Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2005-03-21 | Ostatnia aktualizacja: 2005-03-21
Europump wprowadza system oznaczeń klas energetycznych dla pomp

Europump wprowadza system oznaczeń klas energetycznych dla pomp
Bardzo niewiele osób jest świadomych faktu, iż pompy cyrkulacyjne do instalacji grzewczych i wodnych stosowane w gospodarstwach domowych oraz budynkach publicznych zużywają przypuszczalnie znacznie więcej energii niż zainstalowane tam lodówki. Obecnie ta, niejako "ukryta" konsumpcja energii, zostanie ujawniona dzięki wprowadzeniu nowego systemu oznaczeń sprawności energetycznej pomp. W przyszłości ów system będzie mógł być użyty przez właścicieli domów (lub inwestorów) jako wskazówka przy wyborze właściwej pompy cyrkulacyjnej. Stopniowo coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z konieczności oszczędzania energii - mniejsze zużycie ma wpływ zarówno na kieszeń kupującego jak i na środowisko. Coraz częściej wybierane są artykuły, o których wiadomo, że są przyjazne środowisku i zużywają optymalną ilość energii. Znaczny wpływ na upodobania konsumentów mają zasady oznaczania zużycia energii stosowane w Unii Europejskiej.
Oszczędne gospodarowanie energią stanowi rdzeń polityki ochrony środowiska związanej ze zobowiązaniami podjętymi przez UE w ramach protokołu z Kyoto. Aktualnie UE znajduje się na samym początku wdrażania do przemysłu rozwiązań, zakładających oszczędne zużywanie energii. Aczkolwiek branża pompowa zaspokaja oczekiwania rynku już na chwilę obecną, dzięki podnoszeniu klasy produktów. Pozwala to na wprowadzanie innowacji i tworzeniu pomp bardziej funkcjonalnych i wykorzystujących energię w efektywniejszy sposób.
Nowy system oznaczeń będzie wyróżniał pompy, które pracują tylko wtedy, gdy jest to konieczne i zużywają przy tym dokładnie tyle energii, ile jest wymagane do wykonania danej czynności. Na chwilę obecną jedynie kilka pomp może otrzymać znak A klasy energetycznej. Typowe pompy cyrkulacyjne zainstalowane w milionach europejskich budynków posiadają kategorię E, ponieważ pracują ze stałą prędkością przez 24 godziny na dobę – niezależnie od wymaganego zapotrzebowania na ciepło.
W tym roku firma Grundfos wypuści na rynek serie pomp posiadających oznaczenia pierwszej (A) klasy energetycznej. Dodatkowo Grundfos, duński producent pomp Smedegaard, Wilo z Niemiec oraz Circulating Pumps z Anglii podpisały porozumienie w sprawie podwyższania standardów, oszczędności energii i efektywności urządzeń. Wspólnie, te cztery spółki pokrywają ok. 80% europejskiego rynku pomp cyrkulacyjnych do ogrzewania.
System oznaczeń stosowany będzie w całej Unii Europejskiej. Stworzenie go nie było prostym zadaniem w związku z wymaganiami i tradycjami ogrzewnictwa w różnych krajach. Proces projektowania metod obliczeniowych pozwalających określić, w jakiej kategorii znajdzie się dana pompa trwał cztery lata.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- http://ww.pennnet.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne?
Naczynie przeponowe pełni kluczową rolę w zabezpieczeniu instalacji grzewczej, solarnej, chłodniczej oraz wody użytkowej. Ze względu na to, że...
-
Instalacje uzdatniania wody w przemyśle - najważniejsze technologie
www.automatyka.plCzystość wody jest pojęciem rozumianym na wiele sposobów. Dla osoby zażywającej kąpieli w jeziorze ważny będzie brak chemicznych...
-
-
-
-
-
Profesjonalna analiza wody - dlaczego jest ważna? Kto powinien zlecić?
www.laboratoria.xtech.pl
Zobacz raport branżowy:
www.xtech.pl/pompy-wodkan