Powrót do listy wiadomości Dodano: 2006-07-17  |  Ostatnia aktualizacja: 2006-07-17
Kolejny etap oczyszczania Jeziora Zdworskiego
Kolejny etap oczyszczania Jeziora Zdworskiego
Kolejny etap oczyszczania Jeziora Zdworskiego
W ramach kolejnego etapu ratowania największego na Mazowszu jeziora, specjaliści z Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Warszawie budują fitoreaktor. Jego budowa ma zapobiec katastrofie ekologicznej, podobnej do tej, jaka się wydarzyła w 2003 roku. Fitoreaktor składa się z kilkudziesięciu klombów trzciny z umieszczonymi w środku bezkręgowcami mającymi za zadanie pochłanianie odpadów powstałych z rozkładu obumierających organizmów. Pozwoli to na utrzymanie porządku w jeziorze i regularne filtrowanie wody. Fitoreaktor zostanie zbudowany w ten sposób, że jego linia przetnie akwen na pół.

Jezioro w Zdworzu, pomimo że imponuje powierzchnią, to ze względu na płytkość wymaga specjalnych zabiegów. W ubiegłym roku płockie starostwo zakończyło przebudowę Wielkiej Strugi – małej rzeki łączącej Zdworskie z Jeziorem Ciechomickim. Dzięki temu specjaliści monitorujący poziom wody w jeziorze są w stanie w pełni nad nim zapanować. Obecnie trwa oczyszczanie samego akwenu. Kolejną wielką inwestycją, która poprawi jakość wód, ma być budowa sieci kanalizacyjnej od Zdworza aż do Łącka. Pierwsze prace przy jej budowie powinny ruszyć w ciągu kilku miesięcy. Niestety pozostaje do rozwiązania jeszcze kwestia nieodpowiedzialnych turystów, którzy zostawiają po sobie śmieci. Władze apelują w związku z tym do osób, które przyjeżdżają wypocząć, by również zadbały o własne otoczenie.

Wszystko po to, aby zapobiec katastrofie z 2003 roku, kiedy jezioro nieomal uległo śmierci biologicznej. Na brzeg woda zaczęła wyrzucać tysiące ryb, głównie najbardziej delikatnych węgorzy. Fachowcy z Zakładu Patologii i Immunologii Ryb Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Żabieńcu k. Warszawy stwierdzili u ryb niemal całkowite zniszczenie listków skrzelowych, kolonie bakterii, znaczne ilości obumarłego nabłonka, zmiany martwicowe. Ryby nie mogły pobrać tlenu z wody, bo miały skrzela zniszczone przez bakterie. Ginęły masowo.

Teraz dzięki podjętym działaniom w ramach porozumienia o renaturyzacji jezior (podpisanego przez władze wojewódzkie i samorządowe Mazowsza w 2004 r.) nie ma już zagrożenia dla życia w jeziorach. Dzięki porozumieniu udało się uratować inne również zagrożone klęską ekologiczną Jezioro Ciechomickie. WZMiUW wybudował specjalne połączenie Kanału Dobrzykowskiego z jeziorem, przez które na przemian pompowana jest woda do jezior Ciechomickiego i Zdworskiego.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Gazeta.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także