empty
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2024-02-02  |  Ostatnia aktualizacja: 2024-02-02
Jak dopasować wąż do wody do potrzeb?
Jak dopasować wąż do wody do potrzeb?

Wąż do wody jest niezwykle ważnym elementem wykorzystywanym w wielu branżach. Po specjalistyczne produkty sięga przemysł i rolnictwo, a także firmy z innych segmentów rynku i odbiorcy indywidualni. Wybór odpowiedniego węża jest istotny, ponieważ musi spełniać konkretne potrzeby związane z rodzajem transportowanego medium, warunkami pracy oraz specyficznymi wymaganiami danego sektora. Warto więc wiedzieć, na jakie czynniki należy wziąć pod uwagę podczas wyboru węża przemysłowego oraz jakie są różnice między poszczególnymi rodzajami elementów.

 

Na co zwracać uwagę, wybierając węże do wody?

Charakterystyczne węże do wody są zazwyczaj zbudowane z trzech głównych warstw i są dostępne w różnych długościach. To one zapewniają produktom trwałość, elastyczność i ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Do rodzaju transportowanej substancji dostosowana jest warstwa wewnętrzna. Jest to szczególnie istotne, gdy wybiera się węże do wody pitnej. Ważne są także wzmocnienia. To one za wytrzymałość węża na ciśnienie robocze. Wzmocnienie może mieć formę oplotu tekstylnego, syntetycznego lub stalowego. Warstwa zewnętrzna natomiast zabezpiecza wąż gumowy przed wpływem warunków atmosferycznych i potencjalnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Poza tym trzeba zwrócić uwagę, że niektóre produkty posiadają dodatkowe zbrojenie w postaci spirali z tworzywa sztucznego lub stali nierdzewnej, co umożliwia pracę w podciśnieniu.

 

Przeznaczone do wody węże przemysłowe

Nic więc dziwnego, że producenci oferują bardzo różnorodne węże gumowe. Muszą one bowiem odpowiadać na konkretne potrzeby, co wpływa na budowę elementów oraz użycie danych materiałów. Węże ogrodowe gumowe do zimnej wody są doskonałe do zastosowań domowych i sprawdzają się w rolnictwie. Te do gorącej wody są wykonane z materiałów odpornych na wysoką temperaturę. Będą więc idealne do przemysłowych zastosowań, gdzie transportuje się ciecz o podwyższonej temperaturze. Innym wariantem są węże strażackie. Są łatwe w użyciu, szybko się je rozwija, więc są idealne do gaszenia pożarów. Natomiast węże przyłączeniowe płaskie mają cienką ściankę, co sprawia, że są składane i przechowywane łatwo. Szeroko stosowane w nawadnianiu, rolnictwie czy przemyśle budowlanym.

Kluczowym aspektem niezmiennie więc pozostaje dopasowanie węża do konkretnych potrzeb. Należy zwracać uwagę na dopuszczalne ciśnienie, jakie może obsłużyć. Przekroczenie go może prowadzić do uszkodzenia lub rozerwania węża. Poza tym należy dopasować elementy do rodzaju transportowanej cieczy, a przy tym do jej temperatury. Na przepływ wody wpływać będzie też średnica wewnątrz, a na elastyczność węża promień gięcia. Należy też upewnić się, że wszystkie elementy spełniają wymagane standardy i normy w danym sektorze.

 

waz.jpg

 

Wybieraj węże EPDM i złącze CAMLOCK z materiałów wysokiej jakości

Nie każdy wąż nadaje się do każdego rodzaju transportowanego medium. Ten do gorącej wody musi być wykonany z materiałów odpornych na wysoką temperaturę, natomiast wąż do wody pitnej musi spełniać ścisłe normy bezpieczeństwa, aby uniknąć skażenia żywności. Poza tym ważnym elementem całej instalacji są złącza CAMLOCK. Umożliwiają szybkie i wygodne łączenie przewodów i instalacji. Ich wybór zależy od rodzaju pracy i ciśnienia, a konstrukcja opiera się na wtyku i gnieździe. Przy wyborze złącza CAMLOCK należy zwrócić uwagę na rodzaj materiałów. Najczęściej tego typu elementy są wykonane z mosiądzu, stali ocynkowanej czy też stali nierdzewnej.

Dopasowanie węża przemysłowego do potrzeb jest niezwykle ważne, jeśli chce się zapewnić  efektywne i bezpieczne funkcjonowanie różnych wielu sektorów gospodarki. Wybór odpowiednich elementów zależy od rodzaju transportowanego medium, warunków pracy oraz specyfiki danej instalacji.

Kategoria komunikatu:

Inne

Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także