empty
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2024-06-08
Jak bada się wodę w Warszawie?

Z pewnością słyszeliście, jak ważne jest systematyczne, mikrobiologiczne badanie wody. W poniższym artykule znajdą się informację, do czego służą badania w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia, kto jest odpowiedzialny za takie badania wody oraz jak wygląda to w mieście Warszawa. Dodatkowo przybliżymy ceny takiego badania wody.

 

foto.jpg

 

Do czego mają posłużyć badania wody?

Badanie wody pozwala ustalić, czy woda jest czysta, nie jest zanieczyszczona i ogólnie nadaje się do spożycia. Podsumowując, czy każdy może z niej bezpiecznie korzystać. Analizę wody przeprowadza się w oparciu o sprecyzowane wytyczne Sanepidu. Badanie wody można podzielić na dwa rodzaje specjalistycznych badań:

 • fizykochemiczne
 • mikrobiologiczne.

Badanie wody musi zostać przeprowadzone w akredytowanym laboratorium. To oznaka wiarygodności. Poprzez fizykochemiczne badania wody sprawdza się takie wskaźniki jak:

 • barwa,
 • mętność,
 • zapach,
 • twardość wody,
 • odczyn wody.

Dzięki takiej analizie można stwierdzić, czy występują między innymi azotany: azotyn żelaza lub też manganu. W przypadku badań mikrobiologicznych wykrywa się w wodzie obecność bakterii, przykładowo mogą to być paciorkowce, E.cola, zgorzela gazowa (clostridium perfringens) czy Legionella, jak również wskazuje się liczbę mikroorganizmów.

Co ważne woda badana jest w związku z wymogami sanepidu i spełnia wszelkie wytyczne. 

 

Kto jest odpowiedzialny za badania - badanie wody dla sanepid 

Wiele z zanieczyszczeń w wodzie jest niezauważalnych dla oka. To właśnie można zauważyć tylko w trakcie badań mikrobiologicznych wody w laboratorium, które zostały opisane powyżej. Spożycie wody, która zawiera szkodliwe substancje i mikroorganizmy jest niezwykle niebezpieczne dla zdrowia. Dlatego też zwłaszcza osoby, które prowadzą lokale gastronomiczne są zobowiązane, aby regularnie przeprowadzać badania mikrobiologiczne wody dla SANEPIDu. Jest to przydatne zwłaszcza w branży gastronomicznej, gdzie warto być przygotowanym na taką kontrolę, gdy ktoś np. zatruł się po wizycie w restauracji. 

Istnieje wiele firm, które przeprowadzają badanie wody Warszawa i w okolicach. Nie dotyczy to tylko restauracji, ale ogólnie obiektów gastronomicznych, które oferują dania na wynos. Do tej grupy zaliczają się również tzw. foodtracki. Zyskują one na popularności, ale tak samo jak duże restauracje mają obowiązek badania wody i przesłania wyników do sanepidu.

 

Jak odbywa się badanie wody warszawa?

Badanie wody w Warszawie zawiera szeroką analizę pod kątem różnych aspektów. Mogą mieć one wpływ na jej jakość. Kluczowymi aspektami, które są zazwyczaj sprawdzane to:

 • skład chemiczny – bada się skład chemiczny wody i ocenia się obecność substancji chemicznych. Należą do nich: pestycydy, metale ciężkie, substancje organiczne oraz nieorganiczne. Dzięki temu można zidentyfikować potencjalne zanieczyszczenia i ocenić ich stężenie w wodzie;
 • parametry fizyczne – badanie parametrów fizycznych wody. Należą do nich: temperatura, pH, mętność, przewodnictwo elektryczne. Te ogólne parametry oceny wody w Warszawie pozwalają określić jej jakość oraz zgodność z normami. Mają one wpływ na smak, wygląd oraz odczyn wody;
 • analiza mikrobiologiczna – bada się wodę, aby zidentyfikować i ocenić obecność mikroorganizmów, tj. bakterie, wirusy i pierwotniaki. Jest to zapewnienie, że badana woda jest wolna od potencjalnie szkodliwych patogenów;
 • badanie zanieczyszczeń – zanieczyszczeniami wody mogą być np. substancje organiczne, pestycydy, metale ciężkie, jak również substancje radioaktywne. Dzięki badaniom zanieczyszczeń można zidentyfikować te substancje i ocenić ich stężenie w wodzie.

 

Ile kosztuje badanie wody dla sanepidu?

Jeżeli zastanawiasz się, ile kosztuje badanie mikrobiologiczne wody to jest to 400 złotych netto. Szczegóły można znaleźć na tej stronie: https://proceduryhigieniczne.pl/ile-kosztuje-badanie-wody-w-sanepidzie/.

W cenie badania wody sanepid znajdują się:

 • przyjazd laboranta na miejsce poboru,
 • dezynfekcję kranów, pobieranie próbek oraz odstawienie do laboratorium
 • wykonanie testów laboratoryjnych – czas oczekiwania na wynik około 4 – 5 dni
 • opracowanie protokołu dla SANEPID
 • dostarczenie protokołu pod wskazany adres.

 

Podsumowanie nt. badania wody

Mikrobiologiczne badanie wody to część należąca do procesu HACCP (Systemu Analizy Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli) wymagane jest dla punktów gastronomicznych. Celem takiego badania wody jest zapobieganie zagrożeniom oraz zapewnienie bezpieczeństwa żywności i co za tym idzie klientom. W momencie, kiedy zostaną udowodnione nieprawidłowości - właściciel danego lokalu musi zapłacić wysoką karę. Należy pamiętać, że jednorazowo zrobione badanie mikrobiologiczne wody dla SANEPIDu to za mało. Woda może się zanieczyścić już w trakcie użytkowania lokalu, dlatego też badania mikrobiologiczne wody trzeba przeprowadzać regularnie. Analogią może być systematyczne serwisowanie wentylacji. 

Badania wody mogą dotyczyć wód powierzchniowych, podziemnych oraz uzdatnionych.

 

Czy wykonywaliście kiedyś badania wody w lokalu gastronomicznym, jeżeli taki posiadacie? 

Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji