Powrót do listy wiadomości Dodano: 2020-03-23   |  Ostatnia aktualizacja: 2020-03-23
22 marca Światowy Dzień Wody
Ilustracja nadesłana (przez „Saur Neptun Gdańsk”)
Ilustracja nadesłana (przez „Saur Neptun Gdańsk”)

Dziś Światowy Dzień Wody - święto ustanowione w 1992 roku na Szczycie Ziemi w Rio de Janeiro. Zwraca ono uwagę na problem braku dostępu dużej części populacji do czystej i bezpiecznej wody. W tym roku hasło przewodnie obchodów związane jest ze znaczeniem wody w kontekście zmian klimatycznych. Zasoby wody pitnej na Ziemi kurczą się z każdym rokiem. Mieszkańcy Gdańska są jednak w szczęśliwej sytuacji, że woda, która płynie z kranów jest bezpieczna. I mamy jej pod dostatkiem.

Światowy Dzień Wody to jednak dobry moment, by przypomnieć, że wodę trzeba szanować i doceniać. Gdańszczanom idzie to coraz lepiej. W 1992 roku przeciętny mieszkaniec Gdańska zużywał dziennie 220 litrów wody, a dziś zużywa ok. 105 litrów.

Woda w Gdańsku w 100% spełnia rygorystyczne normy jakości UE. Możemy ją pić prosto z kranu i cieszyć się, że mamy jej pod dostatkiem. W badaniach przeprowadzonych na zlecenie SNG w 2019 już połowa gdańszczan zadeklarowała, że pije wodę prosto z kranu.

- Gdańsk dzięki swojemu położeniu ma do dyspozycji ponad 83% wody, która pochodzi z ujęć głębinowych, a niespełna 17 % z ujęcia powierzchniowego zlokalizowanego w Straszynie. Dzięki temu mieszkańcy Gdańska mogą korzystać na co dzień z wody o bardzo dobrej jakości - zaznacza Guy Fournier, prezes Saur Neptun Gdańsk. - Mając produkt tak wysokiej jakości, bez obaw możemy polecać picie wody z kranu zamiast wody butelkowanej.

Zaopatrzenie w wodę Gdańska i Sopotu opiera się na ujęciach wody podziemnej i powierzchniowej. Główne zaopatrzenie stanowią ujęcia wód głębinowych, ujmujących przede wszystkim wodę czwartorzędową. Podstawowe ujęcia wody, to: Czarny Dwór, Lipce, Osowa, Pręgowo, Zaspa Wodna, Dolina Radości, Zakoniczyn. Gdański wodociąg zasilany jest także wodą powierzchniową, pochodzącą z ujęcia wody w Straszynie.

Na terenie Sopotu Saur Neptun Gdańsk eksploatuje trzy ujęcia wód głębinowych – Bitwy pod Płowcami, Brodwino i Nowe Sarnie Wzgórze, których wody zasilają również gdański system wodociągowy.

Czy woda z kranu jest dziś bezpieczna?

Światowa Organizacja Zdrowia w swojej publikacji z dnia 2 marca 2020 r. (Water, sanitation, hygiene and waste management for the COVID-19 virus. Technical brief. WHO 3 March 2020) poinformowała, że obowiązujące procedury i środki są wystarczające do zapewnienia bezpieczeństwa wody pitnej, a proces dezynfekcji wody zapewnia szybką utratę aktywności wirusa COVID-19.

Stosowane w SNG metody uzdatniania wody są nowoczesne i powszechnie stosowane przez przedsiębiorstwa wod-kan. Są to w zależności od stacji uzdatniania: filtracja, koagulacja, utlenianie oraz dezynfekcja wody związkami chloru czy promieniowaniem UV. Zapewniają one pełne bezpieczeństwo sanitarne wody zarówno pod względem obecności wirusów, jak również innych mikroorganizmów chorobotwórczych. Wartym podkreślenia jest także fakt, że wirusy z rodzaju Koronawirus nie są czynnikiem wywołującym choroby wodnozależne.

(gz)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
„Saur Neptun Gdańsk” SA
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :