Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2005-07-06 | Ostatnia aktualizacja: 2005-07-06
Inwestycje wod-kan chronią Świętokrzyski Park Narodowy

Inwestycje wod-kan chronią Świętokrzyski Park Narodowy
W lipcu 2000 r. Związek Gmin Gór Świętokrzyskich z siedzibą w Bodzentynie złożył do Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego wniosek o zakwalifikowanie do finansowania z budżetu PHARE 2001 tego programu. Projekt zyskał akceptację władz wojewódzkich. W ramach podpisanego kontraktu wojewódzkiego zadanie uzyskało wsparcie finansowe ze środków budżetu państwa i środków pochodzących z funduszu Unii.
"Realizacja tego projektu wynikała z konieczności ochrony Świętokrzyskiego Parku Narodowego i jego otuliny, obszaru, na którym znajduje się przełom rzeki Lubrzanki i pasmo Jeleniowskie Gór Świętokrzyskich" - poinformowała rzeczniczka zarządu woj. świętokrzyskiego, Jolanta Grochal.
Efektem przeprowadzonych inwestycji są dwie oczyszczalnie zlokalizowane w Cedzynie i Pękosławicach, kolektory sanitarne - w Bielinach, Masłowie, Łagowie i Nowej Słupi - o łącznej długości 38,3 km oraz zbiorniki retencyjne w: Jaślu, Umerze i Wilkowie, o łącznej powierzchni 25 ha.
Jak podaje główny wykonawca firma Skanska, budowa nie obyła się jednak bez niespodzianek. Na brzegu wykonywanego zbiornika retencyjnego w miejscowości Umer saperzy znaleźli pociski i amunicję. "Od początku wiedzieliśmy, że z dużym prawdopodobieństwem możemy się spodziewać niewypałów i niewybuchów na tym placu budowy.(...) Dlatego zaprosiliśmy na plac budowy firmę, która przeprowadziła tu nadzór saperski. I faktycznie, na głębokości 0,5-1,1 m saperzy znaleźli pociski i amunicję, które zniszczyli w Nowej Dębie", wspominał Marek Kucwaj, Kierownik Kontraktu ze Skanska.
Całkowity budżet projektu sięgnął 7,037 milionów euro. Blisko 70 procent środków to udział pieniędzy unijnych, który wyniósł 4,909 milionów euro, pozostała cześć to wkład własny beneficjenta (Związku Gmin Gór Świętokrzyskich) - 1,31 miliona euro oraz dotacja budżetu państwa - 818 tysięcy euro.
Projekt "Rozwój Świętokrzyskiego Parku Narodowego" to jedno z czterech przedsięwzięć infrastrukturalnych zrealizowanych w woj. świętokrzyskim w ramach Programu Phare 2001 SSG. Wcześniej wykonano stację uzdatniania wody dla regionu Ponidzia i wodociągi służące rozwojowi turystycznemu Buska Zdroju oraz Sandomierza. Łączne koszty urzeczywistnienia tych czterech projektów przekroczyły 20 milionów euro. Program Phare Spójność Społeczna i Gospodarcza ma na celu: wyrównanie dysproporcji w rozwoju społeczno-gospodarczym regionów Unii Europejskiej. Środki w ramach programu przeznaczone są na wsparcie rozwoju przedsiębiorczości, zasobów ludzkich oraz rozbudowę i modernizację infrastruktury warunkującej prowadzenie działalności gospodarczej.
Teren Związku Gmin Gór Świętokrzyskich to najpiękniejsze zakątki, najbardziej malownicze tereny i najwyższe pasma Gór Świętokrzyskich. Na obszarze Związku znajduje się Świętokrzyski Park Narodowy i kilka parków krajobrazowych. Ośrodki narciarskie i jazdy konnej, baza noclegowa, znakowane szlaki turystyczne sytuują ten region w czołówce terenów turystycznych w Polsce.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- http://www.skanska.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak napełnić układ centralnego smarowania?
W maszynach wymagających ciągłego smarowania, po zainstalowaniu układu smarowania konieczne jest właściwe napełnienie przewodów smarowych oraz...
-
Pomiar poziomu i ciśnienia w branży wod-kan
Kontrola poziomu i ciśnienia to kluczowy aspekt zarządzania zasobami wodnymi oraz procesem oczyszczania ścieków, niezależnie od skali i...
-
-
-
-
Instalacje uzdatniania wody w przemyśle - najważniejsze technologie
www.automatyka.pl