Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2007-06-15  |  Ostatnia aktualizacja: 2007-06-15
Bezpieczeństwo wody na świecie
Bezpieczeństwo wody na świecie
Bezpieczeństwo wody na świecie
Brak wody pitnej dotyka jednego na sześciu mieszkańców globu, a choroby wywołane zanieczyszczeniem pitnej wody są główną przyczyną zachorowań i śmierci. W wielu krajach, problem z dostępem do wody pitnej jest głównym powodem uniemożliwiającym wyjście mieszkańców z nędzy. Kobiety i dzieci ponoszą niewspółmierny ciężar tego problemu, często spędzając po sześć i więcej godzin dziennie na dostarczaniu wody swoim rodzinom i społecznościom. Jednak istnieje nadzieja. Aktualnie istnieją udowodnione rozwiązania problemu niedostatku wody, takie jak kopanie studni i odzyskiwanie deszczówki. Odpowiednie finansowanie oraz wspólna wola mogą spowodować, że ogólna dostępność czystej wody pitnej stanie się rzeczywistością.

Zakres wielkości

1,1 miliarda ludzi na świecie nie ma dostępu do czystej wody pitnej, jest to około 1/6 światowej populacji.

2,2 miliona mieszkańców krajów rozwijających się, w większości dzieci, umiera każdego roku z powodu chorób wywołanych brakiem dostępu do czystej wody pitnej, odpowiednich urządzeń sanitarnych oraz niewystarczającej higieny.

W przeciągu ostatnich 10 lat, biegunka zabiła więcej dzieci, niż było ofiar we wszystkich konfliktach zbrojnych od zakończenia II Wojny Światowej.

Około 25% ludzi zamieszkujących miasta w krajach rozwijających się kupuje wodę od dystrybutorów po cenach znacząco wyższych, niż cena wody wodociągowej. W niektórych przypadkach, po cenach wyższych niż 1 przychodów w gospodarstwie domowym.

Choroby wywołane zanieczyszczeniem wody

Choroby związane z wodą (będące konsekwencją braku dostępu do źródeł czystej wody i braku odpowiednich urządzeń sanitarnych) kosztują indyjską gospodarkę rocznie 73 miliony dni roboczych.

Ocenia się, że na przeciwdziałanie zapaleniu płuc, giegunce, gruźlicy i malarii, które odpowiadają za 20% zachorowań na całym świecie, wydaje się mniej, niż jeden procent środków publicznych i prywatnych przeznaczonych na badania zdrowotne.

W Chinach, Indiach i Indonezji na choroby biegunkowe umiera dwa razy więcej ludzi, niż na HIV/AIDS.

Średnie zużycie wody na mieszkańca w krajach rozwijających się wynosi 2,64 galona dziennie. Średnie zużycie wody na mieszkańca w Wielkiej Brytanii wynosi 35,66 galonów dziennie.

W roku 1998 w Afryce z powodu wojny zginęło 308 000 ludzi, jednak ponad dwa miliony (sześć razy tyle) umarło z powodu chorób biegunkowych.

Około 6 000 dzieci umiera codziennie z powodu chorób związanych z brakiem dostępu do czystej wody pitnej, odpowiednich urządzeń sanitarnych oraz niewystarczającej higieny – jest to ilość ofiar odpowiadająca 20 Jumbo jet’om rozbijającym się każdego dnia.

Średnia odległość przemierzana przez kobiety w Afryce i Azji po wodę wynosi sześć kilometrów.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Biuro Prasowe Fundacji Blue Planet Run
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :