empty
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2024-07-01
Koszty energii pod ścisłą kontrolą? Z S-Monitoring to łatwe!

Dążenie do efektywności energetycznej to dziś już nie tylko nośne hasło, lecz także priorytet w działalności wielu przedsiębiorstw i zakładów przemysłowych. W firmach produkcyjnych zużyta energia, obok kosztów surowców, stanowi najwyższy koszt operacyjny. Także w przedsiębiorstwach z innych sektorów gospodarki koszty zużycia energii są znaczącą pozycją w zestawieniu wydatków. Nie dziwi więc nikogo, że działania zmierzające do ich zmniejszenia są traktowane coraz poważniej, redukcja tych kosztów może bowiem zwiększyć rentowność firmy. Na rynku jest dostępnych wiele różnorodnych rozwiązań do opomiarowania i monitoringu zużycia energii elektrycznej. W niniejszym tekście przybliżymy Państwu jedno z nich ‒ system, który pozwala na stopniowe wdrożenie, jego instalacja nie rujnuje budżetu firmy, a zużycie energii elektrycznej monitorowane jest już od momentu podłączenia systemu do liczników.

S-Monitoring_E-Meter.png

S-Monitoring to przyjazne dla użytkowników rozwiązanie, opracowane przez szwajcarską firmę Saia Burgess Controls (SBC). Nie wymaga pracochłonnej konfiguracji, specjalnych narzędzi programistycznych, a jego obsługa ‒ zaawansowanej wiedzy. S-Monitoring to także nazwa aplikacji wizualizacyjno-sterującej bazującej na stronach www, która jest zaimplementowana w urządzenia nadzorujące pracę systemu (panele operatorskie lub sterowniki PLC). A zatem S-Monitoring to rozwiązanie, które łączy środowiska sprzętowe i programowe, a jego podstawowe elementy stanowią:

  • jednostka nadrzędna: sterownik PLC lub panel webowy,
  • liczniki energii elektrycznej Saia PCD z interfejsem S-Bus,
  • koncentratory liczników impulsowych PCD7.H104SE,
  • aplikacja wizualizacyjna wyświetlana za pomocą przeglądarki internetowej.

Hardware_Software_Rozbudowa.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Unikalną cechą systemu S-Monitoring jest możliwość jego modyfikacji w zależności od potrzeb użytkownika. Zarówno algorytmy programu, jak i kształt wizualizacji mogą być konfigurowane za pomocą środowiska PG5 Controls Suite przeznaczonego do programowania i diagnostyki wszystkich sterowników i paneli SBC.

Niemniej ważną cechą rozwiązania jest możliwość prostego i szybkiego uruchomienia. S-Monitoring to tzw. system „out-of-the-box", co oznacza to, że użytkownik nie musi wykonywać żadnej dodatkowej konfiguracji w celu jego uruchomienia. Funkcja automatycznego odczytu danych z liczników energii z interfejsem S-Bus zapewnia natychmiastowe monitorowanie zużycia zaraz po podłączeniu liczników do sterownika. S-Monitoring bez problemu radzi sobie także z obsługą liczników dwukierunkowych i impulsowych (za pośrednictwem koncentratorów liczników impulsowych). Umożliwia to monitorowanie nie tylko zużycia energii elektrycznej, ale także wody, gazu, ciepła itp. Obsługa liczników impulsowych realizowana jest przez koncentratory PCD7.H104SE, do których można podłączyć 4 liczniki. Moduł komunikuje się z jednostką nadrzędną poprzez protokół S-Bus, przekazując jej dane o stanach liczników.

 

Schemat_koncentratora.png

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Centrum dowodzenia: sterownik lub panel

Sercem hardwaru systemu S-Monitoring jest sterownik swobodnie programowalny lub panel webowy Saia PCD (do nich podłączane są liczniki energii). Panele i sterowniki Saia PCD to przemysłowej jakości urządzenia o długim cyklu życia z zapewnionym wsparciem nawet kilka lat po ich wycofaniu z produkcji.

