Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2011-08-14 | Ostatnia aktualizacja: 2011-08-14
Historia dostarczania wody i odprowadzania ścieków w Bydgoszczy

Historia dostarczania wody i odprowadzania ścieków w Bydgoszczy
Muzeum tworzone jest przez Miejskie Wodociągi i Kanalizację. W Lesie Gdańskim, przed dawnym budynkiem stacji pomp, stworzona zostanie ekspozycja zewnętrzna.
Na zewnątrz znajdować się będzie specjalny rodzaj pompy, którą samodzielnie będzie można uruchomić. Po wprawieniu w ruch koła młyńskiego, z pojemników znajdujących się na jego końcach zacznie przelewać się woda. Kolejnym eksponatem będzie zasuwa o średnicy 80 cm, do której dobudowany zostanie mostek. Zasuwę używa się zazwyczaj wtedy, gdy dochodzi do awarii sieci wodociągowych. Dokręca się koło i woda przestaje płynąć.
Planowane jest też stworzenie miasteczka miniatur wszystkich wież ciśnień z kraju. Na zewnątrz ponadto stanie 17 starych hydrantów, nie tylko z Bydgoszczy. Niektóre przyjechały z Wrześni, a nawet Krynicy Zdrój. Znalazł się też egzemplarz z czasów wojny, wyprodukowany przez Niemców, a znajdujący się na terenie Zachemu.
Wnętrze budynku po dawnej hali pomp, będzie miało charakter wystawienniczo-konferencyjny, ale też koncertowy, ponieważ akustyka w tym miejscu jest doskonała. Oprócz zebranych starych urządzeń wodociągowych, jak np. cynowej wanny z Sanoka wyprodukowanej we Lwowie, będą tam też mapy i makiety.
W planach jest też stworzenie parku doświadczalnego dla dzieci. Wodociągi są zainteresowane m.in. spiralą Archimedesa. To pompa specjalnego typu, służąca do wciągania wody z niższego do wyższego poziomu. Powstanie też minilaboratorium, w którym będzie można sprawdzić twardość i kwasowość wody, przeprowadzić eksperymenty i przyjrzeć się, co jest w kropli wody. Na koniec wycieczki każdy będzie mógł samodzielnie, w specjalnie przygotowanej, zminiaturyzowanej replice średniowiecznej nawiertnicy, wykonać pamiątkową miniaturę dawnej drewnianej rury.
Wykonawcą projektu muzeum jest bydgoskie przedsiębiorstwo Ebud Przemysłówka. Prace mają się zakończyć w sierpniu 2012 r., a pod koniec przyszłego roku obiekty mają zostać udostępnione zwiedzającym. Inwestycja będzie kosztowała prawie 13 mln złotych, z czego 6 mln złotych MWiK uzyskało z UE.
(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- bydgoszcz.gazeta.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Hawle.live CAP – rewolucja w monitorowaniu hydrantów podziemnych, na...
W obliczu zmian klimatycznych i zmniejszających się zasobów wodnych, konieczna jest zmiana podejścia do gospodarki wodnej. Wiele wodociągów zdaje...
-
Pompy membranowe – dobrze dobrane, zapewnią nam długą i bezobsługową pracę
Obecnie przy wielu procesach produkcyjnych, wykorzystuje się specyficzne ciecze – kwasy, zasady, różnego rodzaju roztwory, zawiesiny czy...
-
-
-
Profesjonalna analiza wody - dlaczego jest ważna? Kto powinien zlecić?
www.laboratoria.xtech.pl