Powrót do listy wiadomości Dodano: 2015-09-27  |  Ostatnia aktualizacja: 2015-09-27
Kielczanie wypowiedzieli się o miejskich inwestycjach wod-kan w ankiecie
99% Kielczan uważa nielegalne wylewanie ścieków za naganne
99% Kielczan uważa nielegalne wylewanie ścieków za naganne

Wodociągi Kieleckie przeprowadziły ankietę wśród mieszkańców Kielc, Zagnańska, Masłowa i Sitkówki-Nowin, w której zapytały ich, co sądzą o realizowanym obecnie projekcie rozbudowy kanalizacji. Powodem było zwlekanie wielu z nich z podłączeniem do nowej kanalizacji.

25,5% respondentów stwierdziło, iż zetknęło się z procederem nielegalnego wylewania ścieków. Niemalże wszyscy (99%) przyznali, że „niszczenie środowiska poprzez wylewanie ścieków bezpośrednio na pola jest działaniem nagannym", a 85,3% zadeklarowało, iż złożyłoby w takiej sytuacji powiadomienie do właściwych organów. 14% odpowiedziało, że "raczej nie".

Według 53,8% ankietowanych powinien istnieć przymus administracyjny przyłączenia do sieci kanalizacyjnej w sytuacji, gdy fizycznie istnieje taka możliwość. 22% jest przeciwko wprowadzaniu takich przepisów.

Autorzy ankiet na podstawie swojego badania wyciągnęli 4 główne wnioski:

a) Unijny projekt realizowany przez Wodociągi Kieleckie jest dobrze rozpoznawalny i pozytywnie odbierany przez respondentów. Oznacza to, że dotychczasowe działania przynoszą wymierny skutek zmierzający do wysokiego poziomu rozpoznawalności projektu w świadomości społecznej.

b) Unijny projekt realizowany przez Wodociągi Kieleckie jest w opinii badanych adekwatny. Oznacza to, że naczelna korzyść, czyli znaczne obniżenie kosztów przyłączenia, nie jest postrzegana jako zbyt wysoka i może stanowić atrakcyjną zachętę do podjęcia decyzji o przyłączeniu.

c) Istnieje w społeczeństwie dość wysoki poziom świadomości ekologicznej w zakresie wpływu nielegalnego wylewania ścieków na środowisko. Wzmocnienie przez spółkę przekazu, iż realizacja inwestycji oraz przyłączenie się do nowej sieci wszystkich, którzy zyskają taką możliwość, doprowadzi do wyeliminowania problemu niezgodnego z prawem pozbywania się ścieków, mogłoby wywołać pozytywną presję społeczną na osoby odrzucające ofertę Wodociągów Kieleckich.

d) Istnieje zależność pomiędzy gotowością do ochrony środowiska (poprzez zgłaszanie nagannych zachowań) a poziomem wiedzy ekologicznej – im wyższa wiedza, tym większe prawdopodobieństwo zainteresowania się nielegalnym procederem. Oznacza to, że typowe działania proedukacyjne i uświadamiające wystarczą, aby mieszkańców Kielc oraz gmin Masłów, Sitkówka-Nowiny oraz Zagnańsk jeszcze silniej przekonać do oferty podłączenia się do sieci kanalizacyjnej Wodociągów Kieleckich.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
wod-kiel.com.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także