Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2023-10-31
Przydomowe oczyszczalnie ścieków

Jaka pompa do przydomowej oczyszczalni?

Jaka pompa do przydomowej oczyszczalni ścieków?

Dlaczego stosujemy Przydomowe oczyszczalnie ścieków? Zastosowanie przydomowych oczyszczalni ścieków jest konieczne w miejscach, gdzie nie ma możliwości podłączenia do zbiorczej kanalizacji ściekowej, a koszty utrzymywania szamba i jego opróżniania są ekonomicznie nieuzasadnione. Ścieki bytowo-gospodarcze muszą zostać poddane procesowi oczyszczenia lokalnie, a do cieków wodnych odprowadzona zostaje tylko woda, która nie stanowi zagrożenia biologiczno-chemicznego. Małe oczyszczalnie nie posiadają możliwości technicznych do gromadzenia i utylizacji pozostałości po oczyszczaniu, dlatego też nadmiar nagromadzonych osadów jest okresowo usuwany przez wyspecjalizowane jednostki asenizacyjne. Okres ten jest jednak nieporównywalnie dłuższy niż cykliczne opróżnianie typowego szamba, np. co tydzień czy co dwa.

Działanie małych oczyszczalni

Obecnie na rynku jest wielu producentów i technologii stosowanych w małych oczyszczalniach. Do najpopularniejszych zaliczamy procesy wykorzystujące natlenianie ścieków oraz ich rozkład przy pomocy bakterii. Cechą wspólną większości oczyszczalni jest konieczność stosowania pomp wymuszających cyrkulację ścieków w komorach oczyszczalni. Ponieważ małe oczyszczalnie nie posiadają systemu separacji skratek (śmieci i nienormatywnych zawartości ścieków), do zbiorników trafia mnóstwo niepotrzebnych i trudno usuwalnych materiałów. Przy typowym odpływie z domu o średnicy ponad 100 mm (muszle sedesowe) do zbiornika mogą wpaść szmaty, chusteczki z tworzywa, mopy, sznurki, etc. Niewielkie ilości ścieków wytwarzane przez pojedyncze gospodarstwa domowe (wg przyjętej normy do 150 litrów na osobę na dobę) powodują, że stosowane są małe przekroje rurociągów typu 40-50 milimetrów, a co za tym idzie zwiększa się prawdopodobieństwo ich zatykania. Żeby uniknąć blokowania przepływu, najczęściej używa się pomp rozdrabniających, które mają bardzo dobre parametry hydrauliczne przy niewielkich mocach i zapewniają, że wszystko co przepłynie przez pompę, nie stanowi już zagrożenia dla rurociągów.

Rodzaje pomp z rozdrabniaczem

Każdy z producentów pomp dokłada starań, aby jego rozwiązanie jak najlepiej sprawdzało się w praktyce. Ilu producentów – tyle teorii i rozwiązań. Do najczęściej stosowanych należą zewnętrzne noże tnące np. DRENO GRIX, frezy osiowe np. DRENO GX czy DRENO G2, dyski rozdrabniające, czy wirniki docinające stosowane w np. IBO ZWE. Z technicznego punktu widzenia, każdy rodzaj rozdrabniacza powinien radzić sobie bez problemu ze ściekami pochodzenia domowego. W zależności jednak od zawartości nienormatywnych, o których wcześniej wspomniałem, często musimy sprawdzać rodzaje i materiały elementów tnących, aby dostosować je do zaistniałych warunków. Oczywiście wraz ze wzrostem zaawansowania systemu mielącego, rośnie również cena pomp.

Jaką więc pompę wybrać?

Trudno oczekiwać, że najtańsza pompa z żeliwnymi nożami tnącymi będzie miała trwałość i skuteczność frezu z hartowanej stali o dużej twardości, albo, że w ściekach zawierających materiały włókniste lepiej poradzi sobie element tnący o małej średnicy, niż np. wirnik docinający (oczywiście to też jest zależne od producentów i modeli pomp). Niestety, nieświadomi użytkownicy często nabywają tanie pompy, skuszeni reklamą i parametrami z katalogu, a później są rozczarowani, koniecznością drogich lub częstych napraw i przestojów. Moja rada to kontakt z profesjonalnymi sklepami, których pracownicy mają doświadczenie w sprzedaży i świadomość sposobu działania danego rozdrabniacza. Często mogą oni udzielić informacji, gdzie i w jakich okolicznościach pracują rekomendowane przez nich pompy (np. w masarniach, rolnictwie, restauracjach, hotelach, itp.) i w jakich sytuacjach poradzą sobie konkretne systemy tnące.

Wybierając pompę i system tnący nie zapominajmy, że nadal najważniejszą rzeczą jest dbanie o skład ścieków i nietraktowanie toalet jak śmietników. Nawet jeśli system tnący skutecznie rozdrobni ciała stałe, to tworzywa, szkło, czy metale nie ulegają szybkiemu rozkładowi w oczyszczalni i będą powodowały szybszy przyrost osadu, za którego wywóz i utylizację zapłaci ostatecznie właściciel oczyszczalni.

www.pompysciekowe.com

Autor:
Marcin Świątek
Źródło:
Artykuł dla portalu instalacjebudowlane.pl
Dodał:
DAMBAT JASTRZĘBSKI S.K.A.

Czytaj także