Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2009-11-06 | Ostatnia aktualizacja: 2009-11-06
"Z Wisły do Wisły – podróże z Kropelkiem"

"Z Wisły do Wisły – podróże z Kropelkiem"
III etap Programu Edukacji Ekologicznej MPWiK SA skierowany jest do dzieci w wieku 10 – 12 lat uczęszczających do placówek oświatowych na terenie miasta st. Warszawy i gmin ościennych (szkoły podstawowe, klasy IV - VI). Działania edukacyjne mają na celu kształtowanie świadomości dzieci w zakresie uzdatniania wody i oczyszczania ścieków, a także promowanie zachowań proekologicznych. Ideą programu jest nauka poprzez zabawę, interaktywne zajęcia i eksperymentalne doświadczenia. Zgodnie z zaleceniami metodyka, zajęcia będą podzielone na trzy części: teoretyczną, praktyczną i sprawdzającą. Ponadto lekcje odbywać się będą w dwóch blokach tematycznych. Pierwszy z nich – „Uzdatnianie wody” realizowany będzie na terenie popularnej Stacji Filtrów przy ul. Koszykowej (w sali muzealnej), drugi – „Oczyszczanie ścieków” w specjalnej sali „orle gniazdo” w budynku administracyjnym Oczyszczalni Ścieków „Południe”.
Każda lekcja rozpoczyna się filmem dokumentalnym. W zależności od bloku tematycznego MPWiK przedstawi najmłodszym film o procesie uzdatniania wody i jej racjonalnego wykorzystania lub o technologicznym procesie oczyszczania ścieków oraz ochrony środowiska. Narratorem jest Pan Kropelek, którego znają już przedszkolaki i młodsi uczniowie szkół podstawowych z pierwszych dwóch etapów programu edukacyjnego. Po obejrzeniu filmu na temat wody dzieci będą budować prowizoryczny filtr, przez który przepuszczą delikatnie zanieczyszczoną wodę. Po wykonanym doświadczeniu, dzieci będą musiały wyciągnąć wnioski i wyjaśnić, dlaczego woda jest czysta. Do przeprowadzenia tego typu doświadczenia MPWiK przygotuje każdorazowo butelki PET, żwir, piasek, sitka, wiaderka, plastikowe miarki, wodę (np. z kałuży). Praktyczna część zajęć pozwoli zrozumieć zasady filtracji wody. Po krótkim quizie sprawdzającym, uczniowie będą mieli okazję zobaczyć zabytkowe filtry Lindleya.
Lekcję na terenie oczyszczalni rozpocznie specjalista MPWiK, który przygotuje doświadczenie „Opadalność na różnych etapach oczyszczania ścieków”. Po emisji filmu i obserwacji doświadczenia dzieci będą musiały wykorzystać informacje zdobyte podczas części teoretycznej, wyciągnąć odpowiednie wnioski i wyjaśnić pewne procesy z zakresu fizyki i chemii dotyczące oczyszczania ścieków. Na zakończenie każdej lekcji MPWiK zaprasza uczniów i ich szkoły do konkursu. Przy pomocy dowolnego wyrazu artystycznego (słowo pisane, rysunek, fotografia itd.) dzieci mogą przedstawić znaczenie warszawskich wodociągów lub oczyszczalni ścieków dla Warszawy. Na zakończenie III etapu programu edukacyjnego MPWiK przewidziało nagrody dla uczniów i szkół, którzy prześlą swoje prace do firmy.
Aby ułatwić zadanie, każdy uczestnik lekcji o wodzie lub ściekach otrzyma od MPWiK książeczkę edukacyjną, a szkoła film dokumentalny „Wisła Warszawska”. Lekcje odbywać się będą raz w tygodniu (2 szkoły), naprzemiennie – raz na terenie Stacji Filtrów, raz na terenie Oczyszczalni „Południe”. Szkoły mogą zgłaszać chęć uczestnictwa w lekcji za pośrednictwem dzielnicowego koordynatora edukacji ekologicznej.
(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- mpwik.com.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Uzdatnianie wody pitnej, a wody procesowej
Woda jest nieodłącznym elementem życia i działalności przemysłowej. Jednak ta pochodząca z naturalnych ujęć rzadko nadaje się do bezpośredniego...
-
Pijmy wodę z kranu!
– Woda z kranu jest smaczna i bezpieczna, a potwierdzają to certyfikaty – taką optymistyczną informacją rozpoczęła konferencję prasową Dorota...
-
-
-
-
-