Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2008-09-12 | Ostatnia aktualizacja: 2008-09-12
Lublin: bardziej nowoczesna oczyszczalnia

Lublin: bardziej nowoczesna oczyszczalnia
Problem zagospodarowania osadów ściekowych powstających podczas oczyszczania ścieków jest jednym z najtrudniejszych tematów, z jakimi spotykają się w swej codziennej pracy eksploatatorzy oczyszczalni. Coraz ostrzejsze wymagania prawne, zbliżająca się integracja z Unią Europejską oraz brak jednoznacznie dobrych technologii utylizacji osadów powodują ciągłe poszukiwania nowych rozwiązań tak, aby sprostać założeniom idei rozwoju zrównoważonego. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie w ramach oczyszczalni ścieków „Hajdów” również próbuje rozwiązać ten problem.
Na przełomie roku 2001 i 2002 firma Klimapol przeprowadziła próby z suszarką własnej konstrukcji pracująca w oparciu o technologię suszenia osadu powietrzem fluidalnym. Rozwiązania techniczne zaproponowane przez Klimapol chronione są wieloma zastrzeżeniami patentowymi w kraju i za granicą. Czynnikiem suszącym jest gorące powietrze, przepływające przez specjalne sito. Przepływ gorącego powietrza powoduje silne mieszanie i unoszenie osadu nad sitem, a następnie jego fluidyzację. Ważnym momentem w tej technologii jest odpowiednie przygotowanie odwodnionego osadu w postaci odpowiednich granulek.
W końcowym etapie suszenia granulat trafia do urządzenia dosuszającego. Zwiększa to stopień wysuszenia oraz zapewnia higienizację osadu. W tym rozwiązaniu zmniejszony jest znacznie stopień cyrkulacji produktu suszonego z uwagi na brak konieczności mieszania osadu odwodnionego z wysuszonym produktem. Aby zmniejszyć emisję odorów oraz zmniejszyć energochłonność, powietrze przetłaczane jest w zamkniętym obiegu. Po przejściu przez złoże osadu poddawane jest odpyleniu i osuszeniu, a następnie ponownie podgrzane i wtłoczone do suszarki.
W oczyszczalni „Hajdów” w czasie prób zostały przebadane i udoskonalone trzy generacje suszarek. W chwili obecnej dwie suszarki zostały sprzedane do oczyszczalni w Świdnicy, a jedna zabudowana na platformie przewoźnej przechodzi testy ruchowe w trzech miejscowościach w Niemczech.
(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- MPWIK Lublin

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Poprawa jakości wody w Białymstoku
Projekt "Poprawa jakości wody w Białymstoku" kompleksowo obejmuje inwestycje i modernizacje z dziedziny uzdatniania wody,...
-
Zwiększ bezpieczeństwo swojej firmy z AT Systems – nowoczesne rozwiązania...
Kradzieże, włamania czy akty wandalizmu, to tylko niektóre z realnych zagrożeń, z jakimi muszą mierzyć się właściciele wielu, różnych firm,...
-
-
-
-
-
Profesjonalna analiza wody - dlaczego jest ważna? Kto powinien zlecić?
www.laboratoria.xtech.pl