
19 grudnia Komisja Europejska podjęła decyzję o dofinansowaniu II fazy projektu "Oczyszczanie ścieków na Żywiecczyźnie" kwotą 750 mln zł. Jej całkowity koszt to 948 mln zł. Realizowany od 2005 roku projekt dotyczy 11 gmin powiatu żywieckiego zrzeszonych w Związek Międzygminny ds. Ekologii. Prace w ramach II fazy rozpoczęły się w 2008 roku i potrwają do końca 2014.
Pierwsza faza prac w ramach wielkiego projektu wod-kan na Żywiecczyźnie trwała w latach 2005-2010 i pochłonęła łącznie 23,4 mln euro przy dofinansowaniu z Funduszu Spójności 2004-2006 w wysokości 11 mln. Zmodernizowano wtedy oczyszczalnię ścieków w Żywcu oraz rozbudowano oczyszczalnie w Cięcinie i Zwardoniu, a także przygotowano dokumentację do realizacji II fazy projektu, w tym dokumentację na budowę w Żywcu suszarni osadów ściekowych.
Prowadzone już szósty rok prace II fazy obejmują budowę ponad 1200 kilometrów kanalizacji sanitarnej oraz prawie 200 km kanalizacji wodociągowej. Do tej pory powstało już 1050 km sieci kanalizacyjnej (88%) i blisko 166 km sieci wodociągowej (84%). Kiedy projekt zostanie zakończony dostęp do kanalizacji sanitarnej uzyska 80 tys. osób, czyli 95% mieszkańców regionu. W ramach projektu wybudowano również instalację suszenia osadów przy oczyszczalni ścieków w Żywcu oraz uszczelniono za pomocą technologii tzw. utwardzanego rękawa część sieci w mieście.
"To nie jest projekt dla jednego miasta, dwóch, czy pięciu - mówiła podczas uroczystego przekazania decyzji KE w Żywcu wicepremier i minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska - tylko dla wszystkich gmin, które otaczają Jezioro Żywieckie. I to jest projekt bardzo drogi. Jeżeli porównamy taki projekt z Warszawą, to skala jest chyba podobna. I załatwia kompleksowo większość problemów ekologicznych związanych z ochroną środowiska, z czystością wód."
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- pois.gov.pl, wyborcza.biz

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Gospodarka ściekowa w Zielonej Górze i Świdnicy
Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja Sp. z o.o. to firma, która z powodzeniem zrealizowała jeden z większych projektów (ok. 47 mln EURO) z...
-
Jak napełnić układ centralnego smarowania?
W maszynach wymagających ciągłego smarowania, po zainstalowaniu układu smarowania konieczne jest właściwe napełnienie przewodów smarowych oraz...
-
-
-