Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2008-01-24 | Ostatnia aktualizacja: 2008-01-24
Modernizacja technologii uzdatniania wody w Zakładzie Wodociągu Północnego

Modernizacja technologii uzdatniania wody w Zakładzie Wodociągu Północnego
Zakład Wodociągu Północnego (ZWPn) jest najmłodszym wodociągiem zaopatrującym Warszawę w wodę. Obecnie jego produkcja pokrywa ok. 30 % zapotrzebowania na wodę stolicy. Aby poprawić jakość uzdatnianej wody MPWiK przygotowało szereg inwestycji, które wpłyną na zdecydowaną poprawę jakości dostarczanej wody, w tym smaku i zapachu. Realizacja inwestycji stanowi trzon Projektu „Zaopatrzenie
w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie” Faza II, współfinansowanego przez Unię Europejską z Funduszu Spójności na poziomie 62 % kosztów kwalifikowanych.
Modernizacja technologii w Zakładzie Wodociągu Północnego jest drugą w tym zakresie realizowaną inwestycją z wykorzystaniem środków unijnych. Zakres prac przewidzianych dla tego zadania obejmuje wprowadzenie procesu flotacji ciśnieniowej, jako wstępnego uzdatniania wody. Umowa nakłada na Wykonawcę obowiązek wykonania projektu budowlanego, uzyskanie pozwolenia na budowę, sporządzenie projektów wykonawczych, wykonanie robót łącznie z rozruchem i uruchomieniem procesu wraz z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie.
Umowa, wg złożonej oferty na kwotę 29 760 570,5 Euro netto, została podpisana z Konsorcjum, w skład którego wchodzą:
• MOSTOSTAL Warszawa S.A., ul. Konstruktorska 11a, 02-673 Warszawa,
• SEEN Technologie Sp. z o.o., ul. Krzywickiego 34, 02-078 Warszawa,
• ENERGOTECHNIKA Sp. z o.o., ul. Chełmżyńska 25, 04-247 Warszawa.
Zakład Wodociągu Północnego, Stacja Uzdatniania Wody w Wieliszewie jest najmłodszym z trzech warszawskich wodociągów – został otwarty w 100-lecie pierwszego zakładu „Stacji Filtrów”, tj. w 1986 roku. Aby sprostać coraz ostrzejszym normom i rosnącym wymaganiom klientów, Zakład jest ciągle modernizowany i unowocześniany. Wodociąg posiada stację pilotową, na której badane są nowe procesy uzdatniania wody przed ich wprowadzeniem do układu technicznego. Tam też przez wiele lat prowadzono badania nad przydatnością flotacji ciśnieniowej. Wyniki badań dowodzą, że prowadzenie procesu uzdatniania wody surowej z Jeziora Zegrzyńskiego z zastosowaniem procesów wstępnej koagulacji i włączenia procesu flotacji ciśnieniowej oraz koagulacji w pulsatorach, zapewni znaczną poprawę jakości wody uzdatnionej i najkorzystniejsze warunki pracy filtrów piaskowych oraz w przyszłości filtrów węglowych.
Celem modernizacji technologii uzdatniania wody w Zakładzie Wodociągu Północnego jest przede wszystkim poprawa jakości wody dostarczanej konsumentom niezależnie od wahań jakości wody ujmowanej z Jeziora Zegrzyńskiego. Modernizacja wpłynie zatem na produkowanie wody o najwyższych standardach wraz z poprawą cech organoleptycznych wody jak smak i zapach.
Planowany termin zakończenia przedsięwzięcia przewidywany jest na rok 2010, zaś koszt modernizacji jest szacowany na ok. 30 mln €. 62% tej kwoty zostanie zrefundowane przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności.
(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- www.mpwik.com.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Instalacje uzdatniania wody w przemyśle - najważniejsze technologie
www.automatyka.plCzystość wody jest pojęciem rozumianym na wiele sposobów. Dla osoby zażywającej kąpieli w jeziorze ważny będzie brak chemicznych...
-
Pomiar poziomu i ciśnienia w branży wod-kan
Kontrola poziomu i ciśnienia to kluczowy aspekt zarządzania zasobami wodnymi oraz procesem oczyszczania ścieków, niezależnie od skali i...
-
-
-
-
-