Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2005-05-25  |  Ostatnia aktualizacja: 2005-05-25
Inwestycje w sektorze wod-kan nabrały tempa
Inwestycje w sektorze wod-kan nabrały tempa
Inwestycje w sektorze wod-kan nabrały tempa
W ciągu minionego roku, zastrzyk unijnych pieniędzy zasilił inwestycje ekologiczne w wielu polskich miastach i gminach. Według wymogów unijnych, do 2015 r. we wszystkich aglomeracjach w Polsce, w których mieszka ponad 2 tys. ludzi, ma powstać sieć kanalizacyjna i oczyszczalnie ścieków. W sumie przez 10 lat powinno powstać 1000 oczyszczalni ścieków i ponad 20 tys. km kanalizacji.

Szacuje się, że inwestycje mające na celu unowocześnienie gospodarki wodno-ściekowej będą kosztowały około 30 miliardów złotych. Blisko jedną trzecią tej kwoty pochłoną budowy nowych i modernizacje istniejących oczyszczalni ścieków, a pozostałe dwie trzecie ‘skonsumuje’ rozbudowa sieci kanalizacyjnej. Niewątpliwie znaczna część pieniędzy pochodzi ze środków unijnych m.in. z Funduszu Spójności oraz innych funduszy strukturalnych UE i programów pomocowych, jednak na tego typu wsparcie mogą liczyć głównie duże gminy i związki gmin. W przypadku niewielkich gmin wiejskich, dużo trudniej jest ubiegać się o finansowanie lokalnych inwestycji. Dlatego zdaniem samorządowców, rząd powinien zapewnić większe wsparcie dla małych i średnich jednostek samorządowych, szczególnie w dziedzinie ochrony wód. Zdarza się, że dostęp do środków unijnych jest utrudniony, gdyż gminy nie spełniają kryterium aglomeracji powyżej 2 tysięcy mieszkańców. W takim wypadku samorządowcom pozostaje liczyć na wsparcie ze strony państwa.

Od maja ubiegłego roku, przy pomocy unijnych funduszy, rozpoczęto modernizację i budowę oczyszczalni ścieków w wielu miastach, m.in. w Warszawie, Olsztynie, Białymstoku. Dzięki unijnemu wsparciu doszły do skutku dawno odkładane inwestycje. "W Warszawie przy wsparciu funduszy UE rozpoczęto już pierwszy etap budowy oczyszczalni ścieków ‘Południe’. Drugi etap obejmuje modernizację stołecznych stacji uzdatniania wody, a trzeci - wniosek w przygotowaniu - modernizację oczyszczalni ‘Czajka’ i jej rozbudowę" - powiedział PAP wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, Jerzy Kędzierski. Łącznie cała inwestycja będzie kosztować ok. 2,4 mld zł, z czego blisko 1,5 mld zł pokryją unijne fundusze. W Szczecinie - jedynym wielkim mieście w Polsce, które nie ma systemu oczyszczania ścieków - podpisano w zeszłym roku umowę na budowę oczyszczalni, współfinansowaną ze środków unijnych. Podobne inwestycje zakończono już w ostatnim roku w Olsztynie i Białymstoku.

W 2005 roku Komisja Europejska zaakceptowała listę 22 polskich wniosków o dofinansowanie projektów ekologicznych w ramach Funduszu Spójności na łączną kwotę blisko 690 mln euro. Kolejnych 13 czeka jeszcze na ostateczną akceptację Brukseli. Z Funduszu Spójności będą dofinansowane m.in. oczyszczalnie ścieków w Tychach, Będzinie i Bytomiu.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
http://info.onet.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także