Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2018-07-20
Pompy membranowe – dobrze dobrane, zapewnią nam długą i bezobsługową pracę

Obecnie przy wielu procesach produkcyjnych, wykorzystuje się specyficzne ciecze – kwasy, zasady, różnego rodzaju roztwory, zawiesiny czy mieszaniny. Dostarczane są one przez dostawców zazwyczaj w 1000l paleto-pojemnikach IBC lub 200l beczkach, skąd muszą być transportowane do konkretnych procesów. Niezależnie czy jest to praca ciągła, czy sporadyczna, najekonomiczniejszym rozwiązaniem jest użycie pomp – mogą być to procesy zautomatyzowane jak i również sterowane przez operatorów. Spośród wielu rodzajów pomp, jednym z najlepszych rozwiązań są pompy membranowe, pompy te mogą być zasilane ręcznie, elektrycznie lub pneumatycznie. Wydajnym a zarazem najprostszym w serwisie jak i użytkowaniu wyborem są te, zasilane pneumatycznie.

Pierwsze pompy membranowe posiadały jedną membranę (wykonaną z gumy naturalnej lub skóry), dwa zaworki zwrotne, zamontowane odwrotnie (jeden na zasysaniu, drugi na tłoczeniu) i były zasilane ręcznie, ruchem dźwigni przez operatora. Przy pierwszym ruchu membrany, ciecz zostaje zasysana, a przy drugim tłoczona. Obecnie w praktyce, wykorzystuje się najczęściej pompy z dwiema membranami i czterema zaworkami zwrotnymi, po dwa na każdą z membran.

 

Pompy dwumembranowe
Pompy dwumembranowe

 

Niezależnie od zasilania czy wariantu pompy membranowej, bardzo ważną cechą jest brak przecieków. Dzięki temu można je wykorzystywać do pompowania kwasów o bardzo wysokim stężeniu oraz zanieczyszczonych czy toksycznych płynów. Jednak nie każda pompa membranowa będzie spełniała kompatybilność np. z danym kwasem. Najważniejszą rzeczą przy doborze pompy membranowej, poza wymaganą wielkością, jest odpowiednie dobranie materiałów z jakich jest ona wykonana (korpus, membrany, uszczelnienia oraz zaworki - kulki i ich koszyczki). Najczęściej spotykanymi materiałami do budowy korpusów pomp są aluminium, polipropylen, stal nierdzewna, PVDF, żeliwo czy acetal, zaś do produkcji membran PTFE, NBR, Hytrel i Santoprene. Każdy z materiałów charakteryzuje się innymi właściwościami, przykładowo korpus aluminiowy będzie odpowiedni do rozpuszczalników czy nieagresywnych środków chemicznych, zaś korpus polipropylenowy cechuje się dużą odpornością na kwasy i alkalia.

 

Pompy membranowe do wody brudnej i czystej
Pompy membranowe do wody brudnej i czystej

 

Do tego trzeba dobrać odpowiednie pozostałe podzespoły oraz wielkość pompy. Przy doborze wielkości, a zarazem maksymalnej wydajności, trzeba zwrócić szczególną uwagę na wysokości i odległości tłoczenia oraz zasysania. Pompy membranowe co prawda, mogą zasysać na sucho, jednak maksymalna wysokość zasysania jest definiowana przez rozmiar pompy. Przez rozmiar pompy rozumiemy i fizyczną wielkość całej pompy, ale także wielkość przyłączy materiałowych, membran i pozostałych podzespołów. Rozmiar przyłącza jest powiązany z maksymalnym przepływem, np. dla pomp 1/2" maksymalny teoretyczny przepływ to ok 40-60 l/min dla wody przy wolnym wylocie. Jednak porównując pompy różnych producentów, nie można się skupiać tylko na przyłączu, jeśli wymagamy konkretnego przepływu, dla danej aplikacji oraz co ważniejsze cieczy określonej lepkości, gęstości i zawartości części stałych, najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie zasięgnięcie rady producenta lub profesjonalnego dystrybutora.

 

Pompa membranowa zanurzona w wodzie
Pompa membranowa zanurzona w wodzie

 

Pompy membranowe, zasilane pneumatycznie, doskonale sprawdzają się dla cieczy o niskiej lepkości. Przy medium o lepkości większej niż 10000 mPas, maksymalna wydajność znacznie spada i często aby osiągnąć wymagany przepływ, konieczne jest zastosowanie pompy o rozmiar większej.

Z racji konstrukcji, ciecz przepompowywana nie jest ściskana, więc możliwe jest tłoczenie mediów z wysoką zawartością części stałych. Ich wielkość jest zależna od wykonania i rozmiaru pompy.

 

Pompy membranowe do wody
Pompy membranowe do wody

Pompa membranowa w fabryce
Pompa membranowa w fabryce

  

Specjalnymi wersjami pomp membranowych, są pompy przeznaczone dla przemysłu spożywczego oraz farmaceutycznego. Muszą one być wykonane z konkretnych materiałów oraz w wielu przypadkach posiadać także odpowiednie certyfikaty, np. FDA. Szeroką ofertę pomp znaleźć można na https://www.pneumat.com.pl/pompy 

 

Pompy spożywcze
Pompy spożywcz
e

Aby spełniać takie wymagania, pompy te są najczęściej produkowane ze stali nierdzewnej AISI 316 elektropolerowanej z membranami teflonowymi. Pompy ze stali nierdzewnej można wykorzystywać do przetłaczania różnego rodzaju mediów, takich jak soki, przeciery warzywne i owocowe, mleko, jogurty, alkohole, różnego rodzaju pasty czy roztwory, dlatego wykorzystywane są jako pompy spożywcze w wielu profesjonalnych zakładach branży spożywczej.

Kolejną cechą pomp membranowych jest łatwa regulacja przepływu, poprzez redukowanie sprężonego powietrza zasilającego. Nie jest konieczne zastosowanie falowników czy skomplikowanych i kosztownych przekładni. Jedynie należy zwrócić uwagę na nagłe skoki zasilania przy starcie cyklu. Jeśli w naszej pompie mamy twarde membrany, bez dodatkowej warstwy np. NBR, najbezpieczniej uruchamiać zasilanie od najmniejszego ciśnienia i stopniowo zwiększać je, aż do osiągnięcia wymaganej wydajności.

Warto także wspomnieć o możliwości wykorzystywania pomp membranowych w strefach zagrożonych wybuchem. Większość z nich posiada certyfikaty Atex, z racji budowy, materiałów oraz zasilania pneumatycznego.

 

Pompa membranowa w przemyśle
Pompa membranowa w przemyśle

 

Prosta konstrukcja, łatwa konserwacja, mała ilość części ruchomych, możliwość zasysania na sucho oraz wiele innych cech sprawia, że pompy membranowe sprawdzają się w bardzo wielu gałęziach przemysłu. Najważniejsze jednak jest odpowiednie dobranie konkretnej pompy, pod daną aplikację, tutaj najlepiej zdać się na wiedzę specjalistów z tej dziedziny. Niektóre pompy przemysłowe mogą być odpowiednie dla danego medium, jednak przy zmianie temperatury użytkowania, konieczne może być zastosowanie innego modelu. Konsultując dobór z producentem lub autoryzowanym dystrybutorem, mamy pewność, że osiągniemy długą i bezobsługową pracę pomp membranowych.

Zobacz film o pompach membranowych: https://www.youtube.com/embed/l7KW2EdjY3c

Zobacz film jak produkuje się pompy membranowe: https://www.youtube.com/embed/rwNKu6lgYj4

Źródło:
pneumat.com.pl

Czytaj także