Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2012-02-20  |  Ostatnia aktualizacja: 2012-02-20
Budowa spalarni osadów ukoronowaniem modernizacji oczyszczalni ścieków w Bydgoszczy
Budowa spalarni osadów ukoronowaniem modernizacji oczyszczalni ścieków w Bydgoszczy

W piątek, 10 lutego, dokonano oficjalnego otwarcia Instalacji Termicznego Przekształcania Osadów na terenie oczyszczalni ścieków "Fordon" w Bydgoszczy. Oddanie do użytku spalarni stanowi ostatni etap rozpoczętej już kilka lat temu i współfinansowanej przez Unię Europejską rozbudowy oczyszczalni. Dzięki termicznej obróbce ilość wyprodukowanych przez miasto osadów ściekowych zmniejszy się dziesięciokrotnie i nie będą one, tak jak do tej pory, stanowiły zagrożenia dla rzek Brdy oraz Wisły.

Przeprowadzona przez MWiK w Bydgoszczy inwestycja stanowi rozwiązanie problemu ścieków na terenie aglomeracji bydgoskiej. Spalarnia będzie obsługiwać obydwie tamtejsze oczyszczalnie ścieków - "Fordon" oraz "Kapuściska". Dotychczas osady ściekowe były składowane na wysypiskach, a spora część z nich trafiała bezpośrednio do Brdy i Wisły. Dzięki powstaniu Instalacji Termicznego Przekształcania Osadów woda w rzece będzie czystsza, a grunt pod wysypiskiem nie narażony na to, że rozwiną się w nim groźne bakterie - E-coli czy salmonelli.

Jak przekonują przedstawiciele MWiK w Bydgoszczy, budowa spalarni nie wpłynie na podniesienie opłat za wodę i ścieki. A istnieje możliwość, że ceny nawet spadną. Zastosowana w obiekcie nowoczesna technologia zakłada bowiem, że proces suszenia i spalania odpadów jest autotermiczny, to znaczy nie wymaga dodatkowego źródła energii. Osady ściekowe mają wartość energetyczną, którą można wykorzystać jako energię i ciepło do zasilania urządzeń oczyszczalni. To zaś pozwala na zmniejszenie przez MWiK w Bydgoszczy wydatków na zakup energii. Władze bydgoskiej spółki zapewniają ponadto, że dzięki pełnej automatyzacji oraz monitoringowi proces suszenia i spalania osadów jest całkowicie bezpieczny.

Termiczna utylizacja odpadów ściekowych to sposób ich zagospodarowania preferowany przez Unię Europejską oraz, co za tym idzie, przez polski rząd. Obecna na inauguracji pracy bydgoskiej spalarni Małgorzata Skucha, z-ca prezesa zarządu NFOŚiGW, pochwaliła ideę jej budowy: ”To rozwiązanie gwarantuje bezpieczeństwo mieszkańcom i jest przykładem dobrych, ale jeszcze nielicznych rozwiązań w Polsce. Mam nadzieję, że inni pójdą waszym śladem”

(rw)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
mwik.bydgoszcz.pl, nfosigw.gov.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także