Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2007-04-04  |  Ostatnia aktualizacja: 2007-04-04
Inventor w kopalni
Trójwymiarowe projektowanie maszyn i urządzeń dla górnictwa
W odpowiedzi na nowe wyzwania w przemyśle wydobywczym. Autodesk Inventor w Tagor S.A.

Fabryka Maszyn i Urządzeń TAGOR S.A. funkcjonuje na rynku górniczym od 1921 roku. Od początku swego istnienia firma jest znana ze swej jakości na rynku maszyn i urządzeń dla górnictwa. Posiada między innymi certyfikat ISO 9000:2000. W ostatnim okresie firma bardzo dynamicznie rozwija się, w zdecydowany sposób poszerzając rynki zbytu – dostarcza maszyny i urządzenia zarówno na terenie Polski, jak i na eksport, w tym do Czech, Słowacji, Pakistanu, Kolumbii, Indii, Chin, Chile, Peru, Niemiec, Hiszpanii, Turcji, Węgier, Rosji, Ukrainy, Australii, USA, Wielkiej Brytanii, Egiptu.
Tagor S.A. – producent m.in. obudów górniczych i przenośników zgrzebłowych - wchodzi w skład grupy kapitałowej Zabrzańskie Zakłady Mechaniczne – Kopex. Powstała w 2006 roku grupa jest trzecią na świecie grupą kapitałową w branży górniczej.

Nowe wyzwania w branży górniczej
Ostatnie lata to okres zmian w górnictwie, a co za tym idzie również w firmach działających na zapleczu kopalń. „Przed firmami, takimi jak Tagor, stawiane są coraz większe wymagania. Rosną oczekiwania odbiorców dotyczące jakości i niezawodności dostarczanych maszyn i urządzeń, z drugiej strony terminy realizacji kontraktów stają się coraz krótsze, sprostać tym wymaganiom mogliśmy tylko dzięki zastosowaniu najnowocześniejszego oprogramowania firmy Autodesk.” – ocenia Joachim Sosnica, prezes zarządu, TAGOR S.A.
Tagor – w odpowiedzi na nowe warunki rynkowe – podjął decyzję o znaczącym unowocześnieniu zaplecza konstrukcyjno-technologicznego. Jednym z elementów była decyzja o zakupie profesjonalnych narzędzi do projektowania trójwymiarowego. Wybrano rozwiązanie Autodesk Inventor. Oprogramowanie dostarczył AutoR KSI., autoryzowany partner Autodesk. Firma ta zapewnia również usługi szkoleniowe i doradcze oraz pełen zakres wsparcia serwisowo-suportowego w oparciu o umowę SUS.
Obecnie Tagor korzysta z kilkudziesięciu stanowisk wyposażonych w Autodesk Inventor. Liczba ta stale wzrasta. „Decyzja o wyborze oprogramowania była poprzedzona wnikliwą analizą rynku” – wyjaśnia Piotr Duda, specjalista ds. systemów CAD, TAGOR S.A. - „Autodesk Inventor był optymalnym wyborem ze względu na bardzo dobry wskaźnik funkcjonalności do ceny. Wysoko oceniamy rozbudowaną funkcjonalność produktu, odpowiadającą naszej specyfice działania.

Cyfrowe prototypy
Projektowaniem takich urządzeń, jak obudowa górnicza, kombajn ścianowy, przenośnik zgrzebłowy przesiewarki i kruszarki węgla, zajmuje się zespół projektowy. Tworzenie tych złożonych urządzeń wymaga ścisłej współpracy wielu zakładów wchodzących w skład grupy kapitałowej. Transport poszczególnych części urządzeń i gotowych maszyn to jeden z najważniejszych problemów natury logistycznej, z którym musiały borykać się zakłady. Dodatkowe komplikacje wiązały się z dużym rozproszeniem geograficznym poszczególnych współpracujących ze sobą fabryk. Spółka Tagor zlokalizowana jest w Tarnowskich Górach, kilka firm ma swoje siedziby w Zabrzu, Bytomiu, Wałbrzychu, Zgorzelcu inna w Katowicach. Transport wszystkich podzespołów i montaż prototypów w jednej dużej hali wiązały się z olbrzymimi kosztami.
Zastosowanie Autodesk Inventor przyniosło rozwiązanie w tym obszarze. Oprogramowanie pozwala na trójwymiarowe zestawianie maszyn - poszczególnych elementów kompleksu górniczych maszyn - na ekranie komputera. Umożliwia to pełne dopasowanie poszczególnych komponentów bez konieczności fizycznego transportowania ich w jedno miejsce i żmudnego dopasowywania do siebie. Dzięki temu możliwe stało się ograniczenie kosztów związanych z tworzeniem fizycznych prototypów.

