Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2023-07-04  |  Ostatnia aktualizacja: 2023-07-04
Co ile bada się suwnice i jak zapewnić sobie ich bezawaryjność?
Co ile bada się suwnice i jak zapewnić sobie ich bezawaryjność?

Urządzenia transportu bliskiego to jedne z podstawowych elementów infrastruktury przemysłowej w wielu rodzajach zakładów. Korzysta z nich branża automotive, chemiczna, metalurgiczna, a także transport kolejowy czy logistyka.

Zapewnienie sprawnego funkcjonowanie suwnicy wymaga regularnego przeprowadzania przeglądów i wykonywania badań technicznych. Jak często powinny być przeprowadzane przeglądy suwnic?

 

Konserwacja suwnic jako sposób na zapewnienie ich bezpiecznej eksploatacji

Urządzenia transportu bliskiego, jak suwnice, żurawie, wciągniki i wciągarki, są wykorzystywane do przenoszenia ciężkich lub wielkoformatowych ładunków na niewielkie odległości. Wykorzystując je, firmy mogą zwiększyć swoją produktywność, przyspieszyć i zautomatyzować produkcję przy jednoczesnej minimalizacji ryzyka osobowego.

Wyposażenie zakładu w urządzenia dźwignicowe to jednak dla pracodawcy nie tylko wiele korzyści, ale także – obowiązków. Konserwacja suwnic jest niezbędna, aby utrzymać ich pełną sprawność. Awaria urządzenia wynikająca z nieprawidłowej lub zbyt intensywnej eksploatacji zwykle oznacza kosztowne przestoje i konieczność organizowania mało wydajnego transportu zastępczego.

 

Jak często przeprowadzać badanie suwnicy?

Obowiązek przeprowadzania przeglądów i konserwacji suwnicy wynika przede wszystkim z dwóch dokumentów wydanych na podstawie przepisów ustawy o dozorze technicznym:

  • Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 2012 r. w sprawie rodzajów urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu
  • Rozporządzenia Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 30 października 2018 r. w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego w zakresie eksploatacji, napraw i modernizacji urządzeń transportu bliskiego.

Zgodnie z treścią §1 pkt 6 ust. b pierwszego z rozporządzeń dozorowi technicznemu podlegają maszyny służące do przemieszczania osób lub ładunków w ograniczonym zasięgu, w tym suwnice.

Szczegółowe warunki użytkowania i częstotliwość konserwacji określa rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii.

Przede wszystkim sprzęt powinien być wykorzystywany zgodnie z warunkami określonymi w dokumentacji głównej i uzupełniającej.

W przypadku szczególnych warunków eksploatacji urządzenia transportu bliskiego, m.in. w warunkach kolizyjnych, transportu ładunku przez co najmniej dwa urządzenia transportu bliskiego czy w sytuacji braku możliwości obserwowania przez operatora całej drogi, jaką pokonuje ładunek, wymaga się sporządzenia szczegółowych warunków eksploatacji, które pozwolą na zminimalizowanie ryzyka.

Częstotliwość badania urządzenia transportu bliskiego zależy od jego typu. Rozporządzenie wyróżnia badania odbiorcze, okresowe oraz doraźne (np. kontrolne lub eksploatacyjne):

  • suwnice ogólnego przeznaczenia z napędem ręcznym wszystkich mechanizmów oraz z napędem mechanicznym bada się w formie ograniczonej co 2 lata;
  • suwnice specjalnego przeznaczenia (tzw. technologiczne) bada się w formie pełnej co rok.

Z kolei konserwację należy realizować znacznie częściej – w przypadku suwnic ogólnego przeznaczenia z napędem ręcznym wszystkich mechanizmów przegląd powinien być przeprowadzany co 90 dni. Przy pozostałych typach suwnic – co 30 dni.

Odmienne terminy konserwacji może określać też sama instrukcja urządzenia.

Niezależnie od terminu badania samej suwnicy trzeba pamiętać o regularnych pomiarach układów elektrycznych, jeżeli urządzenie transportu bliskiego zostało w nie wyposażone. W rozporządzeniu jest mowa przede wszystkim o pomiarach rezystancji izolacji obwodów elektrycznych oraz rezystancji uziemień roboczych i odgromowych.

Wyniki badań i nadzoru suwnicy powinny być wprowadzane do księgi rewizyjnej lub dziennika konserwacji. W ten sposób możliwe jest prześledzenie krok po kroku historii danego urządzenia i zaplanowanie z wyprzedzeniem jego ewentualnej wymiany lub modernizacji.

 

Jak zadbać o sprawność suwnicy?

Firma Konecranes od lat zajmuje się projektowaniem indywidualnych rozwiązań z zakresu stosowania urządzeń dźwignicowych. Dzięki temu może zwiększyć bezawaryjność urządzeń, skrócić czas przestojów i zwiększyć bezpieczeństwo w zakładzie pracy. Więcej informacji na temat spersonalizowanych planów konserwacji urządzeń transportu bliskiego znajdziesz na: https://www.konecranes.com/pl/nasze-podejscie-do-konserwacji-suwnic/konserwacja-suwnic.

Inspekcja i konserwacja suwnic to zadanie wymagające dużego doświadczenia i praktyki. Dlatego firmy, które w realizacji codziennych zadań korzystają z urządzeń transportu bliskiego, powinny zwrócić się o pomoc do profesjonalistów.

 

Kategoria komunikatu:

Komunikat sponsorowany

Źródło:
konecranes.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także