Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2022-07-29
Przydomowa oczyszczalnia ścieków – jakie rozwiązanie wybrać?

Interesuje Cię przydomowa oczyszczalnia ścieków, ale nie wiesz, jakie rozwiązanie wybrać? Podpowiedzi znajdziesz w dzisiejszym artykule – zapraszamy do lektury.

1. Przydomowe oczyszczalnie ścieków – jakie są rodzaje?
2. Jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Przydomowe oczyszczalnie ścieków to doskonała opcja, szczególnie wtedy, gdy prowadzenie zbiorczej kanalizacji sanitarnej jest dla gminy mało opłacalne. Jaki typ przydomowej oczyszczalni ścieków warto wybrać? Jak w ogóle działa taka przydomowa oczyszczalnia ścieków? Odpowiadamy w niniejszym wpisie.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków – jakie są rodzaje?

Jakie są rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków? Ciekawym rozwiązaniem jest ekologiczna oczyszczalnia tunelowa, której poszczególne elementy znajdziesz na stronie https://e-deszczowka.com/kategoria/przydomowe-oczyszczalnie-sciekow/tunelowe/ w atrakcyjnych cenach. Warto jednak wiedzieć, że ta alternatywa dla szamba sprawdzi się przede wszystkim na działce o niewielkiej powierzchni lub tam, gdzie mamy do czynienia z dosyć specyficznym rozkładem uzbrojenia. Takie tunele filtracyjne umożliwiają w tym drugim przypadku nawet na kilkukrotne zmniejszenie długości całego systemu rozsączania. Dodatkowo tunelowe oczyszczalnie ścieków nie zajmują zbyt dużo miejsca, łatwo się je montuje, nie ulegają w ogóle zamuleniu, a do tego mają dużą czynną pojemność.

Kolejnym, popularnym i równie ekologicznym rozwiązaniem jest przydomowa drenażowa oczyszczalnia ścieków. Dostępne w ofercie na stronie https://e-deszczowka.com/kategoria/przydomowe-oczyszczalnie-sciekow/drenazowe/ elementy pozwolą Ci utworzyć stosunkowo tani system, niewymagający zasilania elektryczną energią. I chociaż przydomowa oczyszczalnia drenażowa jest tańsza w utrzymaniu, nie sprawdzi się na każdym terenie. Poleca się ją wykorzystać głównie w miejscu, w którym na co dzień zbyt wiele osób nie przebywa. Specjaliści uważają, że taka oczyszczalnia jest w stanie oczyszczać wodę używaną przez maksymalnie 10 osób. Z tego względu takie rozwiązanie montuje się najczęściej w domach rekreacyjnych czy letniskowych.

Dla domów jednorodzinnych często poleca się biologiczne przydomowe oczyszczalnie ścieków. To nie tylko proste, ale i skuteczne rozwiązanie, umożliwiające utylizację ścieków, które są systematycznie produkowane maksymalnie przez 9 osób. W ofercie na stronie https://e-deszczowka.com/kategoria/przydomowe-oczyszczalnie-sciekow/biologiczne/ znajdziesz produkty z technologią SBR, dzięki czemu do przeprowadzenia procesów wystarczy tak naprawdę jeden zbiornik. Oczywiście wielkość tego zbiornika zależy od ilości ścieków, które w danym miejscu są produkowane. Biologiczne oczyszczalnie ścieków najczęściej produkuje się z polietylenu. Niektóre rozwiązania mogą mieć techniczny pojemnik wyposażony w napowietrzającą dmuchawą. Do zalet biologicznej przydomowej oczyszczalni ścieków zalicza się prosty montaż, niewielki wymiar, niski koszt eksploatacji czy to, że z reguły wystarczy raz do roku wywozić z nich osad.

W asortymencie na stronie https://e-deszczowka.com/kategoria/przydomowe-oczyszczalnie-sciekow/sciekow-szarych/ dostępne są także oczyszczalnie ścieków szarych. To nic innego jak systemy służące do oczyszczania wody użytkowej, która pochodzi z jednorodzinnych lub wielorodzinnych domów. Taka przydomowa oczyszczalnia ogólnie pozwala odzyskać nawet 80% ściekowej wody, którą można później wykorzystać ponownie w swoim gospodarstwie, jako szarą wodę.

Jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Wszystkie rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków działają na tej samej lub bardzo podobnej zasadzie. A mianowicie zasada ta polega na wzbudzaniu naturalnych, ale jednocześnie intensywnych biologicznych procesów wewnątrz instalacji, których celem jest rozłożenie ścieków na proste i przede wszystkim nieszkodliwe związki naturalne. Tak przetworzoną substancję bez problemu można później odprowadzić do rzeki, gruntu czy melioracyjnego rowu. A zatem, jak widać, przydomowa oczyszczalnia ścieków jest nie tylko pożytecznym, ale i ekologicznym rozwiązaniem. Wybierając dobrą przydomową oczyszczalnię ścieków nie trzeba się martwić problemami z działaniem. Dzięki temu taka biologiczna oczyszczalnia ścieków posłuży przez wiele lat. Budowa przydomowej oczyszczalni na pewno będzie prostsza, jeżeli planując przydomową oczyszczalnię ścieków skorzysta się z pomocy fachowców.

Autor:
e-deszczowka.com
Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji

Czytaj także