Żurawie wysięgnikowe są przeznaczone do pracy w zlewniach, przepompowniach i oczyszczalniach ścieków. Sprawdź, na co zwracać uwagę podczas doboru, montażu i eksploatacji żurawi z wysięgnikiem.
Żurawie wysięgnikowe BIOX – budowa, funkcjonalność i eksploatacja żurawi
Żurawie wysięgnikowe ZW przeznaczone są do obsługi urządzeń w zlewniach, przepompowniach, oczyszczalniach ścieków czy ciągach technologicznych. Ich głównym zadaniem jest podnoszenie i przesuwanie ciężkich elementów podczas ich montażu, obsługi czy wymiany.
Budowa i funkcje żurawi wysięgnikowych ZW
Żuraw wysięgnikowy ZW składa się z kilku kluczowych elementów, które współpracują ze sobą, aby zapewnić efektywność i bezpieczeństwo pracy. Podstawa żurawia może być mocowana do poziomego podłoża (typ HW) lub pionowej ściany (typ VW). Kolumna żurawia jest głównym elementem nośnym, do którego przymocowany jest wysięgnik żurawia. Łańcuch regulacyjny umożliwia zmianę nachylenia wysięgnika, co pozwala na regulację zasięgu i wysokości podnoszenia. W dolnej części wysięgnika znajduje się natomiast wciągarka linowa, która jest kluczowym komponentem do podnoszenia i opuszczania ładunków.
Żurawie wysięgnikowe ZW są wykonane z wysokiej jakości materiałów, aby zapewnić długotrwałą i bezpieczną eksploatację. Elementy konstrukcyjne są ocynkowane ogniowo, natomiast elementy śrubowe i wciągarka – galwanicznie.
Dobór żurawia i warunki eksploatacji
Żurawie wysięgnikowe ZW mogą pracować w temperaturze otoczenia od -20°C do +40°C, a wilgotność względna w miejscu pracy może sięgać nawet do 95%. Nie są one jednak przeznaczone do pracy w środowisku agresywnym lub wybuchowym. Tak jak w przypadku wszystkich urządzeń dźwigowych, należy również unikać długotrwałego obciążenia żurawia, ponieważ może to prowadzić do trwałych odkształceń konstrukcji.
Przy doborze żurawia pod względem udźwigu należy brać pod uwagę dodatkowe obciążenia, które mogą pojawić się podczas rzeczywistych warunków pracy. Zaleca się, aby rzeczywiste obciążenie nie przekraczało 75% maksymalnego udźwigu. Ważne jest również to, by nie narażać urządzenia na długotrwałe graniczne obciążenia – te mogą spowodować odkształcenia lub uszkodzenia konstrukcji żurawia.
Zanim dokona się wyboru żurawia, należy uwzględnić dodatkowe obciążenia pochodzące między innymi od:
- nierównomiernej siły na korbie (szarpania) – powodującej chwilowe przekroczenie dopuszczalnych wartości;
- zwiększonych oporów tarcia o prowadnice spowodowanych np. obecnością zanieczyszczeń;
- przyssania pompy w momencie inicjacji podnoszenia;
- rozkołysu ładunku podczas podnoszenia lub opuszczania;
- siły bezwładności na skutek gwałtownego zatrzymania opuszczanego ładunku;
W ofercie BIOX są zarówno żurawie wysięgnikowe standardowe, jak i wykonywane na życzenie klienta o parametrach (udźwig, wysięg żurawia, wysokość podnoszenia) dostosowanych do jego wymagań.
Standardowa oferta obejmuje 4 typy żurawi wysięgnikowych (ZW-300; ZW-600, ZW-900 oraz ZW-1200) różniące się między sobą głównie udźwigiem (którego wartość wyrażona w kG zawarta jest w nazwie żurawia) oraz maksymalnym wysięgiem żurawia (od 0,9 do 2,4 m). W zamówieniach specjalnych żurawi wysięgnikowych BIOX dopuszczalny udźwig wynosi nawet 1500 kG, a przy zmniejszonym udźwigu maksymalny wysięg to 4,8 m.
Montaż i uruchomienie żurawia wysięgnikowego ZW
Każdy etap montażu i uruchomienia żurawia musi być wykonany zgodnie z instrukcją obsługi, a prace powinny być przeprowadzone z najwyższą dbałością o bezpieczeństwo pracowników i przestrzeganie obowiązujących przepisów. Po zmontowaniu żurawia konieczne jest przeprowadzenie próby obciążeniowej w celu upewnienia się, że urządzenie działa prawidłowo i bezpiecznie.
