Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2012-09-17  |  Ostatnia aktualizacja: 2012-09-17
„Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie" - podsumowanie projektu
„Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie
„Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie"

Dobiegają końca prace przy przedostatniej fazie największego przedsięwzięcią w zakresie ochrony środowiska w Europie współfinansowanego ze środków unijnych. Realizowany od 10 lat projekt wodno-ściekowy w Warszawie będzie kosztował ponad 2,2 mld zł. W zeszłym tygodniu efekty prac oglądała Aneta Wilmańska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska.

MOdernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków "Czajka", budowa kolektora pod Wisłą, setki kilometrów wybudowanych i wyremontowanych wodociągów i kanalizacji - to najbardziej spektakularne elementy przedsięwzięcia realizowanego na terenie Warszawy i okolicznych gmin. Jak dotąd udało się przeprowadzić dwie fazy projektu, trzecia jest na ukończeniu. Ostatnia, obejmująca budowę Stacji Termicznej Utylizacji Osadów Ściekowych oraz zadania związane z rozbudową sieci kanalizacyjnej, ma się zakończyć w 2015 r.

W ramach pierwszej fazy zapewniono skuteczny system odbioru i oczyszczania ścieków w południowej i południowo-zachodniej części Warszawy.Dzięki fazie drugiej powstało bądź zostało zmodernizowanych ponad 157 km sieci wodociągowej na terenie Warszawy i gmin ościennych ( w tym Piastowa i Pruszkowa). Unowocześniono także technologię uzdatniania wody w dwóch z trzech przeznaczonych do tego celu obiektach w stolicy.

Największym przedsięwzięciem była trzecia faza projektu - dofinansowanie unijne na jej realizację wyniosło ponad 220 mln euro. Strategicznym celem w tym wypadku było odciążenie lewobrzeżnej części Warszawy. Rozbudowa i modernizacja oczyszczalni "Czajka" (przepustowość największego obiektu tego typu w Polsce wzorsła do 435 tys. m3 na dobę) oraz budowa kolektora ściekowego pod Wisłą pozwoliły na odbiór ścieków od 3/4 mieszkańców żyjących po lewej stronie rzeki.

"Przedsięwzięcie to przyczyni się do zmniejszenia negatywnego oddziaływania na środowisko, a także wpłynie na poprawę jakości życia mieszkańców stolicy" - podsumowała projekt Aneta Wilmańska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska.

(rw)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
mos.gov.pl, MPWiK Warszawa
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także