Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2006-02-03  |  Ostatnia aktualizacja: 2006-02-03
Jak trawa może zapobiec powodzi
Jak trawa może zapobiec powodzi
Jak trawa może zapobiec powodzi
Brytyjscy naukowcy ze środkowej Walii są w trakcie badań nad wpływem trawy na zmniejszenie ryzyka powodzi. Badacze z Instytutu Łąkarstwa i Badań Środowiskowych (w skrócie z ang. Iger) w Aberystwyth pracują nad nowymi odmianami traw o długich korzeniach. Naukowcy mają nadzieję, że dzięki dłuższym korzeniom trawa będzie mogła wchłonąć więcej wody z gleby podczas ulewnych deszczy.

Powodem, dla którego to właśnie w Wielkiej Brytanii zajęto się problemem traw jest fakt, że łąki zajmują ponad jedną trzecią powierzchni tego kraju. Poza tym w Anglii oraz Walii dwa miliony gospodarstw, w których żyje ponad 5 milionów Brytyjczyków znajduje się na terenach zagrożonych powodzią. Roczne koszty powodzi w UK to ok. 1 miliarda funtów.

Badania prowadzone przez Dr Mike’a Humpreys’a z Iger opierają się na takiej modyfikacji genetycznej gatunków traw, aby były one zdolne do tworzenia większych systemów korzennych. Obecnie prace w tym kierunku są na etapie identyfikacji pożądanych genów. Po wyhodowaniu odpowiednich gatunków traw zostaną one zasiane oraz monitorowane będą zmiany w strukturze gleby.

Długie korzenie traw mają spowodować zwiększenie porowatości gleby, a co za tym idzie jej chłonności – woda z terenów pokrytych trawą o takich korzeniach nie spływa gwałtownie. Ponadto w okresach suszy woda dłużej utrzymuje się w glebie, zmniejszając zjawisko wysychania roślin.

Badania w Iger trwać będą 3,5 roku. Ich koszt to 400 tys. funtów.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
BBC
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także