Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2005-04-13 | Ostatnia aktualizacja: 2005-04-13
Komisja Europejska oskarża Irlandię o nieprzestrzeganie unijnych norm ekologicznych

Komisja Europejska oskarża Irlandię o nieprzestrzeganie unijnych norm ekologicznych
Komisja oskarżyła państwo irlandzkie o naruszenie paragrafów związanych z ochroną środowiska i polityką zdrowotną UE. Najprawdopodobniej, przeciwko władzom irlandzkim zostaną skierowane do Trybunału Europejskiego dwie oddzielne sprawy.
Pierwsza z nich będzie dotyczyła zarzutu opieszałości w podejmowaniu działań, mających na celu redukcję odorów rozchodzących się wokół niektórych oczyszczalni na terenie kraju. Problem ten został ujawniony w wyniku dużej liczby skarg dotyczących brzydkich zapachów pochodzących z oczyszczalni ścieków, także w rejonie głównego zakładu, zlokalizowanego w Dublińskim Ringsend. W oświadczeniu KE można przeczytać, że „obietnica prawodawcza rządu irlandzkiego, mająca uregulować zarządzanie takimi zakładami, nie została jak do tej pory zrealizowana”. KE postawiła również zarzuty dotyczące kwestii nazwanej ‘brakiem zadowalających zasad i narzędzi kontrolnych, zapewniających, że procedury lokalizacyjne oraz sposób projektowania i utrzymania lokalnych systemów oczyszczalni ścieków, nie ma negatywnego wpływu na środowisko’. „Duża część irlandzkich zasobów wodnych jest skażona bakteriami, czego główną przyczyną są nieszczelne systemy ‘domowych’ oczyszczalni oraz rozrzucanie odchodów zwierzęcych na polach” argumentuje się w oświadczeniu.
Druga sprawa odnosi się do sposobu realizacji dyrektywy unijnej, dotyczącej oceny inwestycji pod względem szkodliwego oddziaływania na środowisko (EIA). Dyrektywa zakłada, że działania mające na celu wyznaczenie wpływu inwestycji na środowisko, winny zostać podjęte, zanim owa inwestycja się rozpocznie. Ma to na celu zlikwidowanie bądź minimalizację ewentualnych szkód lub nieprawidłowości w środowisku naturalnym. Oświadczenie Komisji Europejskiej wskazuje jako przykład, sprawę największej irlandzkiej farmy wiatrakowej w Derrybrien. Wstępne prace nad tym projektem w październiku 2003, doprowadziły do katastrofy ekologicznej, w której osunęło się pół miliona metrów sześciennych torfu, powodując straty materialne i zabijając około 50 tysięcy ryb. W tym przypadku nie zdołano prawidłowo zastosować się do kluczowego elementu Dyrektywy EIA, czyli właściwej oceny ryzyka, jakie prezentował projekt w związku z niestabilnością podłoża.
Komisja wysłała również do rządu irlandzkiego pisemne ostrzeżenie, dotyczące lekceważenia rozstrzygnięcia Trybunału Sprawiedliwości UE z października 2004 roku, w sprawie monitorowania substancji mających szkodliwy wpływ na warstwę ozonową. Irlandia jako jedyny członek UE nie dostarczyła niezbędnych informacji, które winny być przekazane KE pod koniec 2001 roku.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- http://www.businessworld.ie

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Gospodarka ściekowa w Zielonej Górze i Świdnicy
Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja Sp. z o.o. to firma, która z powodzeniem zrealizowała jeden z większych projektów (ok. 47 mln EURO) z...
-
Pompy membranowe – dobrze dobrane, zapewnią nam długą i bezobsługową pracę
Obecnie przy wielu procesach produkcyjnych, wykorzystuje się specyficzne ciecze – kwasy, zasady, różnego rodzaju roztwory, zawiesiny czy...
-
-
-
-