Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2020-09-07
Schmalenberger w branży obróbki skrawaniem – jaki model pompy wybrać?

W trakcie obróbki skrawaniem wytwarza się energia cieplna. Dlatego w celu utrzymania optymalnych dla całego procesu temperatur, stosowane są specjalne chłodziwa. W zależności od rodzaju obróbki są to oleje, smary oraz różnego rodzaju emulsje i roztwory chemiczne. Sercem systemu chłodzenia są pompy. Jakie cechy musi mieć pompa do obróbki skrawaniem? Jakie pompy Schmalenberger zastosować?

projektbeztytulu16.png

 

Rola pompy w obróbce skrawaniem

Dlaczego chłodzenie w czasie obróbki skrawaniem jest tak ważne? Chodzi tutaj głównie o wydajność pracy i żywotność maszyn oraz narzędzi stosowanych do obróbki. Są to niezwykle drogie urządzenia, które pracują pod dużym obciążeniem. I niestety w dużej mierze to, jak długo będą niezawodne, zależy od ich systemu chłodzenia.

Zazwyczaj chłodzenie w wysokiej klasy maszynach do obróbki skrawaniem, odbywa się w systemie zamkniętym. Pompa w tego typu zastosowaniu służy do wymuszenia obiegu czynnika chłodzącego. Niestety głównym problemem jest w tym przypadku możliwość przedostania się do pompy różnego rodzaju zanieczyszczeń, pochodzących z obróbki np. wiórów i opiłków. Z tego powodu konstrukcja pompy musi być niezwykle wytrzymała, aby tego typu drobne cząsteczki nie zakłóciły jej pracy.

Kolejną ważną kwestią jest odporność pompy na działanie różnego rodzaju środków chemicznych, w tym agresywnych substancji, które reagują z wieloma innymi materiałami. Do chłodzenia w obróbce używa się różnego rodzaju roztworów i olejów, dlatego pompa stosowana do układów chłodzenia tego typu maszyn, musi posiadać budowę mocną i odporną na działanie substancji reaktywnych.

seriam30001.png

Źródło: https://gaa.com.pl/pk/producenci/pompy-schmalenberger/

 

Schmalenberger SM – samozasysająca pompa wirowa odśrodkowa

Niemiecka firma Schmalenberger to prawdziwy potentat branży, który już od kilkudziesięciu lat projektuje i produkuje wysokiej klasy pompy do zastosowań przemysłowych. Marka posiada w swojej ofercie wiele różnego rodzaju wyspecjalizowanych pomp, dedykowanych do określonego zastosowania.

W przypadku obróbki skrawaniem najbardziej trafnym wyborem są dwa typy pomp odśrodkowych. Pierwszym z nich jest pompa Schmalenberger SM. Jest to urządzenie niezwykle wytrzymałe i odporne zarówno na działanie mediów agresywnych (np. rozpuszczalniki, chłodziwa itd.), jak i na zanieczyszczenia pozostałe po skrawaniu.

Pompa SM charakteryzuje się blokową konstrukcją, dzięki czemu zajmuje niewiele miejsca. Jest to samozasysająca pompa o łatwej budowie, wykonana z materiałów odpornych na ścieranie. Dzięki temu jest nie tylko prosta w konserwacji i naprawie, ale także niezwykle żywotna. Model ten jest zabezpieczony przed suchobiegiem i posiada wysokiej klasy mechaniczne uszczelnienie wału, wykonane z materiałów odpornych na korozję i ścieranie.

 

Pompa Schmalenberger FZ – pionowa zanurzalna pompa odśrodkowa

W zastosowaniu do obróbki skrawaniem sprawdzi się również zatapialna pompa Schmalenberger FZ. Co najważniejsze, jest ona dostępna zarówno z silnikiem w wersji blokowej, jak i znormalizowanej. Urządzenie to, świetnie radzi sobie z wiórkami pochodzącymi z obróbki, jak i z agresywnymi czynnikami chłodzącymi.

Podobnie jak model SM, pompa FZ również doskonale radzi sobie w pracy ciągłej, posiada bowiem wzmocnione łożyska. Urządzenie można zanurzyć na głębokość do 800 mm. Jest ono montowane do zbiorników. Obie pompy posiadają stopień ochrony IP54 z klasą izolacji F.

Warto pamiętać o tym, że wybierając produkty marki Schmalenberger, możemy liczyć na mocne wsparcie serwisowe i gwarancyjne, ponieważ firma bardzo ceni sobie budowanie dobrych relacji ze swoimi klientami, wspierając ich na każdym możliwym etapie, od zakupu, przez montaż oraz indywidualne dopasowanie konkretnych urządzeń, po pełne wsparcie na etapie użytkowania pomp.

 

Źródło:
gaa.com.pl