Aplikacja realizująca funkcje S-Monitoringu jest dostępna bezpłatnie i wbudowana w:

• Sterowniki:
- E-Controller (PCD1.M0160E0)
- PCD1.M2160
- PCD3 Power (PCD3.M5560, PCD3.M6560, PCD3.M6860)

• Panele webowe:
- E-Monitor (PCD7.D457VT5E0)
- panele programowalne: PCD7.D457VT5F, PCD7.D410VT5F, PCD7.D412DT5F.

Rozbudowane możliwości komunikacyjne sterowników i paneli programowalnych obsługujących system S-Monitoring pozwalają na rejestrowania danych z liczników energii z interfejsami M-Bus, Modbus i S-Bus, a także z wyjściami impulsowymi.

Aplikacja wizualizacyjna S-Monitoring

Aplikacja S-Monitoring służy do rejestracji i kontroli zużycia, prezentacji w różnych ujęciach oraz udostępniania danych pomiarowych lokalnie i zdalnie. Aplikacja udostępnia wiele funkcji do szybkiej analizy danych odczytywanych z liczników np. porównywanie odczytów pomiędzy różnymi licznikami w różnych przedziałach czasowych. Dane dotyczące zużyć i kosztów prezentowane są na czytelnych wykresach słupkowych. Istnieje także funkcja grupowania liczników, co pozwala na wygodną prezentację danych dotyczących np. danej instalacji, budynku, obiektu.

S-Monitoring rejestruje w pamięci sterownika dane z liczników w postaci plików CSV, dzięki czemu mogą być one pobrane na dysk twardy komputera i poddane zaawansowanej analizie np. w arkuszu kalkulacyjnym. Za pomocą darmowego programu S-Energy Report, na podstawie danych ze sterownika możliwe jest automatyczne generowanie raportów.

Dostęp do aplikacji wizualizacyjnej systemu jest kontrolowany. S-Monitoring ma zdefiniowane dwa poziomy użytkowników (o prawach administratora i gościa), dzięki czemu istnieje możliwość limitowania praw dostępu do niektórych danych aplikacji osobom niepowołanym.

Aplikacja udostępnia także funkcje automatycznego wysyłania SMS-ów lub e-maili z raportami do zdefiniowanej grupy odbiorców (w określonych interwałach czasowych lub w sytuacjach alarmowych).

Najważniejsze funkcje aplikacji S-Monitoring:

  • automatyczne wykrywanie liczników wpiętych do systemu
  • porównywanie zużycia z poszczególnych liczników i cykli rozliczeniowych (zestawienia tygodniowe, dzienne, roczne, miesięczne)
  • łatwe tworzenie zestawień i raportów
  • wykrywanie szczytów mocy
  • rejestrowanie danych w plikach CSV
  • automatyczne wysyłanie e-maili z danymi i alarmami
  • podłączenie modułów wejść impulsowych PCD7.H104SE obsługujących liczniki z wyjściami S0
  • zdalny dostęp do interfejsu użytkownika w przeglądarce www, dzięki aplikacji Saia Microbrowser dla urządzeń mobilnych z systemem Android i iOS.

Elastyczność systemu i stopniowa rozbudowa

Elastyczność i otwartość pozwala na łączenie systemu monitoringu zużycia energii w większe systemy oraz integrację z systemami MES, ERP czy BI. System S-Monitoring umożliwia również stopniowe wdrożenie i dopasowanie rozwiązania do aktualnych potrzeb przedsiębiorstwa. Prace nad instalacją mogą być realizowane krok po kroku, bez konieczności ponoszenia początkowych, znaczących wydatków na prace inżynierskie i system informatyczny. Takie stopniowe działania dają wymierne efekty już od samego początku, po zainstalowaniu i uruchomieniu systemu, którego rozbudowa jest możliwa w indywidualnym tempie.

www.sabur.com.pl

Autor:
SABUR Sp. z o.o.
Dodał:
SABUR Sp. z o.o.