Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2023-08-26
Jakie są rodzaje filtrów do wody - który najlepiej wybrać?

filtrdowody.png

Filtry do wody to świetny sposób na poprawę jakości wody, jednak na rynku dostępnych jest wiele różnych typów filtrów, co może się okazać kłopotliwe dla osób, które nie są w tym zakresie specjalistami. W tym artykule przedstawimy niektóre z nich, aby pomóc Ci zdecydować, co będzie najlepszym wyborem dla Ciebie.

 

Filtry do wody możemy podzielić na dwie główne kategorie: filtry do wody pitnej oraz filtry na cały dom. W niektórych przypadkach może się jednak okazać, że te drugie będą wystarczające, aby zapewnić nam bezpieczną wodę pitną. W przypadku wysokiej jakości wody wodociągowej w połączeniu ze stosunkowo nową instalacją w budynku montaż bardziej zaawansowanych filtrów do wody pitnej może się okazać zbędny. W wielu przypadkach kluczowe okazują się badania wody, aby możliwe było dobranie odpowiedniego systemu filtracyjnego dopasowanego do jakości naszej wody. Warto również dodać, że producenci filtrów często zastrzegają by stosować ich produkty tylko w przypadku wody mikrobiologicznie bezpiecznej (może być niezbędne zastosowanie lamp UV lub innych systemów dezynfekcji, jeśli nie mamy pewności co do bezpieczeństwa wody należy poradzić się specjalisty).

 

Filtry do wody pitnej

Można je podzielić na kategorie jak: filtry podzlewozmywakowe, systemy odwróconej osmozy, filtry dzbankowe oraz filtry do lodówki. Ten rodzaj filtrów został zaprojektowany w celu poprawy jakości wody pitnej i uczynienia jej bezpieczną do spożycia przez ludzi. Zazwyczaj filtracja z ich użyciem ogranicza się się do jednego źródła jak kranik, dyspenser w lodówce czy specjalny dzbanek, ponieważ użycie ich na większą skalę byłoby kosztowne.

  • Filtry podzlewozmywakowe - te systemy filtracji wody mogą występować w wielu różnych rozmiarach i konfiguracjach. Rozmiar urządzenia będzie zależeć od tego, ile wody potrzebujesz filtrować każdego dnia oraz od rodzaju systemu. Filtry te składają się zazwyczaj z trzech części: kranu, zintegrowanego systemu filtrującego i rurki, która łączy wszystkie elementy. Filtry podzlewozmywakowe mają zwykle dwa etapy - jeden etap filtracji zanieczyszczeń mechanicznych, osadów i drugi filtracji węglowej, który usuwa chlor z wody pitnej, a także zapachy, smaki i kolory spowodowane przez materiał organiczny. Zaletą takich filtrów jest stosunkowo niski koszt utrzymania oraz możliwość dopasowania systemów do własnych potrzeb. Przykładowo w 3-stopniowych systemach można spotkać dodatkowo wkład zmiękczający czy odżelaziający.
  • Odwrócona osmoza - jest pewnego rodzajem rozszerzeniem filtrów podzlewozmywakowych o membranę osmotyczną oraz dodatkowe stopnie filtracji. Systemy odwróconej osmozy to jeden z najbardziej zaawansowanych systemów filtracji, który pozwala na usunięcie nawet mikroskopijnych zanieczyszczeń takich jak: bakterie, wirusy, pestycydy, mikroplastk czy związki chemiczne jak chlor. Proces powinno się uzupełniać o np. wkład mineralizujący często dostępny w gotowych zestawach, ponieważ osmoza usuwa także naturalne minerały. Wadą takiego systemu jest wysoka cena oraz często skomplikowany proces wymiany wkładów.
  • Filtry dzbankowe - Składają się z dzbanka z wbudowanym filtrem do wody, który usuwa zanieczyszczenia podczas jej przelewania. Opcja ta sprawdzi się u osób, które potrzebują małej ilości wody i chcą cieszyć się czystą wodą bez konieczności instalowania systemu filtrującego. Minusem tego rozwiązania może być mniej dokładna filtracja, niewystarczająca w przypadku bardziej zanieczyszczonej wody.
  • Filtry do lodówki - inaczej wkłady do lodówki to dość ubogi system filtracji zazwyczaj ograniczony do jednego wkładu węglowego, który ma za zadanie usunąć z wody część zanieczyszczeń jak chlor czy ołów oraz poprawić smak i zapach wody. Stosowanie tego rozwiązania może się okazać adekwatne w przypadku dobrej jakości wody np. wodociągowej.

 

Filtry do wody na cały dom

Są to systemy filtrujące, które montowane są na wejściu wody do budynku i mają za zadanie zapewnić bezpieczną wodę do mycia i codziennego użytku.

  • Systemy filtracyjne (stacje uzdatniania wody) - używają różnego rodzaju filtrów (w tym filtrów węglowych, specjalistycznych i mechanicznych), aby usunąć zanieczyszczenia, takie jak bakterie, wirusy, pestycydy, metale ciężkie i inne szkodliwe substancje w pewnym stopniu są to większe - bardziej wydajne odpowiedniki filtrów podzlewozmywakowych. Przykładem takich filtrów jest stacja HHBB firmy Aquafilter. Takie rozwiązanie pozwala na dobranie wkładów, które będą odpowiednio dostosowane do naszej wody jednak wkłady trzeba dość często wymieniać, w zależności od ilości i jakości używanej wody.
  • Lampy UV - stosowane przede wszystkim gdy zachodzi obawa o bezpieczeństwo wody. Korzystanie z lamp UV jest bardzo skuteczne, pozwala nam usunąć nawet ponad 99,9% bakterii i wirusów, nie wpływa negatywnie na smak czy zapach oraz nie wymaga użycia chemikaliów.
  • Stacje zmiękczające - Stacje zmiękczające są dużymi urządzeniami uzdatniającymi wodę, służącymi do wyeliminowania z wody nadmiaru związków wapnia i magnezu. Celem stacji zmiękczającej jest obniżenie twardości wody, co przekłada się na szereg korzyści dla użytkowników jak ochrona urządzeń AGD przed nadmierną eksploatacją.

 

Źródło:
iwomat.com

Czytaj także