empty
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2019-10-24
SAIA PCD® QRONOX - NOWY WYMIAR BEZPIECZEŃSTWA W STEROWNIKACH PLC

Sterownik PCD3.M6893 to połączenie nowoczesnego programowania PLC w języku wysokiego poziomu oraz najbardziej innowacyjnych rozwiązań w zakresie cyberbezpieczeństwa. Zastosowany w nim system operacyjny jest zaszyfrowany i podpisany – włączając wszystkie dane, aplikacje i komunikacje – co gwarantuje ochronę przed nieupoważnionym dostępem do danych oraz systemu kontroli procesu.
Nazwa nowego kontrolera Saia PCD® QronoX pochodzi od „chronos", greckiego słowa „czas". Przysłowie mówi „Jak w szwajcarskim zegarku". Zegar jest symbolem szwajcarskiej kultury przemysłowej i reprezentuje jego wysoki poziom precyzji. Nowy kontroler ucieleśnia obie te cechy.
Sterownik PCD3.M6893 zaprogramowany został zgodnie z normą branżową IEC 61131-3 dotycząca rozwoju aplikacji, co oznacza, że wspiera wszystkie języki zdefiniowane w normie (bloki funkcyjne, funkcje sekwencyjne, tekst strukturalny, włączając programowanie obiektowe).

Sterownik_animacja.png

Obejrzyj animację >>

Architektura
Architektura systemu składa się z trzech elementów: sprzętu, oprogramowania (system operacyjny QNX) i narzędzia do programowania.

  • Saia PCD® QronoX ECS – Oprogramowanie programistyczne (ECS = engineeringand commissioning suite);
  • Saia PCD® QNX – System operacyjny;
  • Saia PCD® Sterownik QronoX IEC – Sprzęt to sterownik swobodnie programowalny zgodnie z normą IEC 61131-3);

Tak zbudowany system – niezawodny i nowoczesny – to synonim nowej ery automatyki.

Stabilność, czyli system operacyjny QNX
QNX to jedyny system operacyjny posiadający certyfikat nienaruszalności bezpieczeństwa SIL.
Jego charakterystyczną cechą jest bardzo wysoki poziom niezawodności działania, możliwy do osiągnięcia dzięki zastosowaniu mikrojądra. Mikrojądro pełni funkcje zarządzające procesami, komunikacją międzyprocesorową, obsługą przerwań i wyjątków. Wszystkie inne zadania realizowane są w przestrzeni adresowej.
QNX jest rozwiązaniem, w którym nie ma rozdziału na operacje systemowe i operacje użytkownika. Poszczególne aplikacje i sterowniki umieszczone są w wyodrębnionych przestrzeniach adresowych, dzięki czemu pojawiający się w jednym miejscu błąd nie ma wpływu na działanie pozostałych aplikacji i procesów realizowanych w systemie. QNX zapewnia płynność działania.
Ten sam system, który pracuje w elektrowniach atomowych, czy na stacji kosmicznej, może również pracować na komórce (BlackBerry) – a od premiery Saia PCD® QronoX – także w sterowniku!

Cyberbezpieczeństwo
Saia PCD® QronoX to pierwszy na rynku cyberbezpieczny system sterowania. Jest zgodny ze standardem automatyki przemysłowej ANSI ISA 62443 . Jego poziom bezpieczeństwa cybernetycznego w przemysłowych systemach kontroli i sterowania określony został na poziomie SL3, a docelowo osiągnie poziom SL4. Ten wysokowydajny sterownik posiada wbudowane zabezpieczenia, które umożliwiają bezpieczne połączenie z Internetem i chmurą obliczeniową.
System operacyjny jest zaszyfrowany i znakowany – włączając w to wszystkie dane, aplikacje i komunikację. W rezultacie operatorzy są dobrze chronieni przed nieupoważnionym dostępem do danych oraz systemu kontroli procesu. Kopia zapasowa tworzona jest w oddzielnej partycji. Dane zapisywane na karcie pamięci SD przypisane są do jednego urządzenia zabezpieczając je tym samym przed nieuprawnionym dostępem. Nieautoryzowana próba przeniesienia karty SD na inne urządzanie powoduje automatyczne usunięcie zapisanych na niej informacji.

Kompatybilność
Sterownik PCD3.M6893 oferuje możliwość programowania obiektowego w języku wysokiego poziomu. Został zaprogramowany zgodnie z norma branżową IEC 61131-3 dotyczącą rozwoju aplikacji, co oznacza wsparcie wszystkich zdefiniowanych w normie języków (bloki funkcyjne, funkcje sekwencyjne, tekst strukturalny, włączając programowanie obiektowe). Pełna kompatybilność ze sprawdzonym i szeroko przyjętym systemem PCD3 I/O zapewnia mu solidne i niezawodne działanie. Dzięki sterownikowi IEC istniejące już instalacje można łatwo dostosować do nowych funkcji poprzez wymianę zaledwie jednego elementu instalacji na Qronox.

