Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2007-09-19 | Ostatnia aktualizacja: 2007-09-19
Duży potencjał w sektorze zagospodarowania osadów ściekowych

Duży potencjał w sektorze zagospodarowania osadów ściekowych
Zgodnie z raportem F&S „European Sludge Dewatering Equipment Market” rynek odwadniania osadów ściekowych w 2006 roku szacowany jest na 666,4 mln dolarów a zgodnie z prognozą w 2013 r. osiągnie 1,022 mld dol. Dwa główne powody tego wzrostu to dostosowywanie standardów oczyszczania ścieków do prawa unijnego w nowych krajach UE oraz zwiększanie zaawansowania technicznego w oczyszczalniach „starej Unii”. W tym drugim przypadku zamówienia realizowane będą na sprzęt wysokiej klasy, energooszczędny i cechujący się modułowością.
Unijne prawo w zakresie zagospodarowania osadów sprawiło, że ich składowanie stało się opcją nieopłacalną ze względu na ustawowe kary nakładane za tego typu działalność. Dlatego przedsiębiorstwa skłaniają się ku innym formom radzenia sobie z osadami takimi jak przekształcanie ich w nawóz dla rolnictwa lub spalanie podczas którego pozyskiwana jest energia. Oba te sposoby wymagają urządzeń do odwadniania osadów.
Zagrożeniem dla wzrostu w branży jest zła alokacja i brak porozumienia w sprawie funduszy europejskich przeznaczonych dla nowych członków UE. Problemem może być również niewydolna administracja unijna co zmniejszy ekspansję nowych technologii w kierunku wschodniej i południowo-wschodniej Europy. Specjaliści z F&S twierdzą, że sposobem na zdobycie rynków na wschód od Odry ma być partnerstwo z lokalnymi przedsiębiorstwami wodociągowo-kanalizacyjnymi lub firmami zajmującymi się zagospodarowaniem osadów. Dużą szansę stanowią przedsiębiorstwa działające w małych i średnich miejscowościach oraz mniejsze zakłady przemysłowe.
(pj)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- frost.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Pompy membranowe – dobrze dobrane, zapewnią nam długą i bezobsługową pracę
Obecnie przy wielu procesach produkcyjnych, wykorzystuje się specyficzne ciecze – kwasy, zasady, różnego rodzaju roztwory, zawiesiny czy...
-
Poprawa jakości wody w Białymstoku
Projekt "Poprawa jakości wody w Białymstoku" kompleksowo obejmuje inwestycje i modernizacje z dziedziny uzdatniania wody,...
-
-
-
-