empty
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2022-04-07
Koszty ścieków — jaki system ścieków jest najbardziej ekonomiczny?

Rosnące ceny wody i coraz wyższe koszty odprowadzania ścieków skłaniają właścicieli działek do poszukiwania alternatywnych sposobów na zmniejszenie comiesięcznych rachunków. Na ratunek przychodzi im samowystarczalność, która – jak się okazuje – jest na wyciągnięcie ręki. Zastanówmy się, dlaczego przydomowa oczyszczalnia ścieków jest rozwiązaniem skrojonym na miarę nowoczesnego gospodarstwa.

Ograniczenie zużycia wody przez wdrożenie ekonomicznych, a przy tym ekologicznych rozwiązań to jedno z głównych wyzwań, jakim stawiają czoła ludzie na całym świecie. Jednym z elementów tej układanki jest odnalezienie optymalnej metody na pozbycie się nieczystości – w tym ścieków. Najdroższym i na pewno najmniej komfortowym rozwiązaniem, jeśli chodzi o eksploatację, jest w tym przypadku zwykłe szambo. Każdy właściciel tego typu obiektu doskonale wie, jakim utrapieniem potrafi być konieczność częstego opróżniania zbiornika. Po pierwsze jest to uciążliwe, a po drugie – potrafi solidnie odcisnąć się na domowym budżecie.

Zobacz również: Ekologiczny dom pasywny - jak zbudować eko dom samowystarczalny? >>>

Wywóz szamba – dlaczego tak drogo?

Na koszt wywozu nieczystości płynnych wpływają dwa podstawowe elementy: rodzaj zbiornika oraz pojemność szamba. Jest zatem zrozumiałe, że im zbiornik większy, tym więcej zapłacimy za przyjazd pojazdu asenizacyjnego i wywóz nieczystości. Należy przy tym pamiętać, że wynajmując firmę do wywozu szamba, musimy się liczyć z dodatkowymi kosztami dojazdu.

Wywóz szamba – ile to kosztuje?

Chcąc sporządzić zestawienie kosztów wywozu szamba, możemy przyjąć następujące uśrednione kwoty na podstawie wielkości zbiornika pojazdu asenizacyjnego. Przyjmijmy zatem cztery następujące możliwości:
• pojazd o pojemności mniejszej niż 4 m3 – ok. 175–205 zł
• pojazd o pojemności 5 m3 – ok. 200–230 zł
• pojazd o pojemności 6 m3 – ok. 255–280 zł,
• pojazd o pojemności 10 m3 – ok. 390–440 zł.

Szambo a przydomowa oczyszczalnia ścieków – koszty eksploatacji

Chcąc w perspektywie czasu ograniczyć koszty związane z opróżnianiem szamba i wywozem nieczystości, warto przemyśleć kwestię budowy własnej przydomowej oczyszczalni ścieków. Choć nie jest to mała inwestycja, to na pewno opłacalna. Dla porównania – montaż zwykłego szamba to około 3000 zł natomiast przydomowa oczyszczalnia może nas kosztować od 6000 zł do nawet 15 000 zł. Jednocześnie roczna eksploatacja szamba to minimum 3600 zł, tymczasem oczyszczalni ścieków — ok. 300 zł! Różnica jest kolosalna i zdecydowanie przemawia za opcją numer dwa. W przypadku przydomowej oczyszczalni ścieków nasze wydatki sprowadzają się do wywozu ścieków, który odbywa się raz na dwa lata i kosztuje ok. 250 zł, oraz zakupu specjalnych preparatów bakteryjnych za ok. 100 zł.

Czytaj także: Studnia głębinowa - jak uzyskać pozwolenie i wybudować studnię? >>>

Przydomowa oczyszczalnia — na jakich warunkach?

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków nie jest przedsięwzięciem, do którego można przejść z marszu, pod wpływem impulsu. Decyzja, czy na konkretnym terenie może powstać taki obiekt, należy ostatecznie do lokalnych władz. Gromadzenie i odprowadzanie nieczystości reguluje najczęściej miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Przepisy dotyczące ścieków można również znaleźć w uchwale samorządu gminy.

Oczyszczalnia może być budowana „w komplecie" z domem jako jedna inwestycja. W takim przypadku do dokumentacji należy załączyć projekt wraz z lokalizacją na planie zagospodarowania działki. Jest to rozwiązanie niezwykle komfortowe, znacznie ogranicza bowiem formalności związane z budową tego typu obiektu. Uzyskane pozwolenie na budowę dotyczy również samej oczyszczalni.

Na ogół bywa jednak tak, że decyzja o wybudowaniu własnej oczyszczalni ścieków zapada jakiś czas po postawieniu domu. Jest ona zwykle poprzedzona analizami i doświadczeniami wynikającymi z użytkowania klasycznego szamba. Przydomowa oczyszczalnia ścieków jako inwestycja niezależna staje się dla właściciela posesji nieco większym wyzwaniem pod kątem urzędowym. Obiekt o wydajności nieprzekraczającej 7,5 m3 na dobę wymaga od inwestora wizyty w starostwie powiatowym i zgłoszenia zamiaru budowy. Powinna ona rozpocząć się najwcześniej po upływie 30 dni i najpóźniej do dwóch lat od złożenia dokumentów. Oprócz samego zgłoszenia w teczce powinny znaleźć się:
• szkice inwestycji,
• rysunki,
• mapka z lokalizacją inwestycji,
• dokument potwierdzający prawo do użytkowania nieruchomości.

