Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2006-05-08  |  Ostatnia aktualizacja: 2006-05-08
Coraz częstsze wykorzystanie wody deszczowej
Korzystając z instalacji do gromadzenia i wykorzystywania wody deszczowej w budownictwie jedno- i wielorodzinnym możemy zaoszczędzić nawet 50% wody zużywanej w ciągu dnia, równocześnie obniżając wydatki na wodę wodociągową i odprowadzanie ścieków.
Rocznie jest to nawet 80 – 90% wody wykorzystywanej w pralni, toaletach, garażu czy w ogrodzie, czyli wszędzie tam, gdzie nie musi ona spełniać surowych wymagań jakościowych.


Szacuje się, że zużycie wody w ciągu jednego dnia, na jedną osobę wynosi około 150 litrów. Woda wykorzystywana do picia, gotowania, kąpieli oraz zmywania naczyń musi spełniać wysokie wymagania jakości. Stanowi ona jednak niecałą połowę dziennego zapotrzebowana, a pozostałą część jesteśmy w stanie zastąpić wodą deszczową.

Woda deszczowa zbierana jest z powierzchni dachów, balkonów i tarasów. Od cech tych powierzchni zależy jakość wody. Ze względu na niewielkie osadzanie się brudu, najlepsze do przechwytywania wody deszczowej są strome połacie dachowe szczególnie te, które są pokryte dachówkami ceramicznymi albo cementowymi lub łupkiem, gdyż materiały te nie pogarszają jakości wody.

Ostatnio coraz więcej zwolenników zyskują bardziej skomplikowane i zautomatyzowane instalacje odzyskujące wodę deszczową, które pozwalają na całkowitą kontrolę ilości wody w zbiorniku. Zbiorniki na wodę powinny być nieprzezroczyste i wykonane z wysokogatunkowego polietylenu, który chroni wodę przed światłem i nadmiernym nagrzewaniem się. Mogą być montowane pod ziemią i na powierzchni ziemi.

Koszt instalacji zbierającej i wykorzystującej deszczówkę, uwzględniając już wszelkie nakłady na eksploatację i konserwację, wynosi około 2500 Euro (ok. 10 000 zł.), i zwraca się po około 8 latach.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
dachy.org
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także