Jednoczesne wsparcie do 14 portów komunikacyjnych
Łatwa i bezproblemowa integracja systemu obejmuje do 14 interfejsów komunikacyjnych i zapewnia pełną swobodę w zakresie łączenia różnych protokołów za pośrednictwem standardu IP i portów szeregowych. Wśród dostępnych protokołów wymienić należy OPC-UA, MQTT, protokoły IT, Modbus, CAN, Profinet, MP-Bus, Dali, M-Bus... a także inne niestandardowe.

 

Sterownik_protokoły.png

 Dlaczego Saia PCD QronoX?

  • Jakie są przyczyny rosnącego zagrożenia cyberatakami i jakie są ich potencjalne cele?

Obecnie najbardziej narażone na cyberataki są przemysłowe systemy sterowania nazywane też systemami ICS (Industrial Control Systems). Celem takich ataków jest przejęcie kontroli nad elementami wykonawczymi wchodzącymi w skład systemu automatyki lub zablokowanie pracy urządzenia sterującego takim systemem. W praktyce oznacza to atak na komputer z systemem SCADA lub sterownik PLC.
Przemysłowe systemy sterowania, które jeszcze kilka lat temu pracowały jako elementy odizolowane, dziś bazują na otwartych platformach. Punkty styku z teleinformatyczną siecią przedsiębiorstwa oraz fakt realizowania łączności za pośrednictwem Internetu lub niewystarczająco chronionych warstw infrastruktury sieciowej obniżają poziom ich bezpieczeństwa. Z drugiej strony, z uwagi na ogólną dostępność narzędzi do przeprowadzania kierowanych cyberataków, realne zagrożenie jest dużo wyższe niż kilka lat wcześniej. Zapewnienie cyberbezpieczeństwa jest obecnie coraz trudniejsze a jednocześnie coraz bardziej istotne z punktu widzenia zachowania ciągłości świadczonych usług.
Wprowadzenie na rynek pierwszego sterownika zapewniającego bezpieczeństwo na wszystkich poziomach komunikacji ze światem – dostępu do danych i stabilności pracy systemu – to ważny moment.
Na tę premierę czekaliśmy od dawna. Nowa generacja urządzeń PLC to początek nowej ery.

  • Jak zapewnić bezpieczeństwo przedsiębiorstwa na poziomie sterowania?

Naruszenia zabezpieczeń kluczowych systemów sterowania przedsiębiorstwem zdarzają się coraz częściej. Dlatego tak ważne jest wprowadzanie zabezpieczeń dla wszystkich obszarów i zasobów, w obrębie całej infrastruktury, w tym także na brzegu sieci.
Jednym z głównych wyzwań, jakie stoją przed osobami zarządzającymi infrastrukturą współczesnych systemów automatyki jest wybór takich rozwiązań, które gwarantowałyby stabilność firmy. Polityka bezpieczeństwa firm musi obejmować spójne zasady w odniesieniu do urządzeń, sieci i systemów oraz określać procesy ścisłej współpracy zespołów IT i OT w celu podnoszenia bezpieczeństwa zakładu jako całości. Taka współpraca to dla organizacji kompleksowy wgląd w zagrożenia pochodzące z różnych źródeł.
Saia PCD® QronoX to rozwiązanie o kluczowym znaczeniu dla rynku, dopełniające obraz bezpiecznej infrastruktury.

PCD3.M6893 w skrócie.....

  • Programowanie w języku wysokiego poziomu zgodnie z normą IEC 61131-3 zapewnia społeczności deweloperów większą elastyczność i możliwość wykorzystywania już opublikowanych rozwiązań.
  • Zgodność ze standardem ANSI ISA 62443, zabezpieczenia połączeń z Internetem i chmurą oraz szyfrowanie przesyłanych i przechowywanych danych stanowią podstawę cyberbezpieczeństwa aplikacji.
  • Wsparcie wielu portów komunikacyjnych w jednym sterowniku PLC pozwala na swobodne łączenie różnych protokołów za pośrednictwem standardu IP i portów szeregowych.
  • Pełna kompatybilność z szeroko przyjętym systemem PCD3 I/O zapewnia solidne i niezawodne działanie

Więcej informacji na temat PCD3.M6893 na naszej stronie www

Czytaj także