Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2007-01-29 | Ostatnia aktualizacja: 2007-01-29
Bydgoszcz: oczyszczenie dna Brdy z toksycznych osadów

Bydgoszcz: oczyszczenie dna Brdy z toksycznych osadów
W ciągu ostatnich lat poprawiła się jakość wody w Brdzie, wybudowana została oczyszczalnia w Fordonie i na Kapuściskach. Jeszcze kilka lat temu rzeka w Bydgoszczy była poza wszelką klasyfikacją czystości. Obecnie z badań Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska wynika, że osiągnie trzecią klasę w tym roku. Aby jeszcze bardziej poprawić sytuację konieczne są kolejne prace. Trzeba oczyścić dno rzeki z blisko metrowej warstwy mułu i osadów zawierających m.in. zabójcze dla środowiska metale ciężkie. Jest to efekt dziesięcioleci odprowadzania do Brdy nieoczyszczonych ścieków komunalnych i przemysłowych.
Na oczyszczenie dna rzeki udało się MWiK zdobyć pieniądze z Funduszu Spójności. Prace są zaplanowane na szeroką skalę. Dno zostanie oczyszczone na długości 17 kilometrów (w granicach Bydgoszczy - 12 km oraz w Kanale Bydgoskim - 5 km). Na rzece zakotwiczone zostaną barki z koparkami, które wybiorą toksyczne osady z dna Brdy. Podczas prac używane będą również pompy zanurzeniowe, które będą zasysać brud z dna. Specjaliści przewidują usunięcie z wody około 91 tys. m sześc. osadów.
Przetarg na wykonanie robót zostanie ogłoszony jesienią, a prace - w zależności od pogody - rozpoczną się pod koniec tego lub na początku przyszłego roku. Dzięki tym pracom woda osiągnie drugą, a z czasem nawet pierwszą klasę czystości. Teoretycznie w centrum Bydgoszczy będzie się można kąpać w Brdzie. Tak możliwość była w dwudziestoleciu międzywojennym. Nad rzeką funkcjonowały wtedy dwa bardzo popularne kąpieliska; jedno na Czyżkówku - oficjalnie zwane plażą Petersohna, a popularnie bydgoską Riwierą, a drugie - na Jachcicach.
W ramach projektu „Bydgoski Węzeł Wodny” w pobliżu hali „Łuczniczka” (gdzie odbywają się m. in. targi Wod-Kan) planowane jest stworzenie miejskiej plaży, podobnie jak zrobiono to w Hamburgu nad jednym z oczyszczonych kanałów. Przede wszystkim jednak oczyszczona woda przyciągnie amatorów żeglarstwa i sportów motorowodnych. Obecnie wypłynięcie na rzekę motorówki oznacza wzbicie z dna cuchnących osadów, które skutecznie zniechęcają do tego typu wycieczek.
(pj)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Gazeta.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Pomiar poziomu i ciśnienia w branży wod-kan
Kontrola poziomu i ciśnienia to kluczowy aspekt zarządzania zasobami wodnymi oraz procesem oczyszczania ścieków, niezależnie od skali i...
-
Zwiększ bezpieczeństwo swojej firmy z AT Systems – nowoczesne rozwiązania...
Kradzieże, włamania czy akty wandalizmu, to tylko niektóre z realnych zagrożeń, z jakimi muszą mierzyć się właściciele wielu, różnych firm,...
-
-
-
-