Montaż podstawy
Instalacja żurawia na stanowisku roboczym wymaga wcześniejszego zamocowania podstawy do poziomej lub pionowej płaskiej powierzchni zgodnie z przygotowanym projektem. Warto wspomnieć, że w ofercie BIOX są również dostępne gotowe projekty fundamentów.
Mocowanie podstawy powinno odbywać się przy użyciu śrub M20 o klasie wytrzymałości minimum 5.8. Należy przy tym pamiętać, że śruby mają wystawać z podłoża na minimum 80–100 mm.
Montaż żurawia krok po kroku
Montaż kolumny żurawia powinien być wykonany przez minimum dwie osoby i polega na wstawieniu kolumny żurawia do zamontowanej podstawy. Warto pamiętać, że:
-
metalowe powierzchnie kolumny i podstawy współpracujące z łożyskami ślizgowymi należy przesmarować smarem;
-
trzeba sprawdzić i wyregulować położenie górnego łożyska, a śruby ustalające położenia łożyska powinny znajdować się po stronie przeciwnej do wysięgnika żurawia.
Mocowanie ramienia żurawia sprowadza się do połączenia jego ramienia z kolumną za pomocą sworznia oraz zabezpieczenia sworznia przy pomocy podkładki i zawleczki.
Regulacja wysięgu żurawia i wysokości podnoszenia jest możliwa przez zmianę kąta nachylenia wysięgnika (od 30° do 70° w stosunku do poziomu), a ustawianie kąta nachylenia wykonuje się poprzez zmianę długości łańcucha przy pomocy haka skracającego.
Próby obciążeniowe i odbiór
Po zmontowaniu żurawia należy wykonać próbę obciążeniową, która polega na podniesieniu obciążnika o ciężarze równym 125% maksymalnego udźwigu do wysokości nie większej niż 0,5 m nad poziom posadowienia, a następnie obróceniu żurawia o 360 stopni i opuszczeniu ładunku. Cały proces musi przebiegać bez zacięć i użycia nadmiernej siły, a ładunek nie może samoczynnie opadać. Ciężar powinien podnosić się, a żuraw obracać bez zacięć i użycia nadmiernej siły. Działania te należy udokumentować odpowiednim protokołem odbioru.
Bezpieczna obsługa i konserwacja żurawi
Bezpieczeństwo i prawidłowa eksploatacja żurawi ZW zależą od regularnej konserwacji i przeglądów urządzenia. Co dwa miesiące należy pokryć smarem stałym widoczne elementy współpracujące, a co sześć miesięcy przeprowadzać przegląd okresowy wykonany przez osobę z odpowiednimi kwalifikacjami. Zużyte elementy, takie jak tarcze cierne hamulca, powinny być wymieniane na nowe, aby zapewnić niezawodne działanie żurawia.
Pracownik obsługujący żuraw musi mieć odpowiednie kwalifikacje. Przed pierwszym rozpoczęciem pracy żurawia wysięgnikowego należy dokonać przeglądu jego konstrukcji, skontrolować stan wciągarki i sprawdzić działanie mechanizmu bez obciążenia i z obciążeniem maksymalnym. Ważne jest również, aby upewnić się, że nie ma przeszkód mogących zagrażać bezpieczeństwu pracy żurawia.
Podczas podnoszenia i przemieszczania ładunku obsługujący musi zachować szczególną ostrożność, zadbać o prawidłowe zaczepienie ciężaru oraz unikać kołysania się ładunku. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek usterek obsługujący powinien natychmiast przerwać pracę i zgłosić problem przełożonemu.
Podsumowanie
Żurawie wysięgnikowe ZW stosowane są w przepompowniach i oczyszczalniach ścieków, oferujących bezpieczne i efektywne rozwiązania dla podnoszenia i przemieszczania ciężkich ładunków. Dzięki solidnej konstrukcji i wysokiej jakości materiałów żurawie te są w stanie sprostać wymagającym warunkom eksploatacji.
Żurawie wysięgnikowe ZW to nie tylko narzędzie pracy, ale także gwarancja bezpieczeństwa i efektywności. Ich zastosowanie pozwala na eliminację ryzyka związanego z ręcznym podnoszeniem ciężkich elementów, co przekłada się na poprawę warunków pracy i zwiększenie wydajności procesów technologicznych.
- Źródło:
- biox.pl
Czytaj także
-
Najpopularniejsze wirniki do pomp ściekowych
Prezentowany materiał ma za zadanie przybliżyć użytkownikom pomp popularne rodzaje wirników stosowanych w pompach do ścieków oraz pokazać...
-
Jak prawidłowo wykonać odprowadzenia wody z pompy ciepła?
Jednym z elementów konserwacji pompy ciepła jest regularne odprowadzanie z niej wody. W tym celu należy stworzyć odpowiedni system odprowadzenia...