Budowę przydomowej oczyszczalni ścieków powinna zakończyć inwentaryzacja, po której należy zawiadomić urząd, w którym zgłaszany był zamiar wykonania budowy.

Oczyszczalnie przydomowe – rodzaje

Oczyszczalnia oczyszczalni nierówna. Obecnie rozróżniamy 3 podstawowe rodzaje tego typu obiektów:
• Oczyszczalnia ścieków z drenażem rozsączającym – najprostsza, a zarazem najbardziej uniwersalna. Można zbudować ją na niewielkiej działce.
• Hydrobotaniczna oczyszczalnia ścieków – do oczyszczania wykorzystuje się ekosystem bagienny;
• Biologiczna oczyszczalnia ścieków – w oczyszczaniu ścieków pomagają mikroorganizmy w tzw. bioreaktorze.

Przyjrzyjmy się bliżej ostatniej z wymienionych oczyszczalni. 

Zbiorniki przydomowej oczyszczalni ścieków
Zbiorniki przydomowej oczyszczalni ścieków

Biologiczna oczyszczalnia ścieków – jak to działa?

Do wstępnego oczyszczania ścieków dochodzi w tzw. osadniku gnilnym. To właśnie tam odbywa się wolna fermentacja bez udziału tlenu, dzięki której blisko 60% zanieczyszczeń zostaje zredukowanych do substancji rozpuszczalnych w wodzie. W tym samym czasie substancje cięższe opadają na dno w formie osadu. W następnej kolejności nieczystości przepływają przez filtr (najczęściej siatkowy), a będące produktem fermentacji gazy uciekają na zewnątrz przez wywiewkę.

Kolejny etap to procesy w warunkach tlenowych. W tym miejscu dochodzi do niemal całkowitego (aż 95%) rozkładu i neutralizacji zanieczyszczeń najbardziej szkodliwych dla środowiska. Biologiczne oczyszczanie to jedna z najskuteczniejszych metod neutralizacji zanieczyszczeń. Jego produktem jest woda, którą z powodzeniem można wykorzystywać w gospodarstwie (np. do podlewania roślin). Co istotne, biologiczna oczyszczalnia pełną sprawność uzyskuje już po dwóch tygodniach od uruchomienia.

Biologiczna oczyszczalnia ścieków – o czym warto wiedzieć

Aby biologiczna oczyszczalnia ścieków działała efektywnie, nie wystarczy zostawić ją samej sobie. Pracowite mikroorganizmy, które przerabiają domowe ścieki na wodę, muszą być dobrze traktowane. W tym celu należy je chronić przed szkodliwymi substancjami przeszkadzającymi im w rozwoju. Niektóre z nich nie tylko ograniczają ich przyrost, ale wręcz je zabijają, czyniąc oczyszczalnię nieskuteczną.

Jak się przed tym bronić? Przede wszystkim uważnością! Jeżeli zdecydowaliśmy się na budowę biooczyszczalni, musimy zwracać uwagę, jakie płyny wylewane są do toalety lub zlewu. Pod żadnym pozorem nie mogą to być: lakiery, farby, oleje, środki dezynfekujące, udrażniacze rur, rozpuszczalniki itp. Niewskazane jest wylewanie żadnych środków chemicznych wprost do odpływu. Należy również bardzo uważać z płynami do mycia naczyń, a także z płynami do prania i zmiękczania ubrań. Czy jest z tego jakieś wyjście? Oczywiście! Na rynku dostępnych jest wiele ekologicznych alternatyw dla chemii. Decydując się na ekologiczną oczyszczalnię, warto w całości przestawić się na tryb eko! Jeśli jednak nie chcesz rezygnować ze zwykłej chemii domowej, musisz pamiętać o regularnym uzupełnianiu kolonii bakterii pracujących w Twojej przydomowej oczyszczalni. 

Rewizja przydomowej oczyszczalni
Rewizja przydomowej oczyszczalni

Nieco na temat osadnika

Podczas projektowania należy pamiętać, by osadnik znajdował się możliwie najbliżej domu. Jest to związane z intensywnością rozkładu ciepłych ścieków. Specjaliści polecają zastosować do tego celu zbiornik z tworzywa sztucznego. Jest to rozwiązanie bardzo łatwe w montażu i bezproblemowe, jeśli chodzi o transport. Szczególną ostrożność należy zachować w trakcie zakopywania osadnika w ziemi, gdyż przy odrobinie nieuwagi jego ścianki mogą ulec odkształceniu pod naporem gruntu.
Kolejna niezwykle istotna kwestia to odległość osadnika od sąsiadującej infrastruktury. Rekomendowane odległości wynoszą:
• kable elektryczne – ok. 80 cm,
• najbliższa studnia – min. 15 m,
• granica działki i drogi – min. 2 m,
• gazociąg i wodociąg – ok. 1,5 m.

 

Autor:
OBI
Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji