
Od wtorku w Bydgoszczy można zobaczyć, jak ludzie zaopatrywali się w wodę ponad pięć stuleci temu, oraz dowiedzieć się, w jaki sposób czynią to obecnie. 30 października otwarto pierwsze w Polsce muzeum wodociągów.
Placówka powstała na terenie dwóch bydgoskich obiektów - stacji pomp głębinowych w Lesie Gdańskim oraz wieży ciśnień usytuowanej na górującym nad miastem Wzgórzu Dąbrowskiego. Inwestycję przeprowadzono przy wsparciu funduszy europejskich (które pokryły 6 z 13 mln kosztów powstania muzeum) w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013.
W muzeum zgromadzone są liczne - stare i współczesne - urządzenia służące do pobierania, transportowania, oczyszczania i uzdatniania wody. Można tam zobaczyć m. in. drewniane rury wodociągowe, żetony na wodę, elementy wyposażenia dawnych łazienek i toalet. Na szczególną uwagę zasługuje replika średniowiecznego rurmusa - urządzenia, które w XV wieku dostarczało wodę do Bydgoszczy z miejscowej rzeki. Warto również zajrzeć do 15-metrowej repliki piętrowego kanału wodno-ściekowego z końca XIX wieku. Można także obejrzeć współczesne urządzenia wykorzystywane do uzdatniania i dystrybuowania wody.
„Wszystkiego można dotknąć i zobaczyć, jak działa - to pozwala lepiej zrozumieć sposób funkcjonowania urządzeń wodociągowych i proces gospodarczego pozyskiwania wody" - tłumaczy Tomasz Sypniewski, dyrektor muzeum. Placówka dysponuje również wieloma zdjęciami, materiałami archiwalnymi oraz filmami i multimedialnymi prezentacjami, które przybliżą zwiedzającym w każdym wieku sposób działania kanalizacji.
Jedną z atrakcji muzeum jest zapierający dach w piersiach widok na miasto i okolicę, jaki rozciąga się z najwyższego powszechnie dostępnego w Bydgoszczy punktu - tarasu widokowego na 45-metrowej wieży ciśnień. Panoramę można oglądać gołym okiem albo przez specjalne lunety, a dla tych, którzy nie mogą pokonać 170 stopni prowadzących na taras zamontowano telewizor pokazujący widok na dole wieży.
(rw)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- mwik.bydgoszcz.pl, PAP

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak napełnić układ centralnego smarowania?
W maszynach wymagających ciągłego smarowania, po zainstalowaniu układu smarowania konieczne jest właściwe napełnienie przewodów smarowych oraz...
-
Hybrydowe spotkania b2b, najbardziej efektywna forma rozwoju biznesu!
Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego serdecznie zaprasza na Hybrydowe Spotkania Kooperacyjne z okazji 28 Międzynarodowych Targów Maszyn i...
-
-
-
-
-