Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2005-07-25  |  Ostatnia aktualizacja: 2005-07-25
Budowa największej stacji uzdatniania wody opartej na promieniowaniu UV
Budowa największej stacji uzdatniania wody opartej na promieniowaniu UV
Budowa największej stacji uzdatniania wody opartej na promieniowaniu UV
We wrześniu br. rozpoczną się prace przy budowie największej na świecie stacji uzdatniania wody opartej na technologii UV, której koszt wyniesie 600 milionów dolarów. Inwestycja ta zlokalizowana w mieście Mount Pleasant niedaleko Nowego Jorku, pozwoli na uzdatnienie 9,1 milionów metrów sześciennych wody na dzień, pochodzącej z dwóch największych ujęć wody w Catskill i Delaware.

Budowa ta jest ogromnym projektem, który ma trwać do roku 2010. Konstrukcja budynku będzie dwupiętrowa o wymiarach 70 na 125 metrów i wysokości od 9 do 15 metrów. Pierwsza kondygnacja będzie się znajdowała pod powierzchnią ziemi. Prace ziemne oraz przygotowanie budowy zajmą 18 miesięcy.

Głównym zadaniem instalacji UV będzie oczyszczenie wody z dwóch pasożytów: giardia oraz cryptosproridium, które mogą wywoływać dolegliwości żołądkowe niebezpieczne dla osób o osłabionym systemie immunologicznym. Drobnoustroje te pochodzą głównie z odchodów zwierząt. Ponad dwa tygodnie temu po obfitych opadach deszczu stwierdzono obecność tych drobnoustrojów w wodzie pitnej pochodzącej ze zbiornika w miasteczku Kensico. W 1993 roku epidemia cryptosproridium w stanie Milwaukee spowodowała zakażenie 403 tys. osób, z których leczenia szpitalnego wymagało 4,4 tys., a 69 zmarło. „Nigdy wcześniej nie widzieliśmy czegoś podobnego i to był ostatni dzwonek dla poprawy systemu uzdatniania wody” powiedział Michael Principe, dyrektor Nowojorskiego Biura Wodociągów.

Dezynfekcja wody za pomocą promieniowania ultrafioletowego jest od lat z powodzeniem stosowana w Europie. Jej zasada jest bardzo prosta: emitowane światło z zakresu UV-C powoduje uszkodzenia w kodzie genetycznym drobnoustrojów, nie pozwalając na ich rozmnażanie i powodowanie kolejnych infekcji. W projekcie zakłada się, ze bakterie oraz pasożyty niszczone będą za pomocą promieniowania UV pochodzącego z 56 komór, w których umieszczono wiązki lamp o długości ok. 3 m. „Ludzie są zafascynowani ideą światła, które pozwala na dezynfekcję wody” powiedziała Deborah Kessler z Departamentu Ochrony Środowiska, odpowiedzialna za projekt. Technika ta jest ważna zwłaszcza w przypadku pasożyta cryptosporodium, ponieważ proces chlorowania w tym przypadku daje mierne efekty. Stężenie chloru musiałoby wzrosnąć stukrotnie, aby unieszkodliwić tego pasożyta. Chlor używany jest głównie do niszczenia bakterii, gdzie promieniowanie UV jest mniej skuteczne. W technologii uzdatniania wody w coraz większym stopniu odchodzi się od używania chloru. Pierwiastek ten jest bardzo reaktywny, wchodzi w reakcje z cząsteczkami organicznymi tworząc całą paletę potencjalnie kancerogennych i mutagennych substancji.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Water Industry
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także