Powrót do listy wiadomości Dodano: 2007-06-25  |  Ostatnia aktualizacja: 2007-06-25
Góry lodowe – źródło wody pitnej
Góry lodowe – źródło wody pitnej
Góry lodowe – źródło wody pitnej
Każdego roku tysiące gór lodowych powstaje z topniejącego lądolodu Arktyki oraz Antarktydy. Okazuje się, że istnieje możliwość wykorzystania gór lodowych jako źródła wody pitnej.

Antarktyda uwalnia kilka tysięcy kilometrów sześciennych gór lodowych rocznie, które składają się z krystalicznie czystej wody, niektóre z nich to niewielkie bryły lodu wielkości kilkunastu metrów, podczas gdy sporo jest takich, o długości mierzonej jest w dziesiątkach kilometrów. Jedna z takich gór lodowych miała długość 160 km, szerokość – 70 km i grubość 250 m. W przypadku dużych gór lodowych ich topnienie może trwać od 8 do 12 lat. Dzięki prądom morskim część gór lodowych dociera aż w okolice 40-50 równoleżnika. Rosyjscy naukowcy proponują, aby je przenosić jeszcze dalej (dotyczy to gór o wymiarach mniejszych niż 0,1 km sześc.) w okolice afrykańskich krajów pustynnych, gdzie miałyby służyć jako źródło wody pitnej.

Holowniki ciągnące za sobą góry lodowe mogłyby stać się remedium na problemy nie tylko państw afrykańskich, ale również terenów zniszczonych przez działalność przemysłową. Góry lodowe podczas transportu musiałby być pokryte odpowiednią folią, aby zmniejszyć szybkość ich topnienia oraz uchronić od zanieczyszczeń, które mogłyby się dostać do nich po drodze. Jak na razie człowiek wykorzystuje jedynie 0,01 proc. zasobów wody pitnej na świecie, podczas gdy prawie 70 proc. ukrytych jest w lądolodzie Antarktydy.

W kwestii wykorzystania Antarktydy jako źródła wody pitnej nasuwa się pytanie – czy taka działalność nie będzie miała negatywnego wpływu na klimat naszej planety? By odpowiedzieć na to pytanie potrzebna jest dokładna analiza ilości wody, jaka trafia na ten ląd z opadów śniegu oraz ile wody ubywa corocznie z Antarktydy. Nad takimi analizami pracuje Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO). Szacunkowe dane mówią 2,5 tys. km sześc. lodu, którego przybywa na Antarktydzie, podczas gdy ubytek określa się na ok. 2 tys. km sześc.

Idea wykorzystywania gór lodowych jako źródła wody pitnej wbrew pozorom ma bardzo długą historię. Już w 1773 r. legendarny Kapitan James Cook uzyskał 15 metrów sześc. wody korzystając z lodu. Obecnie woda z tego źródła wykorzystywana jest do sporządzania egzotycznych drinków.

(pj)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Central Chronicle
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także