Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2019-10-01   |  Ostatnia aktualizacja: 2019-10-01
Automatyka przemysłowa i jej praktyczne aspekty
Automatyka przemysłowa i jej praktyczne aspekty

Każde przedsiębiorstwo nieustannie szuka rozwiązań, które pomogłyby podnieść efektywność procesów, a tym samym zwiększyć zyski w firmie. Konieczny jest do tego wzrost produkcji, choć bez obniżenia jej kosztów, a także czasu pracy, nie byłoby to możliwe. Istnieje jednak rozwiązanie, które jest odpowiedzią na problemy wielu przedsiębiorstw. To automatyka przemysłowa. Jeśli chcesz dowiedzieć się czym jest i jakie ma zalety, zachęcamy do lektury tego artykułu, w którym rozwiewamy wiele nurtujących kwestii dotyczących automatyki przemysłowej.

 

Co to jest automatyka przemysłowa?

Dzisiejsze fabryki i zakłady produkcyjne wykorzystują do pracy zmechanizowane hale produkcyjne, a także rozwinięte pod względem technologicznym zaplecza sprzętowe. Wśród nich obecne są przede wszystkim zmodernizowane sieci komputerowe. Używane są przede wszystkim do kontroli podczas poszczególnych procesów produkcyjnych. W tym celu wykorzystuje się różnorodne systemy, przede wszystkim maszyny ze sterującymi nimi centralami, a także z oprogramowaniem. Nie jest to przypadkowe rozwiązanie, a efekt zaawansowanych prac inżynierskich, które trwały latami. Jest to rozwiązanie, które wynikło z poszukiwania rozwiązań zwiększających wydajność i zmniejszających koszty wytwarzania produktów.

Można więc śmiało stwierdzić, że automatyka przemysłowa to technologia, która ma na celu usprawnianie maszyn, a także pozostałych urządzeń, które są używane podczas produkcji. Wśród nich znaleźć można urządzenia sterujące, linie montażowe, a także urządzenia kontrolno-pomiarowe.

Automatyka przemysłowa – poznaj jej zalety

Automatyka zyskała popularność właśnie dzięki swoim licznym zaletom, które pozwoliły usprawnić procesy produkcyjne. Za jeden z jej największych plusów uznaje się więc zwiększenie efektywności, ponieważ to ona umożliwiła wprowadzenie produkcji masowej. Polega ona na wytwarzaniu serii produktów w bardzo krótkim czasie. Nie da się ukryć, że w przypadku tych najbardziej znanych i cenionych firm ważna jest każda sekunda pracy, która przekłada się na zarobione pieniądze. Ze względu na wydajność właśnie, w przedsiębiorstwach tak chętnie wykorzystywana jest automatyka przemysłowa.

zdjecieglowne1(6).jpg

 

Kolejną zaletą, o której warto wspomnieć jest wzrost jakości produktów. Urządzenia wykorzystujące automatykę przemysłową są bowiem niezwykle dokładne, a przy tym gwarantują powtarzalność. Błędy są tu rzadkością. Niestety, przy pracy wykonywanej przez człowieka nie da się jej uniknąć, dlatego w sytuacjach, gdy jest to możliwe, maszyny coraz częściej zastępują człowieka.

Jeszcze jednym plusem automatyki przemysłowej jest możliwość zautomatyzowanej kontroli, która jest bez wątpienia świetnym zabezpieczeniem w procesie produkcyjnym. Takie rozwiązanie wpływa również na zmniejszenie kosztów produkcji. Wynika to z redukcji etatów oraz całodobowej produkcji (zwiększenie zysków).

Na koniec warto wspomnieć o kwestiach bezpieczeństwa. Dzięki automatyce przemysłowej fachowcy, którzy pracują w zakładach produkcyjnych nie są już zmuszeni do pracy w ekstremalnych warunkach (zanieczyszczenie powietrza oraz bardzo niskie lub wysokie temperatury), które mają negatywny wpływ na zdrowie. Maszyny jednak są odporne na każde warunki – nie wpływa to w żaden sposób na procesy produkcyjne.

zdjecie3(6).jpg

 

Jeśli szukasz solidnych elementów automatyki, zajrzyj do sklepu EBMiA.pl: https://www.ebmia.pl/197-automatyka-i-sterowanie

Kategoria komunikatu:

Komunikat sponsorowany

Źródło:
ebmia.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.