Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2005-06-30 | Ostatnia aktualizacja: 2005-06-30
MPWiK Kraków sięga po unijne fundusze

MPWiK Kraków sięga po unijne fundusze
Do głównych celów rozwojowych krakowskiego przedsiębiorstwa wodociągów i kanalizacji należy obecnie poprawa jakości usług, świadczonych odbiorcom, a równolegle mają być też prowadzone działania mające w efekcie podnieść niezawodność systemu wodociągowo-kanalizacyjnego. Mimo, że krakowska woda z kranu spełnia wszystkie normy higieniczne, poprawy wymagają jej walory smakowe. Ze względu na dość wysoką zawartość chloru wielu mieszkańców miasta narzeka na nieprzyjemny aromat wody. Problem ten ma zostać rozwiązany dzięki zastosowaniu nowej technologii uzdatniania, bazującej na ozonowaniu i koagulacji wody surowej. Specjalistyczne instalacje mają zostać zainstalowane w ujęciach „Bielany”, „Rudawa”, „Raba” oraz „Dłubnia”. Obniży to poziom chloru w wodzie do minimum i wyraźnie poprawi jej smak i zapach.
Oprócz poprawy technologii uzdatniania konieczna jest również sekwencyjna wymiana rurociągów, gdyż są one przewymiarowane. Powoduje to bardzo wolny przepływ wody, a w konsekwencji znaczne pogorszenie się jakości wody wcześniej uzdatnionej, jeszcze zanim trafi do odbiorcy. MPWiK ma zamiar wymieniać rurociągi zaprojektowane za czasów socjalistycznych, kiedy to przeciętne zużycie wody przypadające na jednego krakowianina wynosiło 320 litrów wody dziennie - podczas gdy obecnie jest ono o ponad połowę mniejsze. W planach jest również całkowita wymiana prawie 60 km wodociągów z rur cementowo-azbestowych – zgodnie z dyrektywą UE, dotyczącą wycofywania z użytku materiałów azbestowych.
Plany MPWiK dotyczą także zapewnienia stałych dostaw wody, niezależnie od chwilowych niedyspozycji sieci energetycznej. Na północy miasta mają być zbudowane dwa zbiorniki o łącznej pojemności 30 tysięcy m3, które będą stanowiły bufor rezerwowy w przypadku awarii zasilania w stacjach uzdatniania wody lub podczas ich wyłączenia.
Aktualnie MPWiK ubiega się dofinansowanie przez UE planowanych inwestycji, jest to jednak proces dość żmudny i długotrwały. Jeżeli okoliczności okażą się sprzyjające, pierwsze działania przy udziale środków z Unii rozpoczną się za ponad dwa lata.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- http://www.rzeczpospolita.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Pompy membranowe – dobrze dobrane, zapewnią nam długą i bezobsługową pracę
Obecnie przy wielu procesach produkcyjnych, wykorzystuje się specyficzne ciecze – kwasy, zasady, różnego rodzaju roztwory, zawiesiny czy...
-
Hybrydowe spotkania b2b, najbardziej efektywna forma rozwoju biznesu!
Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego serdecznie zaprasza na Hybrydowe Spotkania Kooperacyjne z okazji 28 Międzynarodowych Targów Maszyn i...
-
-
-
-