Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2008-10-28 | Ostatnia aktualizacja: 2008-10-28
Krakowska spółka może trafić na GPW

Krakowska spółka może trafić na GPW
Holding ten ma status tzw. podatkowej grupy kapitałowej (PGK). Będąc taką grupą, nie wykazuje dochodu do opodatkowania. Dzięki temu powstają oszczędności wynikające ze wspólnego rozliczania przynoszącego straty MPK z zyskownymi wodociągami miejskimi oraz MPEC. Dzięki temu rozwiązaniu udało się zaoszczędzić 100 mln zł, które zostały przeznaczone na inwestycje infrastrukturalne – mówi Bogusław Kośmider, wiceprzewodniczący rady miejskiej w Krakowie, który był jednym z pomysłodawców utworzonego w 1996 r. holdingu. Udogodnienia podatkowe przestaną obowiązywać już z końcem przyszłego roku. Dlatego włodarze Krakowa zastanawiają się, co dalej z tą firmą.
Można zacząć rozwijać holding i uczynić z niego regionalnego operatora. Tak rozwijały się spółki infrastrukturalne w Europie – ocenia Bogusław Kośmider. Dodaje, iż w ciągu pięciu – siedmiu lat KHK mógłby przejąć firmy z podkrakowskich gmin. – Aby móc sfinansować ten scenariusz, KHK miałby wejść na giełdę. Ale to tylko narzędzie. Celem jest regionalny operator – mówi Kośmider. Na giełdę miałoby trafić nie więcej niż 40 proc. akcji KHK. Miasto zachowałoby kontrolę nad spółką i zyskało pieniądze na rozwój, bez konieczności podnoszenia cen za usługi.
Jeśli odpowiednia uchwała radnych zostanie przyjęta, będą analizowane wszelkie możliwości, także związane z wprowadzeniem holdingu na giełdę. Gdyby wejście na giełdę miało oznaczać prywatyzację spółek z holdingu, będzie z tym trudno – mówi Wiesław Starowicz, wiceprezydent Krakowa. Prezydent miasta jest bowiem przeciwny prywatyzowaniu tych spółek. Ostateczne decyzje mają zapaść pod koniec przyszłego roku. Nie jest to całkiem nowy pomysł, ale niewątpliwie sposób na sfinansowanie – mówi Elżbieta Kamińska, dyrektor w Fitch Polska.
Na Centralnej Tabeli Ofert są aktualnie notowane akcje spółki wodociągowej Aqua z Bielska-Białej i Holdikomu, grupy, która skupia siedem spółek komunalnych z Ostrowa Wielkopolskiego. Z tej grupy dwie spółki: wodociągowa Wodkan oraz Ostrowski Zakład Ciepłowniczy, podobnie jak spółka matka, są notowane na CeTO.
Nie jest jednak wykluczone, że wśród inwestorów znaleźliby się chętni na kupowanie akcji dużego holdingu komunalnego. Dla inwestorów spółki komunalne to dość bezpieczna lokata, bo mają zapewnione stabilne dochody.
(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- rp.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak skutecznie eliminować Escherichia coli z wody pitnej?
Escherichia coli (E. coli) jest bakterią, która naturalnie występuje w jelitach zwierząt stałocieplnych, w tym ludzi. Jest szeroko wykorzystywana...
-
MKiW Czarnków wykorzystują pompy Qdos do dozowania chemikaliów
Miejska spółka wodnokanalizacyjna w dwunastotysięcznym Czarnkowie nad Notecią (województwo wielkopolskie) potrzebowała prostych, niezawodnych i...
-
-
-
-
-