Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2009-01-28 | Ostatnia aktualizacja: 2009-01-28
Gdańska Oczyszczalnia "Zaspa" zamknięta

Gdańska Oczyszczalnia "Zaspa" zamknięta
Obszar "Zaspy" liczy 8 hektarów, na usunięcie stamtąd czeka wiele obiektów. W niektórych zbiornikach jeszcze znajdują się brudy. Wywieziona zostanie ziemia znajdująca się pod pojemnikami. Jej warstwa ma półtora metra grubości.
Oczyszczalnia ścieków "Zaspa" powstała około 70 lat temu - przypomina Zbigniew Maksymiuk, prezes zarządu Saur Neptun Gdańsk. - Kiedyś była jednym z najnowocześniejszych takich zakładów w Europie. Uczyło się tam wielu inżynierów i techników kanalizacji.
Podczas odłączania Zaspy od gdańskiego systemu kanalizacyjnego dokonano unikatowego zabiegu - wprowadzenia do ceglanego kolektora rękawa wykonanego ze sztucznego tworzywa. - Dzięki temu możliwa się stała zmiana kierunku przepływu ścieków - wyjaśnia Andżelika Cieślowska, prezes zarządu korporacji Doraco, która była szefem konsorcjum wykonawców. - Zrobiono to w Polsce po raz pierwszy.
Oczyszczalnia ścieków "Zaspa" została wybudowana w 1932 roku. Twórcą jej był dr inż. Karl Imhoff, pionier inżynierii kanalizacyjnej. Doprowadzano do niej płynne brudy z Sopotu i północnej części Gdańska, między innymi z osiedli: Żabianka, Jelitkowo, Brzeźno, z części Przymorza, Zaspy i Wrzeszcza. Unieszkodliwione nieczystości wypuszczano z "Zaspy" do basenu portowego im. Władysława IV w Nowym Porcie.
(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Nasze miasto

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Uzdatnianie wody pitnej, a wody procesowej
Woda jest nieodłącznym elementem życia i działalności przemysłowej. Jednak ta pochodząca z naturalnych ujęć rzadko nadaje się do bezpośredniego...
-
Poprawa jakości wody w Szczecinie - Szczecińska oczyszczalnia "Pomorzany"
Europa jest wrażliwa na punkcie ochrony środowiska naturalnego, a „śmierdzący” problem Szczecina nieustannie nasilał się przez kilkadziesiąt lat....
-
-
-
Instalacje uzdatniania wody w przemyśle - najważniejsze technologie
www.automatyka.pl