Eliminowanie błędów konstrukcyjnych
„Najmniej kosztuje błąd wyeliminowany na etapie projektu” – wyjaśnia Krystian Jany, główny konstruktor, TAGOR S.A. – „Autodesk Inventor dzięki wielu funkcjom umożliwiającym symulowanie zachowania maszyny pozwala na uniknięcie kosztownych pomyłek.”
Zastosowany w Tagorze Autodesk Inventor umożliwia tworzenie doskonalszych konstrukcji dla górnictwa, zarządzanie procesem projektowania i udostępnianiem danych w całym zespole projektowym. Nowoczesne podejście do trójwymiarowej wizualizacji ułatwia zrozumienie problemów i potencjalnych zagrożeń wiążących się z wadami konstrukcyjnymi jeszcze przed testami prototypów.
Inventor współpracuje z oprogramowaniem do analizy wytrzymałościowej urządzeń, co daje kolejne możliwości sprawdzania zachowania maszyny już na etapie prototypu cyfrowego.

DWF w prezentacjach dla klientów
Tagor bardzo dużą wagę przywiązują do wysokiej jakości obsługi klienta. Autodesk Inventor umożliwia realistyczne pokazanie zastosowanych rozwiązań już na etapie modelu cyfrowego. Przedstawienie trójwymiarowego projektu – oprócz aspektu marketingowego – ma jeszcze jedną istotną zaletę, jest nią uniwersalność języka obrazu zrozumiałego dla osoby nie mającej kontaktu z rysunkiem technicznym.
„Dzięki Autodesk Inventor możemy lepiej komunikować się z odbiorcą, prowadzić rozmowy i prezentować maszynę, która jeszcze fizycznie nie powstała.” – wyjaśnia Kazimierz Korbel, specjalista konstruktor, TAGOR S.A.
W Tagorze często stosuje się również praktykę przekazywania projektu w postaci pliku DWF, tak aby klient mógł – przy pomocy bezpłatnej przeglądarki – przyjrzeć się wszystkim rozwiązaniom zastosowanym w maszynach.
Jednocześnie przedstawiciele Tagoru podkreślają znaczące ułatwienia w przygotowaniu szkoleń dla osób obsługujących i serwisujących maszyny. „Trójwymiarowe animacje w znaczący sposób ułatwiają zrozumienie zasad działania poszczególnych mechanizmów” – wyjaśnia Sebastian Kocybik, specjalista konstruktor, TAGOR S.A.

Plany: Zintegrowany System Zarządzania
Już teraz, dzięki wymianie danych w ramach systemu Autodesk Inventor w każdej chwili poszczególne zespoły projektowe mogą „zajrzeć” do innego urządzenia równolegle projektowanego. Jednocześnie, jeszcze przed stworzeniem fizycznego prototypu, możliwa jest analiza kompletnego zespołu urządzeń w ruchu. Funkcjonalne podejście do projektowania pozwala konstruktorom na skupieniu się na rozwiązywaniu problemów konstrukcyjnych.
Aby jeszcze bardziej zunifikować proces projektowania grupa kapitałowa rozpoczęła wdrożenie Zintegrowanego Systemu Zarządzania dla wszystkich zespołów projektowych współpracujących ze sobą firm.

Podsumowanie
Autodesk Inventor – zastosowany w Tagorze – pozwolił na znaczące skrócenie czasu przygotowania projektu. Jednocześnie daje możliwość wielopłaszczyznowego sprawdzenia zachowania maszyny już na etapie prototypu cyfrowego, umożliwiając przetestowanie wielu wariantów i sprawiając, że finalny produkt jest najwyższej jakości.
„Autodesk Invnetor pozwolił nam na skrócenie czasu przygotowania nowych produktów” – ocenia Jerzy Keller v-ce prezes zarządu, TAGOR S.A. – „Możliwość realizacji kontraktów w krótszym czasie przy jednoczesnym podnoszeniu jakości w zdecydowany sposób wpływa na naszą przewagę konkurencyjną.”
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także