
Legnica dzięki 22 mln zł unijnej dotacji wybuduje 4 km kanalizacji i rozwiąże problem osadów z oczyszczalni ścieków, które zamiast na składowisko będą wykorzystywane w cementowni jako cenne paliwo. Zostaną także wymienione przestarzałe zbiorniki i pompownie w Zakładzie Produkcji Wody. W efekcie polepszy się stan środowiska i jakość wody w legnickich kranach.
Marek Mielczarek, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu podpisał umowę na unijną dotację dla Legnickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Ważny dokument parafował Zbigniew Mróz, prezes zarządu LPWiK. Dotacja jest udzielana w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko (27.02.2014 r.). Potrzebne miastu inwestycje wesprze także niskooprocentowaną pożyczką Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Dzięki nowemu zadaniu zostanie rozwiązany problem osadów z legnickiej oczyszczalni, które zamiast na składowisko - jako uciążliwy dla środowiska odpad - będą teraz trafiać do cementowni, gdzie będą wykorzystane jako paliwo. To ważne nie tylko dla środowiska. - Zgodnie z unijną dyrektywą już w 2015 r. nie będzie można składować powstających osadów – mówi Marek Mielczarek. - Będzie wymagana ich utylizacja.
LPWiK inwestując uniknie także słonych kar finansowych. Za unijną dotację zostanie także wybudowane ok. 4 km kanalizacji, do której przyłączy się 250 osób. Budowa rurociągów w ul. Jaworzyńskiej - na odcinku od dawnego szpitala położniczego do obwodnicy miasta, a także w ul. Nowodworskiej przyczyni się do zmniejszenia zanieczyszczenia wód i gleby oraz likwidacji przestarzałych szamb. Całkowity koszt projektu to ponad 57 mln zł brutto. Wszystkie prace zostaną zakończone do końca 2015 roku. W uroczystości podpisania umowy uczestniczyli m.in. Tadeusz Krzakowski, prezydent Legnicy, Jadwiga Zienkiewicz, zastępca prezydenta Legnicy i Jerzy Ignaszak, zastępca prezesa WFOŚiGW we Wrocławiu.
(gz)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- WFOŚiGW Wrocław

Galeria wiadomości
Komentarze (0)
Czytaj także
-
Pompy membranowe – dobrze dobrane, zapewnią nam długą i bezobsługową pracę
Obecnie przy wielu procesach produkcyjnych, wykorzystuje się specyficzne ciecze – kwasy, zasady, różnego rodzaju roztwory, zawiesiny czy...
-
Poprawa jakości wody w Szczecinie - Szczecińska oczyszczalnia "Pomorzany"
Europa jest wrażliwa na punkcie ochrony środowiska naturalnego, a „śmierdzący” problem Szczecina nieustannie nasilał się przez kilkadziesiąt lat....
-
-
-
-
-