Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2007-08-14  |  Ostatnia aktualizacja: 2007-08-14
F&S: Boom na polskim rynku inżynierii środowiska
F&S: Boom na polskim rynku inżynierii środowiska
F&S: Boom na polskim rynku inżynierii środowiska
Polski rynek inżynierii środowiska i budownictwa przeżywa w ostatnich latach okres dużego wzrostu – taka jest opinia specjalistów z firmy konsultingowej Frost & Sullivan. Nasz rynek stanowi jeden z najbardziej atrakcyjnych rynków produktów np. do oczyszczania ścieków. Ponadto polskie firmy coraz więcej eksportują, jednym z głównych powodów tak dobrej sytuacji jest integracja z Unią Europejską.

W raporcie „New Country Industry Forecast” w części dotyczącej Polski przeczytać możemy, że polski rynek daje wiele szans na rozwój w dziedzinach systemów oczyszczania ścieków (komunalnych i przemysłowych), filtracji, monitoringu środowiskowego. W budownictwie duże szanse stoją przed firmami zajmującymi się termomodernizacją, domowymi ogrzewaczami wody oraz świetlówkami energooszczędnymi.

Aby spełnić wymagania unijnych przepisów dot. środowiska naturalnego polski rząd podjął akcję promowania ocen oddziaływania inwestycji na środowisko, modernizacji i budowy nowych oczyszczalni ścieków i stacji uzdatniania wody jak również ekologicznego podejścia do odpadów stałych. Warta podkreślenia jest opinia specjalistów z F&S, że pomimo wysokiego wzrostu gospodarczego udaje się nam prowadzić inwestycje zgodnie z założeniami zrównoważonego rozwoju. Od dnia wejścia do UE władze Polski wprowadziły wiele nowych, restrykcyjnych przepisów, które mają zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza, wody oraz gleby. Promowane są w Polsce produkty „eco-friendly” oraz technologie przyjazne środowisku.

Duże możliwości tkwią w sektorze produktów dla budownictwa energooszczędnego, zarówno w kontekście termomodernizacji jak i urządzeń o zmniejszonym poborze prądu, zwłaszcza jeśli chodzi o oświetlenie.

Cechą charakterystyczną polskiego rynku jest duża ilość małych i średnich przedsiębiorstw pomiędzy którymi istniej silna konkurencja. Największą rywalizację obserwuje się w sektorze urządzeń do oczyszczania ścieków i uzdatniania wody. Dla zagranicznych firm najlepszą drogą wejścia na polski rynek (wg ekspertów Frost & Sullivan) jest kooperacja z miejscowymi firmami, ponieważ w większości przypadków to Polacy są głównymi wykonawcami inwestycji.

Pomimo, że znacząco wzrósł eksport produktów i usług inżynierii środowiska i branży budowlanej w dużym stopniu zwiększyliśmy import, zwłaszcza technologii ochrony środowiska. Importujemy przede wszystkim z Wielkiej Brytanii, Francji oraz Niemiec. Import nie tylko pozwolił na większą obecność zachodnich firm, ale również pozwolił polskim firmom na większą kooperację i poznanie zachodnich technologii i standardów. Ponadto coraz bardziej liberalna gospodarka, efektywne inicjatywy prorozwojowe, niskie koszty pracy przy bardzo dobrym wykształceniu kadry sprawiają, że Polska stanowi idealne miejsce do inwestycji w ochronę środowiska.

(pj)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Frost & Sullivan
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także