Jednym z elementów konserwacji pompy ciepła jest regularne odprowadzanie z niej wody. W tym celu należy stworzyć odpowiedni system odprowadzenia oraz zadbać o jego prawidłową konserwację. W jaki sposób się to robi? Oto najważniejsze informacje.
Dlaczego odprowadzenie wody z pompy ciepła jest ważne?
Aby zrozumieć, dlaczego tak ważne jest odprowadzenie wody z pompy ciepła, wyjaśnijmy kluczowe pojęcia. Po pierwsze – o jaką wodę chodzi?
Mówiąc dokładniej, pozbywać należy się kondensatu, czyli skroplin, które są produktem ubocznym procesu zachodzącego w parowniku. To proste zjawisko fizyczne, które zostało przewidziane przez wytwórców pomp ciepła. I jeśli ilość skroplin nie jest zbyt duża, nie przeszkadzają one w bezpiecznym, wydajnym funkcjonowaniu tego urządzenia. Problem pojawi się wówczas, gdy pojemność kondensatu jest wysoka.Wówczas odprowadzenie wody, podobnie jak defrost pompy ciepła w innych okolicznościach, okaże się koniecznością. Wykonanie tej procedury pomoże:
- zapobiec uszkodzeniom systemu oraz jego otoczenia, np. korozji;
- utrzymać efektywność działania pompy ciepła;
- zapobiec zatorom w systemie drenażowym (które mogą skutkować wyższym zużyciem energii i obniżeniem wydajności pompy);
- zmniejszyć ryzyko pojawienia się wilgoci i pleśni w pomieszczeniach;
- wydłużyć życie pompy ciepła.
Jeżeli więc zauważasz, że urządzenie pracuje z mniejszą wydajnością lub że w kotłowni zrobiło się wilgotno – czas podjąć działania. Profilaktycznie możesz to zrobić 2 razy do roku, np. przed sezonem grzewczym i po jego zakończeniu Zobacz, jak powinno wyglądać odprowadzenie kondensatu.
Cechy dobrego odprowadzenia wody
Jak pozbyć się kondensatu z pompy ciepła? Prace można wykonać na dwa sposoby, w zależności od możliwości technicznych oraz sytuacji. Dostępne opcje to:
- odprowadzenie skroplin do gruntu – systemy, które to umożliwiają, są dostępne w wielu pompach split; jeśli jest taka możliwość, warto z niej skorzystać – ta metoda jest korzystna dla środowiska; aby zabezpieczyć ściany budynku przed wilgocią, warto zastosować żwir pod jednostką zewnętrzną lub wykorzystać rurę, która poprowadzi kondensat poniżej poziomu zamarzania gruntu (dla uniknięcia jego zamrożenia);
- odprowadzenie kondensatu do kanalizacji – to dobre rozwiązanie zwłaszcza przy dużej ilości skroplin, np. w systemach, które przygotowują również c.w.u.
Jak odprowadzić skropliny do gruntu? Konieczne jest przede wszystkim zadbanie o prawidłowe wykonanie odprowadzania podczas montażu całej instalacji. Jak to zrobić?
- Pomiędzy przygotowanymi wcześniej ławami fundamentowymi na jednostkę zewnętrzną należy wywiercić otwór o średnicy ok. 20 cm. Jego głębokość powinna wynosić ok. 80 cm.
- Do takiego otworu należy wprowadzić rurę PVC o odpowiedniej długości (po osadzeniu w otworze powinna sięgać maksymalnie do wysokości fundamentów). Przed umieszczeniem jej na miejscu najlepiej naciąć ją przy pomocy szlifierki kątowej, co 5-10 cm – aby zapewnić łatwość odsączania kondensatu.
- Rurę należy obsypać kamieniem dekoracyjnym, żwirem lub innym, podobnym przepuszczalnym materiałem.
- Tak przygotowane odprowadzenie wystarczy ponownie zakryć gruntem. Spełni ono swoje zadanie bez zarzutów.
Należy również zwrócić uwagę na regularne czyszczenie tacy ociekowej. W przeciwnym razie w jej wilgotnym środowisku może dojść do rozwoju niepożądanych mikroorganizmów, a ponadto – nawet do zatkania odpływu. Takie negatywne zjawiska mogą natomiast generować dodatkowe koszty oraz problemy – także te związane z bezpieczeństwem.
Warto też wiedzieć, że niektóre pompy ciepła są wyposażone w grzałkę tacy ociekowej. To konstrukcja, której zadaniem jest przeciwdziałanie zamarzaniu kondensatu. Jej obecność zwiększa bezpieczeństwo całej instalacji i pomaga zapewnić ciągłość odprowadzania skroplin. Gdy taki element jest obecny, nie ma też ryzyka, że odpływ wody z pompy ciepła zostanie zablokowany przez lód i pojawi się konieczność ręcznego odszraniania. Dlatego warto sprawdzić, czy wybierany model urządzenia jest wyposażony w omawiane rozwiązanie.
Nie każda pompa ma grzałkę tacy ociekowej!
O ile taca ociekowa jest obecna w każdej powietrznej pompie ciepła, o tyle grzałka jest dostępna wyłącznie w wybranych modelach. Ten parametr jest rzadko weryfikowany przy zakupie urządzenia, tymczasem może być bardzo ważnym kryterium przy podejmowaniu decyzji. Brak tego elementu na wyposażeniu może utrudniać konserwację pompy ciepła i skracać jej długość życia. Dlatego przed rozpoczęciem inwestycji upewnij się, że sięgasz po model, który ułatwi odprowadzenie kondensatu.
Możesz samodzielnie sprawdzić, czy dana pompa ma fabryczną grzałkę tacy ociekowej. Pomoże Ci w tym w tym porównywarka pomp ciepła Pompy.app, która pozwala na porównanie cen i danych kilkuset modeli urządzeń. Dokonaj więc świadomej decyzji zakupowej – teraz masz taką możliwość. To ważne, jeśli zależy Ci na niskich kosztach eksploatacyjnych ogrzewania i bezpieczeństwie działania całego systemu.
- Źródło:
- pompy.app
Czytaj także
-
Oczyszczalnie z drenażem rozsączającym
Schemat oczyszczalni ścieków z drenażem rozsączającym. Są najtańsze i najczęściej stosowane. Ścieki po wstępnym oczyszczeniu w osadniku...
-
Hawle.live CAP – rewolucja w monitorowaniu hydrantów podziemnych, na...
W obliczu zmian klimatycznych i zmniejszających się zasobów wodnych, konieczna jest zmiana podejścia do gospodarki wodnej. Wiele wodociągów zdaje...
-
-
-
-
-