Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2008-02-21 | Ostatnia aktualizacja: 2008-02-21
Nie każda gmina otrzyma unijne pieniądze na oczyszczalnię

Nie każda gmina otrzyma unijne pieniądze na oczyszczalnię
Jak poinformował wicemarszałek małopolski, Leszek Zegzda, około 30 proc. gmin na terenie Małopolski nie może wystartować w konkursie o unijne dotacje na budowę oczyszczalni ścieków. O pieniądze z Unii mogą się ubiegać tylko te gminy, które są wpisane w Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków Komunalnych. W tym dokumencie są wymienione wszystkie planowane przez samorządy inwestycje, które muszą być zrealizowane, by Polska nie płaciła kar za niespełnienie unijnych wymogów środowiska.
Program, stworzony w 2003 roku, ostatni raz był zmieniany dwa lata później. Natomiast gminy, które tworzyły na potrzeby inwestycji tzw. aglomeracje, zmieniały swoje plany. To spowodowało, że program zdezaktualizował się i pokazuje mapę inwestycji sprzed trzech lat. W wyniku braku aktualizacji programu samorządy nie będą mogły złożyć wniosku o uzyskanie dotacji na budowę oczyszczalni ścieków w konkursie, który w Małopolsce już się rozpoczął.
Problem dotyczy także innych regionów Polski. Zajął się nim Konwent Marszałków, który domaga się od rządu przyśpieszenia prac nad aktualizacją programu. Tymczasem wszystko wskazuje, że zmiany w programie zostaną wprowadzone dopiero w II połowie roku. Jak mówi Joanna Anczarska z Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, w marcu zostanie przygotowany projekt. Potem trafi on do rządu.
Problemy samorządów w aplikowaniu o unijne środki będą dotyczyć nie tylko regionalnych programów operacyjnych, ale także programu Infrastruktura i Środowisko. Szczególnie, że zdecydowana większość inwestycji wodno-kanalizacyjnych, która uzyska dofinansowanie z funduszy unijnych będzie w nim wybierana w konkursie.
Resort rozwoju regionalnego podjął decyzję o wykreśleniu dużej części inwestycji ekologicznych z listy projektów, które miały dostać unijne dotacje. Ogółem usunięto 141 projektów z listy podstawowej i 208 z listy rezerwowej. Ministerstwo zdecydowało się, że wsparcie uzyskają tylko projekty duże (o wartości powyżej 25 mln euro) oraz te, których realizacja jest bardzo zaawansowana. Pozostałe samorządowe inwestycje mają walczyć w konkursach o uwolnione prawie 9,5 mld zł.
(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- biznes.onet.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Plotery Laserowe Co2: Przyszłość Precyzyjnego Cięcia i Grawerowania
Plotery laserowe Co2 to zaawansowane urządzenia wykorzystywane w różnych branżach do precyzyjnego cięcia i grawerowania materiałów. Działają one...
-
Pijmy wodę z kranu!
– Woda z kranu jest smaczna i bezpieczna, a potwierdzają to certyfikaty – taką optymistyczną informacją rozpoczęła konferencję prasową Dorota...
-
-
-
Instalacje uzdatniania wody w przemyśle - najważniejsze technologie
www.automatyka.pl