Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2025-07-23
Odpowiedzialność producenta: jak spełnić obowiązki recyklingowe ZSEE i baterii bez obciążeń?

W trosce o ochronę środowiska stworzono pakiet polityk środowiskowych, które obarczają producenta odpowiedzialnością za cały cykl życia produktów - od ich projektowania, przez dystrybucję, aż po gospodarowanie odpadami. Tak zwana rozszerzona odpowiedzialność producenta (ROP) i jej elementy, takie jak obowiązki recyklingowe wymagają wdrożenia odpowiednich procedur. Jak spełnić te obowiązki efektywnie i bez nadmiernych kosztów? Sprawdzamy.

 

Recykling baterii

 

Dokładna analiza obowiązków recyklingowych - za co jesteśmy odpowiedzialni?

Nie da się ukryć, że w ciągu kilku ostatnich lat przepisy związane z recyklingiem, odprowadzaniem odpadów i zrównoważoną produkcją stały się znacznie bardziej restrykcyjne. Doskonałym przykładem tego są obowiązki recyklingowe ZSEE, które dotyczą przede wszystkim utylizacji i recyklingu elektrośmieci i zużytych baterii. 

Ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (ZSEE) w jasny sposób nakłada na przedsiębiorców szereg obowiązków. Przede wszystkim podmioty wprowadzające sprzęt muszą nie tylko przyjmować zużyty sprzęt tego samego rodzaju, co na własną rękę organizować systemy zbiórki i przetwarzania ZSEE. Nie ma możliwości wyrzucania elektrośmieci do odpadów komunalnych, a podmioty odpowiedzialne muszą zadbać o przetwarzanie, recykling, odzysk, a finalnie także unieszkodliwienie wszelkich elektrośmieci. Nowe zasady to nie tylko zarządzanie elektrośmieciami ale także odpowiedni recykling tekstyliów i innych odpadów. Jak spełnić założenia tej ustawy bez nadmiernych kosztów, zachowując przy tym odpowiednią efektywność? 

 

Współpraca ze specjalistami w dziedzinie recyklingu i odzysku - czy to opłacalne?

Samodzielne zarządzanie odpadami może wiązać się z dużą inwestycją w infrastrukturę, dodatkowych pracowników, powierzchnie magazynowe i procedury. Istnieje jednak rozwiązanie w postaci współpracy z podmiotami, które oferują kompleksowe usługi z zakresu recyklingu. Dzięki doświadczeniu profesjonalistów recykling baterii Li-ion i odzysk surowców nie będzie już stanowił dużego problemu a nasza firma nie tylko zyska odpowiednią reputację, ale przede wszystkim zmniejszy koszty operacyjne i zyska nowych klientów.

Samodzielne realizowanie obowiązków wynikających z ZSEE jest domeną największych, globalnych przedsiębiorstw. W przypadku małych i średnich firm znacznie lepszym rozwiązaniem będzie decyzja o outsourcingu tego elementu działania, co dodatkowo pozwoli skupić się na tym, co dla naszej firmy najważniejsze - rozwoju. 

 

Recykling baterii

 

Korzyści wynikające ze stosowania nowych procedur recyklingowych

Dlaczego ZSEE to nie tylko przykry obowiązek producenta, ale przede wszystkim korzyści? Zacząć należy od tego, co dla przedsiębiorcy powinno być najważniejsze - generowania korzyści finansowych. Spełnienie norm to minimalizowanie ryzyka wynikającego z kar, które z pewnością będą nakładane na firmy niestosujące się do przepisów. To jednak nie wszystko. Zaawansowane procedury związane z recyklingiem, a przede wszystkim odzyskiem drogocennych surowców z zużytych baterii i sprzętu elektrycznego może przyczynić się do dodatkowych oszczędności - nie będziemy musieli już inwestować w zakup nowych materiałów - one będą dostępne od ręki, a z pomocą profesjonalistów recykling baterii przyczyni się do zwiększenia potencjału ekonomicznego naszego biznesu.

 

Recykling baterii

 

Kolejna kwestia to reputacja firmy. Dbanie o spełnianie norm w zakresie przyjmowania zużytego sprzętu i odpowiedniego recyklingu nie tylko poprawi stan środowiska, ale także naszą reputację - klienci coraz częściej dokonują swoich wyborów również na bazie kwestii ekologicznych. Jeśli będziemy pod tym względem etyczni, klienci znacznie chętniej skłonią się ku skorzystaniu z naszych usług, a o to przecież chodzi nam przede wszystkim. 

 

Źródło:
wastesservice.com