualizacji napisanych w technologii HTML5 wszystkie panele z rodziny EW100BD obsługują CODESYS Web Visu, co oznacza, że mają możliwość wyświetlania wizualizacji stworzonych w środowisku CODESYS. Panele oparte są o system Linux lub Android, w związku z czym istnieje możliwość zainstalowania na nich dodatkowego środowiska programistycznego.

 

Urządzenia z systemem Android pozwalają na instalację dowolnych aplikacje dostępnych w sklepie Google Play. Niezależnie od nich obsługują tradycyjne aplikacje pisane w języku Java. W przypadku paneli z systemem Linux mamy pełną dowolność w zakresie instalacji aplikacji.

Zupełnie nieoczywiste
Z naszego doświadczenia wynika, że zastosowanie paneli webowych jest znacznie szersze, niż się pierwotnie wydaje. Zastosować je można np. do obsługi różnych protokołów komunikacyjnych w tym Modbusa RTU / TCP, komunikacji z zewnętrznymi aplikacjami, czy też alarmowania e-mail / SMS.

Z powodzeniem możemy wykorzystać je do odczytu danych z podłączonych przez port szeregowy urządzeń. Następnie, również za sprawą panelu, można przesłać te dane do lokalnej bazy danych lub do chmury a w kolejnym kroku zwizualizować je i wyświetlić na panelu.

Świadomość istnienia tych możliwości pozwala na pełniejsze, bardziej efektywne wykorzystanie potencjału urządzenia i stosowanie go w tych obszarach, w których do tej pory wykorzystywaliśmy odrębne urządzenia automatyki.

Kontakt
Zapraszamy do odiwedzenia naszej strony https://www.sabur.com.pl/nasza-oferta/panele-operatorskie/web-panele/w... i do kontaktu +48 22 549 43 53

Autor:
SABUR Sp. z o.o.
Dodał:
SABUR Sp. z o.o.