Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-01-23  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-01-23
Czysta woda w Jeleniu

Zakończyła się modernizacja ujęcia wody pitnej w Jeleniu. Od 14 stycznia na ujęciu Jarosław Dąbrowski działa dwustopniowa filtracja, system ozonowania, dezynfekcji i zabijania bakterii. Ta inwestycja to gwarancja nowej jakości wody dla 5000 tys. mieszkańców z osiedla Jeleń i Byczyna.

Od 1997 roku na ujęciu funkcjonowały tzw. odżelaziacze, składające się ze złoża braunsztynowo – żwirowego. Złoża stanowiły naturalny filtr, który wypłukiwał znajdujące się w nadmiarze, związki żelaza oraz manganu. Od stycznia 2013 roku te stare filtry przeszły do lamusa, a ich miejsce zastąpił nowoczesny układ produkcyjny.

W miejscu odżelaziaczy pojawiła się nowa, przyjazna dla środowiska technologia uzdatniania wody, składająca się z aeracji, dwustopniowej filtracji na filtrach piaskowo-żwirowych, ozonowania oraz dezynfekcji wody za pośrednictwem lamp UV i podchlorynu sodu. Wszystkie te procesy oczyszczania i uzdatniania wody przebiegają automatycznie w oparciu o sterowanie komputerowe – wyjaśnia Prezes Zarządu MPWiK Józef Natonek.

Obok budowanego właśnie ujęcia Piaskownia, Jarosław Dąbrowski stał się jednym z najnowocześniejszych ujęć w mieście. Spełniającym wszelkie unijne wymogi. Jego modernizacja znacznie poprawiła jakość fizykochemiczną i organoleptyczną produkowanej na nim wody – dodaje Zastępca Prezydenta Miasta Tadeusz Kaczmarek.

Na obiekcie wykorzystywany jest m.in. system ozonowania wody. To nowoczesna i efektywna technologia. Bazująca na naturalnych procesach zachodzących w przyrodzie. Procesy ozonowania przebiegają szybciej i mogą być w pełni kontrolowane, a do ich przeprowadzenia wystarczy tylko energia elektryczna. Charakter proekologiczny podkreśla fakt, że w procesach uzdatniania nie są wykorzystywane żadne związki chemiczne.  Dodatkowo wszelkie mikroorganizmy niszczone są poprzez lampy UV.

Ozonowanie pozwala efektywnie usunąć z wody nadmiary żelaza, manganu, przywraca wodzie naturalną barwę i krystaliczną przejrzystość, usuwa z wody nieprzyjemny smak i zapach, a co ważne zapewnia czystość mikrobiologiczną – tłumaczy Technolog Wody MPWiK Sylwia Kręcichwost.

Oprócz prac związanych z przebudową układu technologicznego, na obiekcie prowadzone były roboty obejmujące m.in. termomodernizacją budynku, wymianę stolarki okiennej oraz stworzenie wewnętrznych powierzchni wodoodpornych. Przywrócenie obiektu do obecnego standardu kosztowała blisko 1,5 mln zł.

(gz)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
MPWiK Jaworzno Sp. z o.o.
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :